Naga MarketsKurs dolara australijskiegoWiele firm w Chinach ma pozostać zamkniętych w poniedziałek, pomimo wysiłków rządu, aby ponownie uruchomić drugą co do wielkości gospodarkę na świecie po śmiertelnym wybuchu epidemii koronawirusa. Silnie skorelowana gospodarka Australii może z tego powodu ucierpieć w tym roku, co skłania inwestorów do wyprzedawania dolara australijskiego. Eksperci z Fulllerton Markets prognozują jego dalszą deprecjację.


Aussie spada pod presją światowej gospodarki

Chińska Rada Stanu wezwała branże takie jak lotnictwo, do jak najszybszego wznowienia działalności, a większość prowincji poprosiła lokalne firmy o ponowne otwarcie w poniedziałek po nadzwyczajnym 10-dniowym przedłużeniu rocznego święta Księżycowego. Wiele miast pod przewodnictwem Pekinu i Szanghaju zachęca ludzi do pracy z domu, a niektóre z największych chińskich firm technologicznych, takie jak Alibaba i Meituan, przedłużyły urlop do 16 lutego lub później.

Wirus wywołał fale wstrząsów w światowej gospodarce, wstrząsając rynkami finansowymi i wywierając silną presję na łańcuchy dostaw. Fiat Chrysler ostrzegł w zeszłym tygodniu, że może być zmuszony do wstrzymania produkcji w Europie po odnotowaniu problemów związanych z zaopatrzeniem w części z Chin, podczas gdy ceny miedzi, ropy i gazu zostały silnie przecenione przez groźbę przedłużającego się spowolnienia. Wybuch wirusa może osłabić nadzieje Pekinu na utrzymanie tegorocznego celu wzrostu gospodarczego na poziomie około 6%.

Epidemia może również uniemożliwić Chinom zwiększenie zakupów amerykańskich towarów i towarów o wartości 200 mld USD w ciągu najbliższych dwóch lat, co było warunkiem umowy handlowej fazy pierwszej.

Podczas gdy epidemia SARS w 2003 r. miała wyższy wskaźnik śmiertelności, zabijając około 10% dotkniętych nią osób w porównaniu do 2% dotychczas koronawirusa, ten drugi jest znacznie bardziej zakaźny i w przeciwieństwie do SARS, wymusił zamknięcie największych miast we wszystkich z 33 prowincji Chin. Wiele firm, zwłaszcza tych o dużej sile roboczej, nie otworzyło się ponownie w poniedziałek z obawy przed pojawieniem się nowych ognisk zapalnych.

Dolar australijski spadł do najniższego poziomu od czasu kryzysu finansowego, ponieważ inwestorzy nadal postrzegają negatywny wpływ koronawirusa na wzrost gospodarczy w Chinach, największym partnerze handlowym Australii. Waluta, zwykle uważana za silnie skorelowaną z chińskim wzrostem gospodarczym, spadła do najniższego poziomu w stosunku do dolara od marca 2009 r.

Negatywny wpływ wirusa na wzrost gospodarczy jest kolejnym zagrożeniem dla Australii, która dopiero otrząsnęła się po katastrofalnym sezonie pożarów buszu. Rosną obawy o wpływy australijskiego sektora turystycznego, który w latach 2018-2019 przyczynił się do około 61 miliardów dolarów produktu krajowego brutto.

Szybkie rozprzestrzenianie się choroby skłoniło kraje na całym świecie do kwarantanny podróżnych z Chin, podczas gdy liczne linie lotnicze zawiesiły loty do i z Państwa Środka. Obawy o wirusa przeważały nad optymistycznym nastawieniem do australijskiej gospodarki po ostatnim wystąpieniu tamtejszego banku centralnego, jednak sentyment może szybko ulec zmianie wraz z rozwojem epidemii.

Prognozy ekspertów z Fullerton Markets:

  • Kurs AUDUSD – Sentyment lekko niedźwiedzi. Ta para może spaść w kierunku 0,6670 w tym tygodniu.
  • Kurs USDJPY – Sentyment lekko niedźwiedzi. Ta para może spaść do 109,05.
  • Kurs XAUUSD (złoto) – Sentyment lekko byczy. Oczekujemy, że cena wzrośnie do 1593 w tym tygodniu.
  • Kurs indeksu US30 (Dow Jones) – Sentyment lekko niedźwiedzi. Indeks może spaść w tym tygodniu do 27456.
Kurs AUDUSD na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Kurs AUDUSD na interwale tygodniowym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here