Naga MarketsJeśli kryzys finansowy z 2008 r. jest jakąś wskazówką, to rynki światowe – które ledwo zdołały odzyskać siły po 9% wzroście kursu dolara w połowie marca – mogą nie być przygotowane na kolejną falę aprecjacji amerykańskiej waluty. W ciągu ostatnich 10 dni od 9 marca dolar umocnił się w stosunku do niemal każdej innej waluty. Firmy i banki masowo kupują USD, aby spłacić swoich wierzycieli, partnerów handlowych i dostawców w obliczu pandemii koronawirusa. Jednocześnie stopy finansowania rynku pieniężnego wzrosły, a ceny akcji spadły, gdy spadły oczekiwania inwestycje wyrażone w amerykańskiej walucie. Indeks dolara we wtorek zbliżył się do psychologicznego poziomu 100,00.


Dolar będzie tak silny jak po upadku Lehman Brothers. Koronawirus zwiększa atrakcyjność USD

Tak silna aprecjacja dolara – waluty używanej w globalnym handlu i inwestycjach, wykorzystywanej nawet w 90% wszystkich transakcji walutowych – to bardzo zła wiadomość, ponieważ gwałtownie zaostrza warunki finansowe, pogłębiając problemy, którym decydenci starają się sprostać w ostatnich tygodniach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od 23 marca jego umocnienie gwałtowne wyhamowało, gdy Rezerwa Federalna ponownie obniżyła stopy procentowe, wprowadziła biliony dolarów do systemu finansowego w celu zachowania płynności i otworzyła linie wymiany z innymi bankami centralnymi w celu złagodzenia napięć dolarowych za granicą. Dzięki temu kursy walut uspokoiły się, a akcje znów rosły. Ale co, jeśli obecnie to tylko pauza w umocnieniu „greenbacka”, a nie zmiana trendu?

Ilan Solot, strateg w Brown Brothers Harriman, który pracował w Fed w 2008 roku jako handlowiec walutowy, jest jednym z tych, którzy oczekują kolejnej fali siły dolara. Podobnie jak wielu innych analityków, sugeruje spojrzenie na kryzys z 2008 roku.

Decydenci dobrze rozumieją problem braku funduszy z poprzedniego kryzysu i starali się go rozwiązać, ale kryzys ten może równie dobrze wywołać prawdziwy szok gospodarczy – powiedział.

Przez cały 2007 r. oraz w 2008 r. indeks dolara systematycznie spadał, ponieważ fundusze hedgingowe zwiększały krótkie pozycje, pomimo rosnącego niepokoju związanego z hipotekami subprime w Stanach Zjednoczonych i załamaniem Bear Sterns. Ale od marca do listopada 2008 r. dolar gwałtownie wzrósł o 24% dzięki popytowi zagranicznemu.

Następnie obniżki stóp Fed doprowadziły do jego ponownego osłabienia, jednak zaczął ponownie rosnąć od 18 grudnia 2008 r. o kolejne 15%, zanim osiągnął maksymalny poziom w marcu 2009 r. W podobnym czasie akcje i rynki wschodzące osiągnęły dno.

Tym razem niepewność polega na tym, że podwójne wstrząsy popytu i podaży wywołane przez wirusa mogą trwać w nieskończoność, gdy odnotowywane są kolejne miliony zachorowań na całym świecie. W tym wyjątkowym czasie firmy i osoby prywatne próbujące utrzymać się na powierzchni mogą gromadzić gotówkę w dolarach na dłuższy termin.

Nawet po dużych obniżkach stóp procentowych aktywa dolarowe oferują wyższe stopy zwrotu – różnica w stopach procentowych między trzymiesięcznymi obligacjami amerykańskimi i niemieckimi wynosi 1% zwrotu w ujęciu rocznym.

Kurs dolara w przeddzień kolejnej fali wzrostowej?

Tymczasem, pomimo ostatniej korekty spadkowej, dolar jest prawie najdroższy od 2002 r. w stosunku do innych głównych walut, ożywiając spekulację nt. interwencji skarbu, aby powstrzymać jego dalsze umocnienie. Jednak burzliwe czasy sprawiają, że jest to mało prawdopodobne, gdyż takie działanie mogłoby okazać się totalnym fiaskiem.

Historyczny wzrost nie dobiegł jeszcze końca. Indeks dolara może wzrosnąć o kolejne 3-5% licząc od tegorocznego szczytu – podsumowali analitycy Goldman Sachs.

Z kolei analitycy BofA zauważyli, że dolar w ostatnim czasie był zaangażowany w 90% transakcji walutowych o wartości 6,6 bln USD.

W rzeczywistości Fed nie jest w stanie zrównoważyć relacji podaży/popytu, jeśli cały świat chce kupować dolary – napisano w raporcie BofA.

Prognozują, że indeks dolara ostatecznie wzrośnie do poziomu 120, choć nie podali żadnych ram czasowych.

Notowania indeksu DXY wyrysowały tegoroczny szczyt na poziomie 103,00, po czym zanotowały korektę poniżej poziomu 99,00. Nowy tydzień przynosi kolejną falę aprecjacji dolara, a trwałe przebicie psychologicznego oporu 100,00 otworzy drogę do tegorocznego maksimum z celem na poziom 120, który prognozują analitycy BofA.

Kurs indeksu DXY na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs indeksu DXY na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here