Naga MarketsBitcoinOd powstania pierwszej kryptowaluty minęło już ponad 10 lat. Przez wzgląd na ich ponadprzeciętną zmienność rynek ten wciąż budzi jednak bardzo wiele kontrowersji, które dzielą społeczeństwo na krypto-entuzjastów i krypto-sceptyków. Ci drudzy wielokrotnie powtarzali, że BTC to bańka spekulacyjna, która musi pęknąć. Ci pierwsi starali się natomiast udowodnić, że waluty wirtualne to kolejna rewolucja finansowa.


Bitcoin safe haven XXI wieku?

Na kilka dni przed historycznym szczytem BTC z połowy grudnia 2017 roku pojawiły się nawet opinie, że Bitcoin oficjalnie pokonał bańkę na holenderskim rynku tulipanów z 1634-1637 roku.

Krypto-entuzjaści często porównują jednak Bitcoina do złota. Niektórzy nazywają go nawet “cyfrowym złotem” i jakby na to nie spojrzeć, to trzeba przyznać, że coś w tym porównaniu jest. Złoto przez wielu postrzegane jest bowiem jako swego rodzaju safe haven czyli bezpieczna przystań, która w długim horyzoncie pozwoli zarobić…a przynajmniej nie pozwoli stracić. Biorąc pod uwagę zmianę poziomu wyceny najstarszej z walut wirtualnych dostrzec możemy, że w tym przypadku również w długim horyzoncie czasowym niemal niemożliwe było poniesienie straty:

Zobacz także: Bitcoin w raporcie Diar: “grubasy” kupują kryptowaluty

Zmienność BTC na przestrzeni ostatnich 8 lat
Źródło: Coin Dance

BTC wzrośnie do 1 biliona dolarów?

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat cena Bitcoina wzrosła o niemal 170 000%. Zdaniem planB, analityka kryptowalutowego, tak znaczna aprecjacja sprawiła, że dolar amerykański (USD) stracił prawie 99,99% swojej wartości w stosunku do BTC. Porównał on także obecną sytuacje na notowaniach najstarszej kryptowaluty do zachowania waluty Republiki Weimarskiej – Papermarku w latach dwudziestych XX wieku.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wybuch I Wojny Światowej przełamał związek między Goldmark a złotem, co doprowadziło do przejścia na walutę papierową. W rezultacie Papiermark stał się symbolem hiperinflacji lat dwudziestych XX wieku.

PlanB wskazuje, że wyniki BTC w stosunku do USD w ciągu ostatnich ośmiu lat wyglądają podobnie do ostatnich pięciu lat dewaluacji Papiermark. Jeden Papiermark na początku 1918 roku był mniej więcej taki sam jak Goldmark. Jednak w 1923 r. jeden Goldmark był wart jeden bilion Papiermark.

Bitcoin sposobem radzenia sobie z hiperinflacją

Podczas gdy wielu ekspertów jest podzielonych co do tego, czy Bitcoin mógłby zastąpić złoto jako środek przechowywania wartości, waluty kryptograficzne są coraz częściej wykorzystywane w krajach walczących z hiperinflacją. Co więcej, problemy ze skalowalnością Bitcoina spowodowały, że wiele osób zakwestionowało jego wykorzystanie jako uniwersalnego systemu płatności. Inni jednak argumentowali, że jego rozpoznawalność i pułap rynkowy dadzą mu kluczowe miejsce w przyszłej gospodarce.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRBA obniży stopy nawet trzykrotnie. Jak bardzo spadnie kurs dolara australijskiego?
Następny artykułO wykresach ani słowa: USD/CAD, AUD/JPY, GBP/AUD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here