Naga MarketsDolar amerykański zauważalnie stracił w ostatnim czasie na wartości. Jest on bowiem nie tylko najsłabsza spośród walut G8 w trakcie poniedziałkowej sesji, lecz w skali całego maja. Największą jego deprecjację dostrzec można w relacji do funta szterlinga. Ekonomiści uważają, że nawet jeżeli USD w najbliższym czasie odbije, to ewentualne odreagowanie powinno okazać się jedynie przejściowe.

Kurs dolara spadnie jeszcze niżej 

Ekonomiści Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie wskazują, iż dolar amerykański stał się w ostatnim czasie bardziej niedowartościowany w stosunku do euro i funta. Mimo to uważają oni, że analiza przepływów transgranicznych zdecydowanie przemawia za utrzymaniem negatywnego nastawienia w stosunku do USD. W związku z niższym apetytem na ryzyko, ewentualne odbicie na notowaniach dolara amerykańskiego powinno okazać się tymczasowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
– W ciągu ostatniego miesiąca kursy walut G10 stały się silnie skorelowane z wynikami globalnych rynków akcji – wskazali eksperci dodając, że USD/SEK wykazał najwyższą korelację z wynikami akcji rynków rozwiniętych, a EUR/USD z wynikami akcji rynków wschodzących. Dwoma wyjątkami były USD/CAD i GBP/USD, które odnotowały osłabienie korelacji z wynikami akcji.

Najsilniejsze względne impulsy wzrostowe w stosunku do dolara wykazywało w ciągu ostatnich trzech tygodni funt i frank. Trzytygodniowe zmiany procentowe w GBP/USD i USD/CHF wynoszą odpowiednio +0,9 i -0,6 odchylenia standardowego w stosunku do ich średnich równoważnych stóp zwrotu z ostatniego roku.

Ekonomiści uważają, że niepowodzenie indeksu S&P 500 w osiągnięciu nowych szczytów pokazuje, iż apetyt na ryzyko jest nieco mniejszy. Wskazują oni, iż dane Treasury International Capital (TIC), czyli zestaw miesięcznych i kwartalnych raportów statystycznych z amerykańskiego Departamentu Skarbu, które pokazują prawie wszystkie przepływy pieniężne do i z USA, dotyczące kupna i sprzedaży amerykańskich papierów wartościowych i instrumentów finansowych przez instytucje, rządy, banki centralne, korporacje i wiele innych podmiotów potwierdziły utrzymującą się w marcu skalę napływu inwestorów zagranicznych do amerykańskich akcji.

W ujęciu 12-miesięcznym napływ wyniósł rekordowe 394 mld USD, co przyczyniło się do wzrostu wskaźnika P/E dla amerykańskich akcji do poziomu ostatnio widzianego w szczytowym okresie boomu dot-comów w latach 1999-2000.

– Wszystko to wskazuje na potencjalne przesunięcie przepływów kapitałowych w kierunku walut innych niż dolar – dostrzegają ekonomiści dodając, iż wskazuje to również na potencjalną walkę o dalszy znaczny wzrost rentowności 10-letnich obligacji UST, co przełożyłoby się na osłabienie USD.

W związku z powyższym oczekują oni dalszych spadków notowań dolara amerykańskiego, gdyż coraz więcej wskazuje na to, że znaczna część dobrych wiadomości została już wyceniona w amerykańskich aktywach, a tym samym w dolarze.

invest

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDywidendowy sezon na GPW nabiera tempa. Które spółki oferują wysokie stopy dywidendy?
Następny artykułInflacja wymusi na RPP podwyżkę stóp proc. – uważa Marek Rogalski
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here