Wczoraj wieczorem byliśmy świadkami najistotniejszego, zaplanowanego wydarzenia na rynku Forex w tym tygodniu. Mowa oczywiście o decyzji Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku odnośnie stóp procentowych i polityki pieniężnej. Dziś dolar amerykański zyskuje, m.in. w wyniku tego wydarzenia.

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostały podniesione po raz trzeci w tym roku, do przedziału 2,00 – 2,25%. Takie też były prognozy rynkowe, a zatem decyzja nie była żadnym zaskoczeniem. Warto dodać, że stopy procentowe w USA są teraz najwyższe spośród koszyka walut G8.

Kolejna podwyżka stóp w grudniu?

Inwestorzy bardziej skupieni byli na rozkładzie dot plot, tzw. kropek oraz konferencji prasowej prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Aktualny rozkład kropek wskazuje na potencjał do jeszcze jednej podwyżki w tym roku, której prawdopodobnie spodziewać się można w grudniu 2018 r.

W trakcie swoje wystąpienia, Jerome Powell odniósł się do pytania o zmianę w komunikacie po posiedzeniu FOMC. Jak się bowiem okazało, w komunikacie zrezygnowano z określania ścieżki polityki monetarnej jako ‘akomodacyjnej’. Powell zaprzeczył jednak, by można to uznać za sygnał zmiany polityki pieniężnej. Według niego oznacza to, że polityka realizowana jest zgodnie z oczekiwaniami Rezerwy Federalnej.

Dolar amerykański na piedestale

Greenback najsilniejsze wzrosty odnotowuje w relacji do franka szwajcarskiego, który w ujęciu dziennym o godz. 14:39 tracił ponad 0,67%. Nieco mniej w stosunku do USD tracił dolar australijski oraz kanadyjski (po około -0,40%). Najlepiej z tego dziennego zestawienia wypada jen japoński oraz funt brytyjski (-0,16%) oraz jen japoński (-0,22%).

Znaczne umocnienie w stosunku do franka szwajcarskiego wypchnęło notowania USDCHF ponad opór przy 0.9700. Poziom ten może teraz zapewniać wsparcie w przypadku cofnięcia, podobnie z resztą jak krótkoterminowa linia trendu widoczna na poniższym wykresie 4-godzinnym oraz kanał średnich EMA 10/20. Najbliższym celem dla wzrostów wydaje się być opór znajdujący się pobliżu poziomu 0.9750.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here