Naga MarketsDolar amerykański mocno w górę choć Powell twierdzi, że inflacja jest przejściowaDolar amerykański kontynuuje trend zdecydowanego umocnienia i nie przerwały go nawet nieco enigmatyczne i uspokajające słowa Jerome’a Powella, przewodniczącego Rezerwy Federalnej, na środowym panelu szefów największych na świecie banków centralnych. Choć Powell dostrzega problem inflacji to zaznaczył, że obecnie wynika ona z czynników tymczasowych, zatem interwencja Fedu na ten moment nie jest wymagana.

Powell: wystrzał inflacji to konsekwencja problemów produkcyjnych w połączeniu z wysokim popytem

Szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wciąż spodziewa się powolnego spadku inflacji, jednak w środę zaznaczył, że obecnie dostrzegane presje cenowe mogą trwać aż do 2022 roku.W trakcie panelu przygotowanego przez Europejski Bank Centralny, Powell stwierdził, że jest sfrustrowany tym, że w tym momencie główną polityką jaka pozostaje do dyspozycji jest prowadzenie programu szczepień i ograniczanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa.

To frustrujące obserwować brak poprawy problemów z łańcuchami dostaw. Tak naprawdę to wydaje się ona nieco pogarszać. – odniósł się do bieżącej sytuacji międzynarodowej przewodniczący Fed.

Spodziewamy się, że będzie to zapewne trwało do kolejnego roku, a wysoka inflacja będzie miała miejsce dłużej niż sądziliśmy. – dodał.

W kwestii inflacji jest się bowiem czego obawiać. Ostatnie odczyty wskaźnika CPI za lipiec (5,4%) czy sierpień (5,3%) są najwyższe od 2008 roku – czasu globalnego kryzysu finansowego.

Dolar amerykański mocno w górę choć Powell twierdzi, że inflacja jest przejściowa
Inflacja CPI w USA. Źródło: FRED, investing.com

Sytuacja wygląda jeszcze mniej korzystnie po przyjrzeniu się preferowanemu przez Rezerwę Federalną wskaźnikowi PCE (personal consumption expenditures price index). Zdaniem Fed, dokładniej ukazuje on wzrost poziomu cen w Stanach Zjednoczonych. Ostatni odczyt, za lipiec 2021 roku, wskazał wynik na poziomie 3,6% – najwyższy od 30 lat!

Dolar amerykański mocno w górę choć Powell twierdzi, że inflacja jest przejściowa
Inflacja PCE w USA. Źródło: investing.com, FRED

Spadek tego wskaźnika na ten moment nie jest przewidywany przez Fed. Co więcej, ma on wynieść nawet 3,7% jeszcze w tym roku jak wynika z nowej prognozy Rezerwy Federalnej.

invest

Obecny wystrzał inflacji jest tak naprawdę konsekwencją problemów produkcyjnych w połączeniu z bardzo silnym popytem, a to wszystko jest związane z ponownym otwarciem gospodarek. To proces, który będzie miał początek, środek i koniec. – uspokojał Jerome Powell.

Oczekujemy poprawy w tych aspektach. To bardzo trudne, aby ocenić jak duże efekty zmian należy oczekiwać lub jak długo będą one trwać. – dodał.

Zobacz również: Bitcoin już zastąpił złoto, uważa Chamath Palihapitiya

Aprobatę wobec słów Powella wyrazili inni szefowie najważniejszych banków centralnych: przewodnicząca EBC, Christine Lagarde; szef Bank of England, Andrew Bailey, a także szef Banku Japonii, Haruhiko Kuroda, którzy również byli obecni na panelu.

Przyglądamy się tej sytuacji z ostrożnością, ale zdecydowanie nie mamy powodów by sądzić, że ten wzrost cen, który obserwujemy nie będzie już przejściowy. – podkreśliła Lagarde z EBC.

Plus500

Kluczowa w perspektywie oceny prawdopodobieństwa podniesienia stóp procentowych w 2022 roku i spodziewanego zachowania dolara amerykańskiego są jednak te słowa Jerome’a Powella:

Oczywiście, jeśli będziemy obserwować dłużej trwającą wysoką inflację i miałoby to stać się poważnym powodem do obaw, to deklaruję, że FOMC z pewnością odpowie i użyjemy naszych narzędzi w celu zapewnienia, że inflacja będzie nadal na poziomach spójnych z naszym celem. – zaznaczył przewodniczący Rezerwy Federalnej.

Rynki nie zareagowały zbyt entuzjastycznie na te słowa. Kluczowy wskaźnik, który zależy przede wszystkim od polityki pieniężnej Fed, czyli rentowność 10-letnich obligacji, opadła w środę do 1,52% po czterech kolejnych sesjach silnych wzrostów. W czwartek odrabia częściowo straty i wynosi 1,53%.

 

Dolar amerykański mocno w górę choć Powell twierdzi, że inflacja jest przejściowa
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Tymczasem dolar amerykański złapał spory wiatr w żagle. Indeks dolara (DXY) jest obecnie na rocznych maksimach na 94,47 pkt. zaliczając piątą z rzędu sesję na plusie.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here