Naga Markets

Dolar amerykański jest obecnie najsilniejszą walutą świata. Jakie są szanse na spadki?Dolar amerykański jest w 2022 r. najsilniejszą walutą świata. Jego indeks, w skład którego wchodzą m.in. euro, funt czy japoński jen, wzrósł od stycznia o ponad 17 proc. Zdaje się, że jest to największa skala umocnienia USD w tak krótkim czasie od 2014 r.

Dolar bezapelacyjnie zdominował światowy rynek

W 2014 r. Amerykanie również zapowiedzieli podwyżki stóp procentowych, a z kolei strefa euro borykała się z kryzysem na południu Europy. Obecnie w USA od początku 2022 r. także trwa cykl podwyżek stóp procentowych, a strefa euro zaczyna zmagać się z kryzysem energetycznym. Wzrost czynników ryzyka dla strefy euro przy jednocześnie szybszych podwyżkach stóp procentowych za oceanem mogło prowadzić do silnego spadku kursu EUR/USD. Jeszcze rok temu za euro należało zapłacić ponad 1,15 USD.

Dziś jest to nieco ponad 0,97 USD. W Polsce z kolei rok temu dolar kosztował 3,97 PLN, a obecnie ociera się o okolice 5 PLN. Funt z kolei we wrześniu 2021 r. był kwotowany w rejonie 1,35 USD, a rok później spadł do 1,08 USD. Do tej układanki można dodać także japońskiego jena. Rok temu dolar kosztował 110 JPY, a dziś mowa o poziomie 145 JPY za dolara.

Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, MN
Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, MN

Fed i ryzyko rozdają karty

Amerykańska Rezerwa Federalna na początku 2022 r. rozpoczęła niespotykaną od lat 70.  serię podwyżek stóp procentowych. Oznacza to, że dolar, jako pierwsza waluta z grona głównych walut świata, zaczęła zyskiwać większe oprocentowanie po tym, jak w konsekwencji pandemii stopy procentowe na całym świecie zbliżyły się do zera. Wzrost oprocentowania USD, ale przede wszystkim tempo podwyżek, mogło zachęcić inwestorów do powrotu do dolara. Do oczekiwań na wyższe stopy procentowe doszedł także czynnik ryzyka w postaci wybuchu wojny. To mogło przyspieszyć aprecjację USD, której wcześniej się nie spodziewano. Kurs dolara wystrzelił. Obecnie kluczowe mogą być dalsze podwyżki stóp procentowych przez Fed oraz to, gdzie one mogą osiągnąć swój szczyt.

Czy kurs dolara może spaść?

Do tej pory Fed z posiedzenia na posiedzenie podnosił oczekiwania co do finalnego poziomu stóp procentowych. Najpierw miało być to 3 proc., później niecałe 4 proc., a obecnie szacuje się, że będzie to 4,5-4,75 proc. Do momentu, kiedy przestaną być podnoszone te oczekiwania, to USD może nadal utrzymywać swoją aprecjację. Według oczekiwań rynku taka sytuacja może mieć miejsce aż do pierwszego kwartału 2023 r. (o ile znowu oczekiwania nie zostaną podniesione). Wydaje się więc, że w takim przypadku grudzień mógłby być miesiącem przesilenia USD, gdyż rynek mógłby z wyprzedzeniem dyskontować koniec cyklu podwyżek w USA.


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

XTB

Conotoxia

Poprzedni artykułKurs dolara może liczyć na dalsze wsparcie ze strony FED. Rynek pracy USA pozostaje silny
Następny artykułNASDAQ traci prawie 4 proc. Jastrzębie komentarze FED i nowe dane makro uderzają w Wall Street
Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here