Naga Markets

Doktor Zagłada uderza w kryptowaluty i nazywa je piramidą finansową Roubini krytykuje wszystko, co ma związek z kryptowalutami. Wykorzystuje on zamieszanie na rynku po upadku giełdy FTX i porównuje cyfrowe aktywa do piramidy finansowej i schematu Ponziego. Nie można zarzucić ekonomiście, że w temacie kryptowalut szczędzi słowa, a poprzez swoje konto w serwisie Twitter atakuje m.in prezesa Binance i rząd Bahamów.

Doktor Zagłada w ostrych słowach podsumował kryptowaluty 

Człowiek obdarzony pseudonimem “Doktor Zagłada (Dr. Doom)” za prawidłowe przewidzenie kryzysu finansowego w 2008 roku wymyślił siedem słów “C”, aby opisać kryptowaluty. Roubini oznaczył w swojej wypowidzi “@cz_binance”, odnosząc się do Changpeng Zhao, szefa Binance, największej na świecie giełdy walut cyfrowych.

– Siedem “C” równa się “walącej się piramidzie”, która równa się “upadającemu schematowi Ponziego”, który równa się “matce wszystkich runów bankowych”, która równa się “upadającemu domkowi z kart” – tweetował Roubini.

Roubini nie okazał też litości rządowi Bahamów, gdzie FTX ma swoją siedzibę.

Bahamy to żałosna i skorumpowana republika bananowa, z najgorszym nadzorem i regulacją oszustw kryptowalutowych. Po tym skandalu FTX należy się zastanowić, dlaczego jest to suwerenne państwo! – zatweetował Roubini.

XTB

Ponura prognoza ekonomiczna Doktora Zagłady

Roubini jest sceptyczny i twierdzi, że tak znaczne podwyżki stóp procentowych w USA muszą spowodować kryzys w gospodarce. Jest on daleki od retoryki Rezerwy Federalnej, według której podwyżki spowodują miękkie lądowanie oraz stłumią inflację bez wysyłania gospodarki w recesję.

– Od II wojny światowej nigdy nie było przypadku, w którym Fed osiągnął miękkie lądowanie z inflacją powyżej 5% i bezrobociem poniżej 5%. Nie jesteśmy jeszcze w recesji, powiedział. Ale dane wskazują na ostre spowolnienie, które będzie się pogłębiać wraz z zacieśnianiem polityki monetarnej. To twarde lądowanie do końca roku powinno być traktowane jako scenariusz bazowy. – napisał Roubini w Project Syndicate.

Podczas gdy niektórzy ekonomiści przewidują łagodną i krótką recesję, Roubini tego nie robi. Spodziewa się on raczej przedłużającego się stagflacyjnego kryzysu zadłużenia.

Ostatnie niepokoje na rynkach finansowych w tym na rynkach obligacji i kredytów  wzmocniły mój pogląd, że wysiłki banków centralnych zmierzające do sprowadzenia inflacji do poziomu docelowego spowodują zarówno ekonomiczny, jak i finansowy krach – powiedział Roubini.

Jeśli chodzi o akcje, to nie wyceniły one jeszcze w pełni nawet łagodnego i krótkiego twardego lądowania. Akcje spadną o około 30% w łagodnej recesji i o 40% lub więcej w ciężkim stagflacyjnym kryzysie zadłużenia, który przewidziałem dla globalnej gospodarki – dodał.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWtorkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 22 listopada 2022 roku
Następny artykułZapraszamy na Wielki Finał Econverse Cup! Już 16 grudnia w Warszawie
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here