Naga MarketsNouriel Roubini profesor z Nowego JorkuWczoraj pisaliśmy o szkicu przemówienia Doktora Dooma, jakie miał on zaprezentować na Senackiej Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Bankowości. Dziś znany już szczegóły spotkania senatorów z ekspertami.


Było to raczej spotkanie polityków z ekspertem i stereotypowym krytykiem bitcoina oraz blockchaina. Niestety Nouriel “doktor Doom” Roubini, profesor ekonomii i biznesu międzynarodowego z New York University Stern School of Business nie wniósł się poza argumenty, które już wiele razy powtarzał. O wiele lepiej wypadł Peter Van Valkenburgh, dyrektor ds. badań Coin Center.

Oszustwa, terroryści, pranie pieniędzy

Nouriel Roubini od razu przyznał, że właściwie nie ma “nic dobrego do powiedzenia na temat kryptowalut”. Tym samym rozpoczął swój ciąg stereotypowych ataków na bitcoina i inne waluty cyfrowe. Jego zdaniem to światek “pełen oszustw, niepewności i bezużytecznej technologii.” Zauważył, że obecne systemy bankowe rozwiązały już problemy, które chce się rozwiązać za pomocą blockchaina. Trudno jednak poważnie traktować wypowiedzi, że “tylko przestępcy i terroryści używają kryptowalut”. Może pewne uzasadnienie można znaleźć w stwierdzeniu, że “wydobywanie jest ogromną szkodą dla środowiska”. Już jednak to, że “użytkownicy kryptowaluty chcą utopii” nie jest prawdą. Idea zdecentralizowanych walut opartych na sieci bloków jest zbieżna z austriacką szkołą ekonomiczną, która powinna być znana ekonomiście.

Dalej było – z perspektywy zwolennika btc – tylko gorzej. Doom mówił, że “większość tokenów to niezgodne z prawem papiery wartościowe.” Kuriozum zaś osiągnął twierdząc, że “żetony użytkowe przenoszą nas z powrotem do epoki kamienia łupanego (…).” Ponoć nawet kreskówkowi Flinstonesowie byli zdaniem Roubiniego bardziej rozwinięci ekonomicznie niż zwolennicy kryptowalut.

Doom vs. Van Valkenburgh

Gdy zapytano go o to, czy świat skorzystał na powstaniu bitcoin, bez wahania odparł, że nie. Peter Van Valkenburgh zwrócił jednak uwagę na fakt w pewnym sensie otwartej bankowości, którą gwarantuje bitcoin. Podał przykład np. Afganistanu, gdzie ogranicza się rynek banków tylko dla mężczyzn. W systemie btc wszyscy zaś są równi.

Van Valkenburgh wskazał też na to, że służby są “zachwycone” śledzeniem przestępstw na blockchainie z powodu “doskonałej wierności transakcji”. Jest to łatwiejsze niż w tradycyjnych systemach.

Valkenburgh przedstawił senatorom merytoryczne argumenty za kryptowautami i siecią bloków. Doom ograniczył się do stereotypów, z których większość dawno obalono.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here