Naga Markets1 urodziny17 grudnia 2017 roku notowania Bitcoina (BTC) na światowych giełdach kryptowalutowych osiągnęły swoje najwyższe poziomy w historii, ocierając się o okrągły poziom 20 tysięcy dolarów, do którego przebicia zabrakło naprawdę niewiele. Jak się miało bardzo szybko okazać, był to też drastyczny koniec wyjątkowego rajdu, który w przeciągu miesiąca umocnił najstarszą z kryptowalut o 270%. Dzisiaj, dokładnie rok po rozrysowaniu ATH (z ang. all time high, największej historycznej wartości), cena znajduje się pod poziomem 3500 dolarów, tracąc niemal sześciokrotnie.


Od 12 listopada do 6 lutego – 3 miesiące szaleńczej zmienności kursu Bitcoina

Za początek szaleńczego rajdu Bitcoina po historyczne maksima można uznać dzień 12 listopada kiedy na giełdzie Bitfinex za BTC płacono niespełna 6 tysięcy dolarów. Co prawda już wcześniej kryptowaluta dynamicznie zyskiwała (z tysiąca dolarów obserwowanych w kwietniu do wspomnianych 6 tysięcy po upływie pół roku), jednak właśnie w połowie listopada rozpoczął się niemal nieprzerwany ciąg wzrostowych sesji, gdzie Bitcoin z każdym kolejnym dniem pobijał nowe rekordy.

Rynek odwrócił się na stronę sprzedażową 17 grudnia, dokładnie rok temu, kiedy cena testowała poziomy zaledwie 50 dolarów poniżej okrągłego obszaru 20 tysięcy dolarów, a na wielu giełdach azjatyckich bez problemu go pokonując. Najwyższe zamknięcie w historii miało miejsce natomiast na 19,25 tys. dolarów, który ostatecznie pełnił rolę oporu i rozpoczął spadki Bitcoina, które w kolejne dwa miesiące doprowadziły go do „poziomu wyjściowego” 6 tysięcy, z których rozpoczynał szaleńcy rajd:

cena bitcoina w grudniu 2017
Wycinek wykresu BTC/USD w okresie rozrysowania historycznego ATH

Jak się miało później okazać, przez wiele kolejnych miesięcy poziom 6 tysięcy będzie dla rynku ostateczną barierą obrony przed silniejszymi spadkami. Każde kolejne odbicie od ważnego wsparcia dochodziło jednak do coraz niższych cen, aż ostatecznie w listopadzie 2018 strefa testowana po raz pierwszy w lutym została wybita, a cena Bitcoina powróciła do 3,3 tys. dolarów ostatni raz obserwowanych we wrześniu 2017:

wykres btc 17.12.2018
Cena Bitcoina próbowała odbijać od 6 tysięcy, każda kolejna fala wzrostów była jednak coraz słabsza

Na polskiej giełdzie BitBay w szczytowym momencie za jednego Bitcoina płacono niemal 70 tysięcy złotych, a obecnie wyceniany jest na trochę ponad 12 tysięcy złotych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Rynek skurczył się z 800 miliardów do 100 miliardów dolarów

Wraz ze spadkiem wartości Bitcoina oraz całego szeregu innych kryptowalut, w okresie od początku 2018 roku mocno uszczupliła się również cała kapitalizacja tej relatywnie młodej branży, napędzanej silną spekulacją. Na przełomie grudnia i stycznia cały rynek był wart ponad 800 miliardów dolarów, a w grudniu testuje pułap 100 miliardów:

Kapitalizacja rynku BTC
Źródło: Coinmarketcap.com

Warto jednocześnie zauważyć, że rekordowo wysokie ceny BTC całkowicie zaprzeczyły używalności i praktyczności Bitcoina w codziennych płatnościach. Z powodu spekulacyjnych zakupów i wysokich cen średnia wartość akceptacji transakcji wynosiła nawet 50 dolarów, a czas realizacji wydłużał się do kilkunastu godzin.

NBP ostrzegał przed kryptowalutami na kilka dni przed rozrysowaniem historycznego ATH

13 grudnia 2017 roku, czyli na kilka dni przed rozrysowaniem ATH na Bitcoinie i początkiem rajdu spadkowego, Narodowy Bank Polski (NBP) wraz z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) wyemitowały kreację wizualną w ramach kampanii „uważaj na kryptowaluty”, ostrzegając:

„Waluty wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo–usługowych” – komentuje NBP w datowanej na 12 grudnia nocie prasowej.

Po ponad roku od emisji spotu co bardziej uszczypliwi stwierdzają, że inwestujący w Bitcoina i inne kryptowaluty powinni posłuchać rad państwowych resortów i trzymać się z daleka od rynku e-monet jeżeli ten traktowali czysto spekulacyjnie i nie brali pod uwagę ryzyka możliwych silnych spadków, które zazwyczaj następują po tak silnych wzrostach.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here