Naga MarketsPodczas gdy sytuacja ws. Brexitu w dalszym ciągu pozostaje niejasna, premier May po raz kolejny zaskakuje światowe rynki. Brytyjska premier podjęła decyzję o ponownym przełożeniu ostatecznego głosowania w sprawie umowy Brexitowej. Nowy termin został wyznaczony na 12 marca, czyli nieco ponad 2 tygodnie przed oficjalnym terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Eksperci z dużych banków uważają, iż brytyjska gospodarka znacznie by zyskała, gdyby lokalnym politykom udało się dojść do porozumienia. Jednak dopóki tak się nie stanie, wszelkie impulsy wzrostowe na funcie szterlingu powinny być traktowane jako okazja do sprzedaży.


Termin Brexitu zostanie przełożony – Danske Bank

Vladimir Miklashevsky, starszy ekonomista w Danske Bank zauważa, że brytyjska premier Theresa May odłożyła kolejne głosowanie, które powinno odbyć się jutro o kolejne dwa tygodnie, ponieważ nadal nie ma nowej umowy z UE.

Ekspert zauważa jednak, że przed nami wciąż głosowanie w najbliższą środę, gdzie Izba Gmin będzie chciała zmusić premier May do złożenia wniosku o przedłużenie negocjacji ws. art. 50. Ponieważ jednak nie jest to ostatnia szansa dla parlamentarzystów na uzyskanie konsensusu, prawdopodobnie do niego nie dojdzie.

Problemem dla Theresy May jest to, że UE oznajmiła, iż ​​nie zgodzi się na żadne ustępstwa, gdyż scenariusz przedłużenia Brexitu i wywalczenia tym samym silniejszej pozycji jest na korzyść europejskim politykom. Od pewnego czasu uważamy, że może to być najlepszy scenariusz dla obu stron, który nie będzie wiązał się z nadmiernym ryzykiem i pozwoli odetchnąć silnie przecenionemu funtowi. – napisano w raporcie.

Niedawno świat obiegła informacja, iż Theresa May rozważa plan, w którym Brexit może zostać opóźniony o trzy miesiące. Rząd Wielkiej Brytanii rozważa szereg opcji, który umożliwiłby uniknąć rezygnacji ministrów, którzy popierają hard Brexit. Z kolei zgodnie z oświadczeniem Bloomberga, politycy UE chcą wywrzeć dodatkową presję na brytyjskiej premier. Jeśli nie uda się jej przeforsować swojej wersji umowy Brexitu w parlamencie i będzie chciała opóźnić oficjalne wyjście, Wielka Brytania będzie musiała pozostać w bloku aż do 2021 roku.

Kurs funta szterlinga determinowany przez sprawy polityczne

Według Vladimira Miklashevsky’ego, siła funta brytyjskiego będzie uzależniona od środowego głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin. Jednak prawdopodobny brak rozwiązania w sprawie spowoduje, że kurs pary walutowej EUR/GBP pozostanie w przedziale 0.86-0.89 w nadchodzących tygodniach.

Utrzymujemy pogląd, że prawdopodobieństwo hard Brexitu po 29 marca jest niskie, co również naszym zdaniem ma odzwierciedlenie w obecnych notowaniach pary EUR/GBP. – zauważył ekspert.

Jednocześnie Vladimir wskazuje, że EUR/GBP spadnie gwałtownie w kierunku 0.83, jeśli umowa zostanie zawarta przed 29 marca.

Dojdzie do opóźnienia Brexitu, a kurs funta wzrośnie? – oceniają duże banki

DBS Bank: Wzrosty na GBP/USD raczej nie rozwiną skrzydeł

Analitycy z Development Bank of Singapore Limited sugerują, że w przypadku pary GBP/USD wykresy pokazują, że trwa krótkoterminowy wzrost, a główne wsparcie znajduje się obecnie na poziomie 1.2960.

Wątpimy jednak, by ten impuls wzrostowy mógł się rozwinąć. – uważają analitycy.

Eksperci wskazują, że cena po dotarciu do oporu 1.3160 powinna zacząć systematycznie spadać dając okazje do zajęcia pozycji krótkich. W przypadku dalszych spadków najbliższe poziomy wsparcia to 1.2960, następnie 1.2669 oraz 1.2620. Z drugiej strony, jeśli kupujący zdołają przebić opór 1.3258 może dojść do wyhamowania presji sprzedających.

Dojdzie do opóźnienia Brexitu, a kurs funta wzrośnie? – oceniają duże bankiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here