Naga MarketsŹródło: https://www.forextime.com/

4 maja kryptowaluta dogecoin (DOGE) przebiła swój poprzedni rekord wszechczasów 0,44 USD, ustanowiony niecałe dwa tygodnie wcześniej i następnie dobiła do poziomu 0,76 USD. To może nie wydawać się nominalnie dużo, ale w efekcie kapitalizacja rynkowa DOGE wynosiła w szczycie ponad 90 miliardów dolarów. To oznacza, że przebiła kapitalizacje takiej spółki jak General Motors, a kryptowaluta stworzona dla żartu jest warta tyle co niemal cały indeks WIG20. Jednak czy to nie jest typowy schemat „pump and dump”? Takiego zdania jest m.in. Sean Williams, analityk w The Motley Fool. W niedzielę kurs DOGE/USD spada ponad 20% oscylując w okolicach 0,50 USD.

  • Dopóki nie pojawiły się kryptowaluty, żaden instrument inwestycyjny nie był bardziej opłacalny niż giełda akcyjna
  • DOGE jest akceptowany przez zaledwie 0,000223% wszystkich firm na świecie
  • 5,26 miliarda nowych DOGE jest tworzonych rocznie poprzez nagrody blokowe wypłacane górnikom

Dogecoin i „pump and dump”. DOGE może pogrążyć inwestorów FOMO

Przez bardzo długi czas żaden instrument inwestycyjny nie był bardziej opłacalny niż giełda akcyjna. Chociaż były okresy, w których towary takie jak złoto radziły sobie lepiej, to akcje zapewniały najbardziej spójne i solidne stopy zwrotu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tak było, dopóki kryptowaluty nie pojawiły się nieco ponad dekadę temu. W tym czasie obserwowaliśmy, jak popularne waluty cyfrowe, takie jak bitcoin, gwałtownie wzrosły z poziomu poniżej 1 USD do niemal 65 000 USD za token w połowie kwietnia. Pomimo trzech ogromnych bess w ciągu ostatniej dekady, bitcoin osiągał trzycyfrowy średni roczny zwrot.

Ostatnia euforia otaczająca dogecoina wydaje się koncentrować się na niższych opłatach transakcyjnych w porównaniu z dwiema dużymi kryptowalutami (BTC i ETH) i przekonaniu inwestorów, że krytpowaluta „żart” ma świetną społeczność.

Ja sądzę inaczej. Kiedy patrzę na dogecoina, widzę, jak na naszych oczach rozwija się klasyczny schemat „pump-and-dump”. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego bardzo sceptycznie podchodzę do dogecoin, oto kilka powodów: – napisał Sean Williams.

  • Niskie opłaty: Entuzjaści DOGE lubią wskazywać na niższe opłaty transakcyjne w porównaniu do bitcoina i ethereum. Jednak nie wspominają, że kryptowaluty takie jak nano, stellar, dash, litecoin czy ripple oferują jeszcze niższe koszty.
  • Wydajność sieci: To nie jest najbardziej wydajna sieć. nano, stellar, dash czy ripple również sprawdzają i rozliczają płatności szybciej niż dogecoin.
  • Mała użyteczność: Większość firm nie akceptuje kryptowalut – to fakt. Jednak po ośmiu latach dogecoin został zaakceptowany jako forma płatności zaledwie przez 1300 firm na całym świecie. Opierając się na szacunkach 582 milionów przedsiębiorców na całym świecie, DOGE jest akceptowany przez zaledwie 0,000223% wszystkich firm.
  • Rosnąca inflacja: około 5,26 miliarda nowych DOGE jest tworzonych rocznie poprzez nagrody blokowe wypłacane górnikom. W 2021 r. przekłada się to na inflację monet na poziomie nieco ponad 4%. Dla porównania minęło ponad dziesięć lat, odkąd stopa inflacji w USA osiągnęła 4%.
  • Napędzanie tweetami: głównym katalizatorem wzrostów dogecoina są tweety od CEO Tesli, Elona Muska.

Wyobraź sobie, że twoja strategia inwestycyjna opiera się na nadziei, że Elon Musk opublikuje dziś tweeta lub wspomni dogecoina w Saturday Night Live. Wszystkie kolejne wielkie bańki spekulacyjne, które silnie zyskiwały na wartości, zawsze prędzej czy później pękały. Dogecoin wykazuje wszystkie oznaki schematu „pump and dump” i może pogrążyć w stratach niczego niepodejrzewających inwestorów FOMO (strach przed przegapieniem) – podsumował Williams.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
Kurs DOGEUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs DOGEUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ropa wti prognozy | notowanie pgnig | kurs btc | prognozy btc |


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here