Naga Markets
dogecoin-doge
Źródło: unplash.com

To czy ktoś bardziej woli koty czy psy, to już kwestia gustu i nie ma co na ten temat dyskutować. Jednakże niezaprzeczalnym faktem jest to, że tzw. ”najlepsi przyjaciele człowieka” tematycznie stale utrzymują bardzo dużą popularność w sektorze meme coinów. Dowodem na to jest sytuacja, w której Dogecoin, Bonk i Shiba Inu osiągnęły razem 25 miliardów dolarów wolumenu w ciągu miesiąca.

”Pieseły” rządzą na rynku meme coinów

Motyw psa wśród memicznych kryptowalut, określanych mianem meme coinów, jest dominujący. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest Dogecoin (DOGE), który oczywiście powstał dla żartu, aczkolwiek na tyle spodobał się Elonowi Muskowi, że publicznie nazwał go swoją ”ulubioną kryptowalutą”. Co za tym idzie, kurs tego aktywa wielokrotnie wybijał do góry, chwilę po tym jak CEO Twittera cokolwiek o nim wspominał.

Doge, stworzony już w 2013 roku, posiada również wielu swoich naśladowców. Wiele osób tworzy podobne tokeny, które zawierają w swojej nazwie odmianę wyrazu Doge. Jak podaje serwis CoinGecko, takich monet istnieje aż 169. ”Podróbki” ulubionej kryptowaluty Muska wygenerowały łącznie obrót na poziomie ponad 323 milionów dolarów.

Mamy jeszcze na rynku Shiba Inu, które nie jest bezpośrednio inspirowany Dogecoinem, jednakże również jest swego rodzaju hołdem dla szczekających czworonogów. Ten oparty na blockchainie Ethereum token powstał w 2020 roku. Jak pisałem wcześniej, pod koniec grudnia 2022 roku narodził się kolejny piesek z rodziny meme coinów i mowa tutaj o kryptowalucie Bonk, która jest oparta na Solanie.

Shiba Inu jest również dosyć powielaną kryptowalutą. Wspomniane CoinGecko odnotowało bowiem aż 112 monet, które zawierają wyraz Shiba w ich nazwę. Te za to osiągnęły razem ponad 224 miliony dolarów wolumenu obrotu w ciągu ostatniego miesiąca.

Na psim podwórku wciąż królem jest Dogecoin, który odnotował ostatnio miesięczny wolumen handlu 17,5 miliarda dolarów. Shiba Inu może pochwalić się wynikiem 7,2 miliarda dolarów, a szczeniak, jakim jest Bonk, zdobył 885 milionów dolarów od czasu premiery.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Bossa

Bonk Inu oraz Shiba Inu działają na algorytmie Proof-of-Stake, za to DOGE, podobnie jak Bitcoin, jest kryptowalutą typu Proof-of-Work, która jest wydobywana przez górników i działa na własnym blockchainie.

Kursy psich kryptowalut

W momencie pisania tego artykułu kurs Dogecoina znajduje się na poziomie 0.080950 dolara za jeden token. Oznacza to spadek o 6,18% w ciągu ostatnich 24 godzin. Jednakże jest to więcej o 2,55% w ciągu tygodnia oraz 11,23% w skali miesiąca. DOGE swoje ATH (najwyższy historyczny kurs) osiągnął w dniu 8 maja 2021 roku. Wtedy za jednego Dogecoina płaciło się 0,68 USD.

Shiba Inu dzisiaj kosztuje 0.00001120 dolara tracąc przy tym 7,81% wartości w ciągu doby. Jednak w okresie tygodnia SHIB radzi sobie ładnie, bowiem urósł o 22,48%. Co więcej, w skali miesiąca kurs Shiba Inu zyskał 33,92%. Najwyższą cenę tego tokena odnotowano w zeszłym roku, 10 marca 2022. Wtedy jeden token kosztował
0,00004414 dolara.

Jeśli chodzi o naszego szczeniaka, czyli Bonk, to jego kurs dziś wynosi
0.00000113 dolara. Jest to mniej o 11,12% niż wczoraj, ale więcej o 13,2% niż tydzień temu. Swoje ATH ten token odnotował 5 stycznia osiągając cenę 0.00000481 dolara.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs Bitcoina (BTC) spada po 14-dniowej serii wzrostów
Następny artykułUSA uniknie recesji, ale S&P 500 i tak zaliczy korektę, uważa Goldman Sachs
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.