Naga MarketsDogecoin (DOGE) spadnie do zera i umrze powolną śmiercią, twierdzi analityk kryptowalutowyDogecoin (DOGE) prawdopodobnie zobaczył już swój szczyt i cena kryptowaluty-mema będzie nadal się osuwać, aż wycena rynkowa ostatecznie spadnie do zera, twierdzi w swojej najnowszej analizie dla Seeking Alpha, analityk o pseudonimie The Asian Investor. Jego zdaniem dogecoin nie ma żadnego praktycznego zastosowania, w przeciwieństwie do innych walut cyfrowych i osiągnął już ostateczny etap budowania bańki spekulacyjnej.

Dlaczego dogecoin ma umrzeć bolesną śmiercią?

Dogecoin, który został stworzony jako “żart” przez dwóch programistów w 2013 roku, w 2021 zanotował bezprecedensowy rajd wzrastając w pewnym momencie o ponad 12 000 procent. Do zwolenników kryptowaluty należą między innymi Elon Musk, założyciel Tesli oraz amerykański miliarder Mark Cuban, którzy wspierali kryptowalutę częstymi tweedami okazującymi publiczne wsparcie dla projektu. W przypadku Elona Muska jakakolwiek aktywność związana z DOGE zazwyczaj powodowała w przeszłości znaczny skok wartości aktywa.Ale kryptowaluta z psem Shiba Inu w logo prawdopodobnie zobaczyła już szczyt swojej wartości rynkowej twierdzi The Asian Investor, który został osiągnięty tuż przed bardzo oczekiwanym występem Elona Muska w Saturday Night Live (SNL, amerykański program rozrywkowy) w zeszłym miesiącu.

Prawdopodobnie świadomy, że jego publiczne wypowiedzi powodują ogromne skoki zmienności, Elon Musk udzielił bardzo wyważonego poparcia dla DOGE w SNL i ostrzegł przed ryzykiem, powodując natychmiastowy spadek ceny dogecoina o 30%. „Jest mało prawdopodobne, aby cena wróciła do poziomu sprzed tego wydarzenia”, zakłada analityk.

Procentowa zmiana ceny dogecoina. Źródło: Seeking Alpha

Wycena rynkowa dogecoina osiągnęła szczyt na poziomie prawie 100 miliardów dolarów tuż przed występem Muska, a cena aktywa skoczyła do rekordowego poziomu niemal 75 centów prawie osiągając docelową wartość 1 dolara za kryptowalutę, która jeszcze kilka tygodni wcześniej wydawała się niemożliwa i niewyobrażalnie wysoka.

Wycena rynkowa dogecoina wynosi obecnie 43 miliardy dolarów (na dzień 9 czerwca 2021 roku), czyli około połowę tego, co łączna wartość wszystkich dogecoinów jeszcze miesiąc temu.

Kapitalizacja rynkowa dogecoina. Źródło: Coinmarketcap.com

– Wycena rynkowa dogecoina jest jednak nadal większa niż wartość rynkowa spółki Wallgreens, która ma ponad 4000 aptek lub Dollar General, który ma ponad 16 000 sklepów sprzedających rzeczywiste produkty. Mimo to nie ma żadnych praktycznych zastosowań dla kryptowaluty, dlatego DOGE jest skazany na spadek z powrotem do 0 dolarów – prognozuje The Asian Investor.

Dogecoin jednym z głównych przedstawicieli aktywów-memów

Podobnie jak wszystkie inne aktywa-memy dogecoin wzrósł na silnie spekulacyjnych ruchach napędzanych przez inwestorów detalicznych, a takowe prędzej lub później wygasają. Po zwrocie z inwestycji w wysokości 12% procent wydaje się naturalne, że ludzie będą chcieli zrealizować poniesione przez siebie zyski.

Inne aktywo-mem, spółka GameStop (GME), które w styczniu było reklamowany na WallStreetBets, przyniósł 1200% zysku wczesnym inwestorom. AMC Entertainment (AMC), spółka, która prowadzi sieć kin, osiągnęła 2200% zwrotu od początku roku częściowo dzięki temu, że zarząd był na tyle sprytny, by emitować nowe akcje w prywatnych emisjach po wygórowanych cenach.

Akcje GameStop i AMC. Źródło: Seeking Alpha

– Częścią każdej bańki jest to, że na stole pojawiają się szalone cele cenowe – twierdzi analityk.

Najbardziej nierealistyczne ceny docelowe dla AMC pojawiły się w mediach społecznościowych, a niektórzy użytkownicy Reddita prognozowali, że spółka osiągnie cenę 100 tys. dol. za akcję, co odzwierciedla całkowicie bezpodstawne i arbitralne ceny docelowe. Tak jak miało to miejsce w przypadku odważnych prognoz dla dogecoina.

Ponieważ dogecoin wzrósł w tym roku aż o 12 000% w porównaniu do 2200% zysku dla AMC, szum spekulacyjny wokół kryptowaluty z psem Shiba Inu w logo jest co najmniej pięć razy gorszy niż mania wokół AMC.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotowka | ropa wti prognozy | usd online | notowania dow jones na żywo | kryptowaluty kursy | prognoza dolar | pgnig notowania akcji |

Dogecoin to tylko spekulacja i brak zastosowania

– Drugim powodem, dla którego DOGE umrze powolną i bolesną śmiercią, jest fakt, że nie ma żadnej praktycznej wartości i nie jest magazynem wartości. Pomimo tego, że Dogecoin znajdzie się w Top 6 kryptowalut pod względem wartości rynkowej w 2021 roku, ograniczona użyteczność i ezoteryczny charakter tej monety stoją na drodze do powszechnej adopcji – dodaje The Asian Investor.

Podczas gdy dogecoin ma wartość “żartobliwą” i “rozrywkową” w mediach społecznościowych, nie ma on żadnej wartości ekonomicznej. Bitcoin i ether, największe i najbardziej szanowane kryptowaluty, mają wartość ponieważ są szeroko przyjętymi walutami cyfrowymi, które wspierają rynek zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz rozbudowaną sieć regulowanych instrumentów finansowych dla inwestorów instytucjonalnych.

Bitcoin ma limit podaży 21 mln BTC, podczas gdy ether ma roczną maksymalną podaż 18 mln ETH. W przeciwieństwie do dogecoina, który ma nieskończoną podaż, co przemawia przeciwko używaniu DOGE jako magazynu wartości. Przeciwko używaniu dogecoina jako magazynu wartości przemawia również jego ekstremalna zmienność, gdzie dzienne zmiany cen rzędu 10-20% są bardzo częste. „Jeśli chcesz “przechowywać wartość” nie chciałbyś inwestować w aktywa o wysokiej zmienności”, dodaje analityk.

Czwarty etap bańki spekulacyjnej na dogecoinie?

The Asian Investor sugeruje, że dogecoin wkroczył w czwarty i ostateczny etap budowania bańki spekulacyjnej. Etap ten zazwyczaj charakteryzuje się spadkiem euforii, która była kluczowa w budowaniu wcześniejszych wzrostów. Ceny spadają i to w coraz szybszym tempie. Przypadkowe skoki zmienności dają nadzieję na krótkoterminowe odbicie, ale ceny szybko ponownie spadają i osiągają niższe poziomy.

– Dogecoin osiągnął szczyt na poziomie 0,74 dolarów w zeszłym miesiącu, w szczytowym momencie euforii i podniecenia i od tego momentu wszystko zaczęło się sypać. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność. Duże ryzyko wiąże się z tym, że Elon Musk i inni celebryci będą tweetować o DOGE i ponownie rozpalą szał handlu. Tweety Elona Muska wpływają na cenę dogecoina w obu kierunkach, a pozytywne tweety mogą spowodować ponowny gwałtowny wzrost ceny kryptowaluty. Jeśli więcej firm ogłosi, że będzie akceptować DOGE jako środek płatniczy, może to również spowodować krótkoterminowy wzrost cen – dodaje analityk.

Problem z napędzaną przez media społecznościowe spekulacją wokół aktywów takich jak GameStop lub dogecoin polega na tym, że umierają one szybko i trzeba znaleźć nowe katalizatory, aby podtrzymać kruchy trend.

Z nowymi “okazjami” pump-and-dump pojawiającymi się co drugi dzień, nie jest zbyt atrakcyjne inwestowanie w aktywa, które pozwoliły już zarobić wczesnym posiadaczom. „Spodziewaj się, że w tym roku dogecoin spadnie do poziomu 0 dolarów i umrze powolną śmiercią”, podsumował The Asian Investor.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here