Naga MarketsDogecoin (DOGE) dzięki hashtagom #DogeDay osiągnął nowe rekordy we wtorek
Elon Musk, prezes Tesli i jeden z najbardziej znanych fanów Dogecoina

Ceny Dogecoina (DOGE) osiągnęły we wtorek rekordowy poziom kapitalizacji rynkowej przekraczający 50 miliardów dolarów, po tym jak fani mediów społecznościowych wykorzystali hashtag #DogeDay, aby promować „Dzień Doge” i napędzić rajd kryptowaluty opartej na memach.

  • Reuters podaje, że zgodnie z danymi CoinMarketCap kryptowalut Dogecoin osiągnęła we wtorek najwyższą wartość rynkową w historii (kapitalizacja)
  • Na giełdzie Binance cena DOGE/USDT ustanawiał dzienne maksimum na 0,42 dol., szczyt wszechczasów to natomiast 0,42 dol. testowane 16 kwietnia
  • 20 kwietnia wybrano na Dzień Doge nie przez przypadek. Jest to bowiem również dzień marihuany

Dogecoin z kryptowaluty-mema do światowej czołówki

Wzrost cen o 8000% w tym roku sprawił, że Dogecoin, który został uruchomiony jako satyryczna krytyka szału kryptowalutowego w 2013 roku, wyprzedził bardziej popularne i większe kryptowaluty, takie jak Tether (USDT), stając się piątą co do wielkości monetą cyfrową pod względem kapitalizacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy Dogecoin, którego logo przedstawia psa Shiba Inu (wykorzystywanego w internetowych memach), reprezentuje tylko ułamek wartości bitcoina, można nim handlować na giełdach kryptowalut i płacić w coraz większej ilości sklepów oraz usług internetowych.

– Rajd Doge reprezentuje interesującą zbieżność. Moneta-mem stworzona jako żart dla wczesnych użytkowników kryptowalut powraca parę lat później jako ciekawe aktywo dla nowej generacji inwestorów detalicznych, dla których memy są językiem ojczystym – powiedziała Diana Biggs, dyrektor generalny kryptowalutowego start-upu Valour po tym, jak cena Dogecoina wzrosła ponad pięciokrotnie w ciągu ostatniego tygodnia do rekordowego poziomu 45 centów według wyceny giełdy Binance.

Dogecoin (DOGE/USDT). Źródło: Tradingview.com

20 kwietnia 2021 stał się wyjątkową datą dla Dogecoina, gdyż fani kryptowaluty postanowili uczynić go światowym dniem Doge. Wybór okazał się nie przypadkowy, gdyż to właśnie ten dzień jest również… światowym dniem marihuany (nazywanym inaczej 420). Wspólnym mianownikiem pomiędzy marihuaną, a kryptowalutą ma być Elon Musk, sympatyk obu z tych “dóbr”. Fani Dogecoina użyli hashtagów #DogeDay i #DogeDay420, aby zamieścić memy, wiadomości i filmy na Twitterze, Reddicie i TikToku, odnosząc się do nieformalnego święta.

To również może Cię zainteresować: Efekt Elona Muska na rynku bitcoina i dogecoina – komentuje dr Marcin Daniecki

Dogecoin kolejną „ofiarą” rosnącej siły inwestorów detalicznych

Wzrost Dogecoina nastąpił w czasie gwałtownego wzrostu handlu online akcjami i kryptowalutami wśród inwestorów detalicznych, którzy zamknięci w domu z dodatkową gotówką z powodu pandemii COVID-19 zaczęli chętniej szukać sposobów na pomnożenie kapitału (oraz dodatkową rozrywkę) na giełdach kryptowalutowych.

Ten sam trend spowodował boom w wykorzystaniu internetowych aplikacji handlowych, takich jak Robinhood, a także napędzał rajd akcji GameStop Corp, który na początku tego roku postawił inwestorów detalicznych przeciwko funduszom hedgingowym.

– Jest to przedłużenie tego samego zjawiska, które doprowadziło do wyceny akcji Tesli znacznie powyżej fundamentów, a ostatnio do wyciskania krótkich pozycji na GME (GameStop) – powiedział Ajit Tripathi, szef biznesu instytucjonalnego w Aave.

Podobnie jak inne kryptowaluty, cena Dogecoin jest pod silnym wpływem użytkowników mediów społecznościowych, w tym szefa Tesli Elona Muska, którego tweety na temat kryptowaluty w lutym wysłały jej cenę w górę o ponad 60%.

O ile w trakcie samego Doge Day kryptowalutą otarła się jedynie o historyczne maksima, to jej cena z wartości liczonych w trzecim miejscu po przecinku w przeciągu zaledwie paru miesięcy, a nawet tygodni, wzrosła do niemal 0,5 dol.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena ropy wti | notowania gpw | cena akcji biomed | kurs bitcoina | euro kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKursy walut. dolar nieśmiało odrabia część strat, złoty stabilny
Następny artykułPocałunek śmierci na WIG20 przekreślił szanse na dalsze wzrosty, wskazuje Michał Palaczyk
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here