Naga MarketsDochodzenie przeciwko duńskiemu oddziałowi EY zostało umorzoneDuński prokurator zrezygnował z dochodzenia w sprawie tego, czy firma księgowa EY naruszyła prawo o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy w związku z jej audytem w Danske Bank.

  • 200 miliardów euro nieznanego pochodzenia przepłynęło przez estoński oddział Danske Bank.
  • Prokuratura sprawdzała czy EY, przeprowadzający audyt na zlecenie duńskiego banku, nie dopuścił się nieprawidłowości.
  • Prokurator poinformował o porzuceniu śledztwa ze względu na brak „uzasadnionych podejrzeń”.

Sprawa EY nie trafi przed duński sąd

Jak podaje Reuters płatności o łącznej wartości około 200 miliardów euro przepłynęło przez portfel estońskiego oddziału Danske w latach 2007-2015, a raport zlecony przez Danske stwierdził, że wiele z tych płatności było podejrzanych.

Te artykuły również Cię zainteresują
W Stanach Zjednoczonych, Danii, Estonii, Francji i Wielkiej Brytanii prowadzone jest dochodzenie w sprawie płatności z Rosji, byłych państw radzieckich i innych krajów, którego celem jest prześwietlenie duńskiego banku.

Zobacz również: Obniżka stóp proc. RPP uderzyła w sektor bankowy

EY był audytorem zewnętrznym Danske Bank do czasu przejęcia pracy przez Deloitte w 2015 roku. Prokuratura zawiadomiła o wstrzymaniu dochodzenia, ponieważ „nie istniało uzasadnione podejrzenie popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa”.

Cena akcji Danske Bank spadła o 22% w ciągu 3 miesięcy

Poinformowano nas, że dochodzenie jest zawieszone i że nie stwierdzono żadnego przestępstwa. Jak już wcześniej zaznaczaliśmy, uważamy, że audyt został przeprowadzony prawidłowo i zgodnie z zasadami i przepisami obowiązującymi w 2014 roku. – powiedział oświadczeniu Torben Bender, dyrektor generalny EY w Danii.

EY został oskarżany w tamtym roku o to, że w związku z badaniem sprawozdań finansowych Danske za rok 2014, dowiedział się o informacjach, „które powinny skłonić go do przeprowadzenia dalszych dochodzeń i powiadomienia sekretariatu ds. prania pieniędzy”.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Danske Bank w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: finance.yahoo.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here