Naga Markets10 tradersRynki entuzjastycznie powitały bardzo dobry wynik NFP, który mówi, że w gospodarce przybyło aż 248 000 etatów we wrześniu, a co więcej, słaby wynik +142 000 z sierpnia został zrewidowany w górę o 69 000. Jak podaje Biuro Statystyk Pracy (BLS), średnia NFP z 12 miesięcy wynosi 211 000. Co jednak martwi w tym raporcie, to informacja, że pozostałe wskaźniki pracy nie zmieniły się lub zmieniły jedynie nieznacznie, jak np. stopa partycypacji w sile roboczej, udział zatrudnionych w populacji, czy ilość osób zatrudnionych na część etatu z konieczności. Powstaje pytanie, gdzie w takim razie podziewają się te nowe etaty? Przykładowo udział zatrudnionych w populacji pozostaje na poziomie 59.0% przez ostatnie 4 miesiące mimo, że liczba etatów w sektorze pozarolniczym średnio rośnie o 211,000 miesięcznie. Więc albo w USA mamy „baby-boom”, albo z rolnictwa i administracji odchodzi sporo ludzi. Innym zmartwieniem jest zerowa dynamika wynagrodzeń w ubiegłym miesiącu – oczekiwano +0.2%.

Pierwsze komentarze:„Stopa bezrobocia poniżej 6.0% powinna być silnym bodźcem psychologicznym dla Fed, który uważa 5.5% za pełne zatrudnienie.”

„Słabszą stroną jest płaski odczyt średnich zarobków godzinowych. Konsensus i nasza prognoza były +0.2%. Lipcowy wzrost został zrewidowany do 0.3% z 0.2%, ale wzrost 2.0% r/r spadł nieco wobec oczekiwań 2.1%.”

Traderzy mówią, że obecne spadki są dziełem 'fast money’ i 'black boxes’. „Rynek liczy na fakt, że o [15:30-16:00 czasu polskiego] wejdą zlecenia zagraniczne. Obawiają się, że zagraniczne zlecenia 'spalą’ krótkie pozycje zajęte w oczekiwaniu na mocne payrollsy.  Sprzedawanie silnych wyników raportu o zatrudnieniu było błędem w przeszłości…”

BNP Paribas mówi, że dane są mocne. „Nie dość, że NFP +248 to jeszcze rewizja poprzedniego odczytu w górę. 6-miesięczna średnia NFP wynosi obecnie 245k.”Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here