Naga MarketsJedną z kluczowych kwestii przy handlu strategią Tylko Dołki i Szczyty jest wybór walorów, na których warto w danym dniu / tygodniu szukać sygnałów. Temat ten był już częściowo poruszany kiedy opisywałem I filar strategii (trend), ale jest o tyle istotny, że warto przyjrzeć mu się bliżej na konkretnych, skrajnych przykładach.

Impuls i zdrowa korekta

Strategia TDiS zakłada podążanie za trendem krótkoterminowym bowiem opiera się na interwale 4-godzinnym. Jednak trend, trendowi nierówny i często nie do końca wygląda na tyle zachęcająco, by warto było ryzykować pieniądze na dołączenie do niego.

W moim przekonaniu trend ‘wygląda dobrze’ wtedy, gdy na pierwszy rzut oka możemy wyróżnić impuls i korektę. Tak jak choćby na wykresie GBPAUD zamieszczonym poniżej:

Sam zrzut ekranu wykresu może nie wystarczyć dlatego myślę, że warto przeanalizować kiedy momenty do spekulacji były odpowiednie, a kiedy nie. Po lewej stronie notowania poruszały się w konsolidacji między obszarem wsparcia na 1.6180, a oporem blisko 1.6380.

W końcu jednak pojawił się impuls wzrostowy (pierwsza niebieska strzałka) i doszło do wybicia górą z konsolidacji. Powstała także pierwsza korekta (1). Tak właśnie wygląda zdrowa korekta, gdzie mamy zarówno świece spadkowe jak i wzrostowe, a kąt nachylenia ruchu jest znacznie mniejszy niż ma to miejsce w przypadku impulsu.

Podobnie przy kolejnym impulsie z tym, że ten był już znacznie silniejszy i rozpoczął się od świecy o silnym momentum, która testuje 20-okresową SMA. Także korekta (2) była dłuższa, natomiast wielkość oraz ‘mieszanka’ zarówno byczych jak i niedźwiedzich świec wskazuje na to, że wszystko jest w porządku.

Lampka ostrzegawcza

Po korekcie (2) notowania znowu wystrzeliły w górę tworząc kolejny impuls, a więc mamy prawidłowe zachowanie rynku w trendzie. Tu jednak warto zwrócić uwagę na korektę (3), która nie wygląda już tak dobrze jak pozostałe. Widoczny jest znacznie większy kąt nachylenia w stosunku do poprzednich korekt, ale także impulsu wzrostowego.

W takiej sytuacji powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Dlaczego? Sygnałów w strategii szukamy na wykresie 30-minutowym. Zobaczmy jak wyglądał ten impuls i korekta na tym interwale:

Porównując impuls do korekty widać, że to w trakcie ruchu korekcyjnego momentum było znacznie wyższe, a cena szybko dotarła do 66-procentowego zniesienia impulsu. Często sygnały w takich miejscach mogą okazać się fałszywe i bywa, że po przerwie korekta jest kontynuowana lub też zmienia się trend.

Jeśli wrócisz do wykresu 4-godzinnego, który zamieściłem wcześniej zauważysz, że mimo odbicia, ruch wzrostowy po skrajnie prawej stronie wykresu był słaby. Niewielkie świece i przecinanie SMA raz z dołu, a raz z góry nie świadczą o sile trendu – takich warunków rynkowych lepiej unikać!

To już trend, czy jeszcze korekta?

We wcześniejszym przykładzie na GBPAUD poruszyłem kwestię ‘dobrego rynku’, a przy okazji moment, w którym warunki mogą zacząć się zmieniać i z tego powodu warto zachować ostrożność. Teraz zajmiemy się przykładem, w którym problematyczne mogło być odróżnienie korekty od trendu. Posłuży nam do tego celu aktualny wykres USDCAD.

Jak widać na powyższym wykresie, para USDCAD znajdowała się w dynamicznym trendzie spadkowym. W czasie korekty po silnym impulsie szukałem okazji do zajęcia pozycji krótkiej i pojawił się nawet prawidłowy sygnał o czym wspominałem w przeglądzie z 13-go września. Część tamtej pozycji zarobiła 1R, a reszta została zamknięta na break-even.

Kolejny sygnał, ale brak kontynuacji trendu

Jeśli przejdziesz do analizy, w której omawiałem sygnał na USDCAD zauważysz, że cena dopiero wchodziła do strefy zniesienia 33-66%. Tak więc po zamknięciu poprzedniej pozycji można było dalej szukać sygnałów, prawda? Pewnie, jeden prawidłowy setup uformował się nawet po teście 50-procentowego zniesienia, ale o późnej godzinie jak na trading (22:00 CET, 14.09.2017). Część tej pozycji także zostałaby zamknięta z zyskiem 1R, a jej druga połowa na break-even.

Ja wykorzystuję Strategię Tylko Dołki i Szczyty na rachunku u brokera XM. Zapewnia on spready już od 0,0 pipsów, ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Mamy zatem dwa prawidłowe sygnały, a jednak brak kontynuacji trendu spadkowego. To już daje do myślenia i wskazuje na potencjalną zmianę warunków rynkowych (trendu). Potwierdzeniem zmiany trendu był impuls wzrostowy, po którym notowania zamknęły się ponad 66-procentowym zniesieniem, ale także dołki i szczyty formujące się na coraz wyższych poziomach.

W ten sposób rynek w silnym trendzie spadkowym zmienił swój bieg na dużo wolniejszy trend wzrostowy. Czy warto szukać dalej sygnałów zakupowych w strefach zniesienia (jasnoniebieskie prostokąty)? Rynek wskazywał na nową tendencję wzrostową, a więc nie było ku temu przeciwwskazań. Dodatkowo średnia respektowała całkiem dobrze 20-okresową SMA, jednak rynki takie jak ten nie dają przewagi. Kiedy trendowi brakuje wyraźnego momentum przez co wydaje się on być jedynie korektą wcześniejszego silnego ruchu, to nie wróży nic dobrego.

Jeśli obserwujemy wiele różnych instrumentów, lepiej poszukać bardziej klarownej sytuacji niż wypatrywać sygnałów na siłę w czasie, w którym trudno określić która strona aktualnie kontroluje rynek.

Gdzie szukać przewagi?

Warunki rynkowe się zmieniają i tam gdzie widoczne są wyraźne trendy (np. GBPAUD) warto szukać sygnałów kończących korektę, by do tych trendów dołączać. Nie zwalnia to nas jednak z obserwacji zachowania akcji cenowej, która może wskazywać na wyczerpanie i odwrócenie, kiedy momentum zaczyna się zmieniać.

Ciekawa sytuacja na USDCAD również pokazuje jak mogą zmienić się warunki rynkowe z bardzo sprzyjających na takie, gdzie można się poczuć niepewnie. Warto tu stosować zasadę, że jeśli nie jesteś przekonany(a) co robić, lepiej nie rób nic (pozostań z boku). Jest przecież zawsze wiele innych instrumentów, na których przewaga jednej ze stron może być bardziej oczywista. Właśnie te walory staram się przedstawiać w codziennych przeglądach dla strategii TDiS na łamach Comparic.pl.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here