Naga Marketsgołębie w tle kanadyjskiej flagiPunktualnie o godz. 14:30 rynki poznały jedne z najistotniejszych, zaplanowanych na dziś odczytów makroekonomicznych. Mowa tu oczywiście o raporcie z kanadyjskiego rynku pracy, wewnątrz którego na szczególną uwagę zasługiwały dane dot. styczniowej zmiany zatrudnienia oraz stopy bezrobocia.


Relatywnie dobre dane umacniają CAD

Jak podał Urząd Statystyczny Kanady, zatrudnienie na rynku pracy zwiększyło się w styczniu aż o 67 tys. co jest rezultatem ponad ośmiokrotnie lepszym od prognoz zakładających wzrost jedynie o 8 tys. W ujęciu rok do roku zatrudnienie wzrosło natomiast o 327 000 lub 1,8%, odzwierciedlając wzrost zarówno pracy w pełnym wymiarze (+166 000), jak i pracy w niepełnym wymiarze (+162 000).

Te artykuły również Cię zainteresują
Wzrost zatrudnienia dotyczył zarówno młodych kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 15 do 24 lat, a także mężczyzn w wieku 55 lat i starszych. W tym samym czasie zatrudnienie spadło w przypadku kobiet w wieku 55 lat i starszych.

Ogólny wzrost zatrudnienia był w całości napędzany przez pracowników sektora prywatnego, podczas gdy liczba osób samozatrudnionych i pracowników sektora publicznego uległa zmniejszeniu. W ujęciu rocznym liczba pracowników sektora prywatnego wzrosła natomiast o 293 000 (+2,5%), a liczba pracowników sektora publicznego o 62 000 (+1,7%). W tym samym okresie nastąpiła niewielka zmiana w liczbie osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Zmiana zatrudnienia w Kanadzie

Okazuje się jednak, że pomimo tak znacznego wzrostu zatrudienia, w styczniu doszło także do wzrostu stopy bezrobocia, która pomimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających wzrost do 5,7% wobec 5,6% raportowanego przed miesiącem, ostatecznie wzrosła aż do 5,8%.

Sprawdź pełny raport Statistics Canada

Stopa bezrobocia w Kanadzie

Reakcja rynku była natychmiastowa

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD dostrzec jednak można, że rynek odebrał bardzo pozytywnie dzisiejszy raport z kanadyjskiego rynku pracy. W pierwszej chwili po publikacji doszło bowiem do znacznej aprecjacji kursu dolara kanadyjskiego.

Do handlu na parach walutowych z CAD polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Reakcja rynku na raport z kanadyjskiego rynku pracy
USDCAD M15

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTeksas: 16 przypadków nadużyć na tle kryptowalutowym w 2018 roku
Następny artykułProdukty luksusowe i moda z wysokiej półki za Bitcoiny. BitBay Pay podejmuje współpracę z THE LIST
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here