Naga Marketsrękawice uk-ueJednymi z najważniejszych odczytów makroekonomicznych w godzinach przedpołudniowych były niewątpliwie najnowsze dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) a więc dynamiki wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii i strefie euro. Jak na te dane reagowały kursy funta i euro?


Ceny w UK stanęły w miejscu

Z najnowszego raportu Office for National Statistics (ONS) wynika, iż pomimo prognoz zakładających utrzymanie dynamiki inflacji konsumenckiej na poziomie 0,3% m/m, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych utrzymały się w czerwcu 2019 r. na niezmienionym poziomie. Nie przeszkodziło to jednak, by w ujęciu rocznym odnotować wzrost o zakładane 2,0%.

Inflacja w strefie euro powyżej oczekiwań

Zdecydowanie lepiej wypadły natomiast dane ze strefy euro. Z raportu Eurostatu wynika bowiem, że roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła w czerwcu 2019 roku 1,3%, co oznacza wzrost o 0,1 p.p. z poziomu 1,2% raportowanego w maju. Roczna inflacja w całej Unii Europejskiej wyniosła natomiast 1,6% i była stabilna w porównaniu z majem.

Najniższy wzrost inflacji odnotowano w Grecji (0,2%), na Cyprze (0,3%), w Danii i Chorwacji (oba 0,5%). Najwyższy wzrost cen zauważalny był natomiast w Rumunii (3,9%), na Węgrzech (3,4%) i na Łotwie (3,1%). W porównaniu z majem roczna inflacja spadła w siedemnastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w jednym z nich, a wzrosła w dziewięciu.

W czerwcu największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miały usługi (+0,73 punktu procentowego), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,30 pp), energia (+0,17 pp) oraz nieenergetyczne towary przemysłowe (+0,07 pp).

Kurs EUR/GBP coraz bliżej istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURGBP zauważymy, że w wyniku niezwykle dobrych danych ze strefy euro i rozczarowującego raportu ze Zjednoczonego Królestwa, kurs euro umacnia się w trakcie środowej sesji wobec kursu funta szterlinga. Warto także zwrócić uwagę, że tendencja ta trwa już od 6 maja br. i wysoce prawdopodobne wydaje się, że w najbliższym czasie rynek po raz kolejny przetestuje techniczny opór w wysokości

Wprowadzenie do inwestowania – zapisz się na bezpłatny webinar

Kurs pary walutowej UERGBP
EURGBP Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPre-Market: Dane z przedsiębiorstw wspierają wykres – oczekiwanie na eBay, IBM oraz Netflixa
Następny artykułCena kukurydzy koryguje po teście lokalnych maksimów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here