Naga MarketsMimo, że Rezerwa Federalna utrzymała podczas wrześniowego posiedzenia stopy procentowe na dotychczasowym poziomie zapowiadając, że nie zakłada ich ponownej obniżki w tym roku, to Prezes Fed, Jerome Powell może wkrótce stanąć przed koniecznością luzowania polityki monetarnej. Wszystkiemu winne mogą okazać się najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki, niestabilne rynki oraz kontynuacja napięć handlowych z Chinami i Europą, które sprawiły, że od czasu ostatniego posiedzenia perspektywy dot. kondycji amerykańskiej gospodarki nieco się pogorszyły.


Rozczarowujące dane zmuszą Fed do cięcia stóp?

W tym tygodniu poznaliśmy bowiem najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które wskazują na oznaki spowolnienia:

To wszystko sprawiło, że rynki dają aż 75% szans na obniżenie stopy procentowej o ćwierć punktu procentowego, w porównaniu z 40% raportowanymi jeszcze w poniedziałek. Ponadto, rosnące obawy przed recesją sprawiły, że amerykańskie akcje spadły do najniższego poziomu od sierpnia.

– Przepływ danych zwiększył argumenty przemawiające za obniżką stóp procentowych szczególnie w październiku. Jeśli dane nadal będą słabe, może to skłonić umiarkowanych i jastrzębich członków FOMC, aby zapewnić gospodarce pewnego rodzaju bufor – powiedział Joseph Song, starszy ekonomista w Bank of America Corp.

Spada rentowność amerykańskich obligacji

Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych spadła w środę do 1,48% z poziomu 1,55%, co odzwierciedla oczekiwania niższych stóp procentowych Fed. Deprecjacja dotknęła także rentowność 10-latków, które wynoszą już poniżej 1,6%.

– Zaostrzenie warunków finansowych w ciągu ostatnich kilku dni wywiera większą presję na Fed – powiedziała Sarah House, starszy ekonomista w Wells Fargo & Co.

Fed powinien obniżyć stopy procentowe do zera

Amerykański prezydent już od dawna obwinia za obecny stan gospodarki właśnie Rezerwę Federalną i stojącego na jej czele Powella.

– Rezerwa Federalna powinna obniżyć nasze stopy procentowe do ZERA lub mniej, a następnie powinniśmy zacząć refinansować nasz dług. Stopy procentowe mogą zostać obniżone o wiele bardziej. Mamy wspaniałą walutę, siłę i bilans handlowy – napisał w połowie września Donald Trump. Jego zdaniem “żałosne” jest utrzymywanie przez Fed zbyt wysokich stóp procentowych, co prowadzi do wzrostu dolara, który uderza w amerykańskich producentów.

Zobacz także: Gospodarka USA wypada najgorzej od 10 lat. Donald Trump obwinia FED

Donald Trump winny spowolnienia gospodarczego w USA?

Tymczasem ekonomiści przypisują obecne spowolnienie gospodarcze właśnie amerykańskiemu przywódcy i prowadzonym przez niego wojnom handlowym. Zdanie to podzielają również Amerykanie, którzy nie wierzą w politykę handlową Trumpa.

– Nowy amerykański wskaźnik prawdopodobieństwa recesji Bloomberg Economics miga jako znak ostrzegawczy i pokazuje, że szansa na spowolnienie w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi około 25%. Biorąc pod uwagę przeciwności związane z niepewnością w handlu i globalnym spowolnieniem, oczekujemy odporności sektora konsumenckiego i dodatkowych dostosowań ze strony Rezerwy Federalnej w celu wsparcia wzrostu – przyznaje Tom Orlik, główny ekonomista Bloomberg.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPietraszkiewicz (ZBP): Wyrok TSUE może kosztować polski sektor bankowy 60 mld zł
Następny artykułKurs franka traci blisko 1% do złotego po decyzji TSUE. CHFPLN po 3,9570 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here