Naga MarketsJest to pierwszy z serii artykułów, w których postaram się przedstawić, jak zmienił się rynek walutowy przez ostatnie 28 lat odkąd zostałem traderem. 

Nie będę sie trzymał chronologicznie zdarzeń, postaram raczej w formie anegdot przekazać swoje spostrzeżenia na temat tego, co jest dobre, a co nie w kwestii postępu na rynku forex. 

Będą to fragmenty notatek do mojej książki zatytułowanej “The Days the Earth stood still”, której premiera odbyła sie na konferencji FxCuffs w marcu 2018 roku


Moje pierwsze dni jako tradera międzybankowego.

14 kwietnia 1991 roku po raz ostatni grałem w piłkę nożną. Nie ma to większego znaczenia, z wyjątkiem tego, że w przeciwnej drużynie grał zawodnik, który bardzo sie angażował na boisku w walce o zwycięstwo, i który, o czym wtedy nie wiedziałem, będzie ważną postacią w następnych kilku latach mojej kariery zawodowej.

Rok później doszło do fuzji dwóch największych banków na świecie i dwóch największych graczy na rynku walutowym. Bank z największą “książką korporacyjną” klientów walutowych połączył się z najważniejszym bankiem w obrocie dewizowym.

Z punktu korzyści finansowych było to “małżeństwo z rozsądku”. 

Do tego czasu, odkąd dołączyłem około dwa lata wcześniej, byłem w zespole sprzedaży, działając jako pośrednik między traderami banku i częścią jego klientów. Podobała mi sie ta praca. Pozwalała łączyć kontakty z klientami ze składaniem zleceń na kilku parach walutowych, które nasz dział obsługiwał.

Około miesiąc przed wspomnianą fuzją wszyscy moi koledzy zostali przeniesieni do nowych dealing roomów, gdzie otrzymali nową funkcję w nowym zespole. Uzgodniono, że posada przyznana traderowi w nowym zespole będzie zagwarantowana przez trzy miesiące, po czym ich indywidualne wyniki a także osiągnięcia zespołu zostaną poddane ocenie.

Gdy siedziałem w sali konferencyjnej aby dowiedzieć się  jak rozwinie się moja dalsza kariera, nie spodziewałem sie jeszcze co mnie czeka…

Czym Handlować?

Do pokoju wszedł dyrektor handlowy nowego, połączonego banku. Ledwie na mnie spojrzał, odszukał na liście pracowników moje nazwisko i powiedział: “OK Alan, będziesz handlować na rynku międzybankowym skandynawskimi walutami”.

Podniósł wzrok i zobaczył moją zszokowaną twarz i zapytał, czy mam jakieś pytania.

Najpierw poprosiłem go, aby sprawdził, czy mnie z kimś na liście nie pomylił, ponieważ było to coś, czego nigdy wcześniej nie robiłem. Odparł, że nie ma tu żadnej pomyłki, wstał z krzesła, podał mi dłoń i powiedział: do zobaczenia za miesiąc.

Atmosfera w dealing roomie w związku z fuzją była pełna mieszanych emocji. Osobiście przeżywałem huśtawkę nastrojów, czasem przerażony, że nie mam pojęcia, czego się spodziewać, innym razem spokojny, gdy powtarzałem sobie, że wszystko robię dobrze i że przecież zaufał mi największy bank na świecie, więc muszę być w porządku. Jak zawsze rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Dzień pierwszy

Połączony bank planował od pierwszego dnia pokazać rynkowi, że nowy gargantuan wszedł do gry. Żadna waluta w żadnej ilości nie była zbyt duża dla nowego banku/zespołu.

Miałem handlować duńskimi, norweskimi, szwedzkimi koronami i fińską marką. Wszystkimi bez wyjątku. W tamtych czasach było kilku bardzo dużych graczy w Skandynawii, wspieranych przez kilka poważnych podmiotów korporacyjnych, więc nawet doświadczony trader miałby trudny orzech do zgryzienia…

Byłem jak cielę prowadzone na rzeź, nie mając w pokoju nikogo z kolegów by poprosić ich o poradę, ale zauważyłem jedną znajomą twarz siedzącą naprzeciwko mnie. Pamiętasz mój ostatni mecz piłki nożnej? Facet, z którym prowadziłem tytaniczną walkę na boisku, miał być kolegą i żródłem prawdziwej pomocy. Nie mógł jednak powstrzymać napływających fal zapytań cenowych od takich gigantów jak Danske Bank, Skandinaviska Enskilda Banken i Norges Bank, które już zwęszyły świeżą krew…

To, jak przeżyłem, a może nawet rozkwitłem, będzie opowieścią na jutro.

Allan Hill

Poniżej znajda Państwo krótka biografie Alan Hilla:

Alan Hill

/1973 -1990/

Alan dołączył do Barclays Bank na stanowisku Graduate Trainee, kontynuując edukację. Tam otrzymał podstawową i praktyczną wiedzę nt. bankowości detalicznej i komercyjnej.

Studiując ekonomię Alan zainteresował się finansami w handlu międzynarodowym, co skłoniło go do przeniesienia się do międzynarodowego banku, w którym mógł się rozwijać w kierunku, w którym miał nadzieję się specjalizować. Awansował by zarządzać finansami handlowymi Crocker National Bank, banku z siedzibą w San Francisco mocno obecnego na rynku globalnym. W tym czasie nawiązał silną więź z bardzo doświadczonym bankierem korporacyjnym, który został mentorem Alana.

W październiku 1977 r. Alan został zaproszony do Al Baraka Investment Company, firmy prowadzącej działalność w zakresie inwestycji islamskich, prowadzonej przez jego mentora, który opuścił Crocker Bank kilka miesięcy wcześniej.

Przedmiotem działalności firmy inwestycyjnej były przede wszystkim finanse handlu międzynarodowego, w szczególności towary masowe, dzięki temu wiedza i doświadczenie Alana nabierały rozpędu. Podczas pobytu w Al Baraka Alan dużo podróżował po całym Bliskim Wschodzie i Stanach Zjednoczonych. Podczas pobytu w Goldman Sachs w Nowym Jorku, po raz pierwszy spróbował handlu, przede wszystkim metalami szlachetnymi. Uważał to za idealny produkt dla Al Baraki, który stał się kolejnym źródłem dochodów po zatwierdzeniu tej działalności przez jego Zarząd i Radę Dyrektorów.

Nowa działalność rozwinęła się znakomicie na bazie handlu srebrem, ponieważ handel złotem był zakazany na mocy prawa Szarijatu, głównej zasady inwestycyjnej firmy. Stamtąd nastąpił stosunkowo krótki skok od metali szlachetnych do walut i otwarty został nowy rozdział w karierze.

/1990 – 2011/

Alan opuścił Al Barakę w maju 1990 roku gdyż jego zadowolenie z pracy znacznie sie zmniejszyło po przejściu na emeryturę mentora i zmiany stylu zarządzania przez jego następców.

Dołączył do firmy Manufacturers Hanover Trust (MHT) jako trader walutowy w swoim dealing roomie czym oddalił sie od finansów w handlu i całkowicie poświęcił się handlu dewizami. Jego doświadczenie w zakresie finansowania handlu okazało się jednak nieocenione przy omawianiu strategii hedgingowych opartych na przepływach handlowych z jego klientami.

Pomimo zadowolenia z interakcji z klientami, Alan był zafascynowany mechaniką handlu i dołączył do hybrydowego zespołu MHT, który zajmował się nie tylko klientami, ale także zarządzał portfelami handlowymi w walutach innych niż G7. Tu po raz pierwszy dostrzegł presję rynku międzybankowego.

Na początku 1992 r. MHT połączyło się z Chemical Bank, co spowodowało kolejny ważny zwrot w karierze Alana. Otrzymał rolę inwestora międzybankowego w walutach skandynawskich, stanowisko, na którym początki były trudne, żeby w końcu dojść do perfekcji i osiągnąć sukces. Zaproponowano mu możliwość założenia i zarządzania dwudziestoczterogodzinnym dealing roomem połączonych banków , obejmując całkowitą kontrolę nad obrotem całej instytucji między godziną 20.00 a 8.00. Handel środkami własnymi banku i korporacyjną księga zamówień to było mistrzowskie posunięcie banku i w dużej mierze zwiększyło rentowność dealing roomu.

Realizując swoje ambicje, przyjął ofertę od byłego kolegi z pracy, który pracował dla Chase Manhattan Bank, organizacji, która po fuzji pomiędzy producentem Hannover i bankiem chemicznym stała się wiodącym bankiem dla biznesu korporacyjnego. Został poproszony o powtórzenie tego, co zrobił w Chemical Bank, a firma zaczęła rywalizować z sąsiadami, którzy przypadkowo znaleźli się po drugiej stronie ulicy.

Po pełnym pozytywnych wrażeń i owocnym roku Alan doznał poważnego szoku, gdy poinformowano go, że Chase i Chemical mają się połączyć, w związku z czym potrzebna będzie tylko jedna nocna zmiana. Ponieważ Chemical Bank miał być “starszym” partnerem w fuzji, Alan znalazł się “zbędną” ofiarą swoich ambicji.

Biorąc pod uwagę jego dotychczasową karierę i to, co lubił robić, postanowił skorzystać z okazji, by zostać zastępcą szefa sprzedaży skarbowej dla Riyad Bank w Riyadh Arabia Saudyjska. Odwiedził Rijad wiele razy podczas pobytu w Al Baraka, ale stwierdził, że życie w Rijadzie różni się od życia tu. Przygnębiony i zaniepokojony, że popełnił zły ruch, Alan postanowił, po zaledwie miesiącu, wrócić do Wielkiej Brytanii. Postanowił dać sobie jeszcze jeden tydzień na przemyślenie decyzji o wyjeździe, w trakcie którego dyrektor Departamentu Skarbu zapytał, jakie zmiany musiałby zrobić w Banku żeby stworzyć zespół sprzedażowy, który wykorzystywałby zarówno wyjątkowe relacje, które bank posiadał z klientami, jak i profesjonalny styl “zachodniego zarządzania”, który ekspaci * wnieśli do bankowości. Zbiegło się to w czasie z mianowaniem British Tresaurer, który dał Alanowi dodatkową zachętę.

Odtworzenie procesu sprzedaży trwało blisko rok, pod koniec którego Alan musiał wrócić do Wielkiej Brytanii z powodów osobistych.

Szczęśliwie znalazło się stanowisko w WestDeutsche Landesbank, niemieckim banku z siedzibą w Dusseldorfie, który szukał kogoś z bogatym doświadczeniem na Bliskim Wschodzie, aby założyć oddział i zarządzać swoimi operacjami na Bliskim Wschodzie. Umożliwiło to Alanowi rozszerzenie zarówno jego wiedzy o produktach, jak i geografii biznesu ponieważ teraz zajmował się szerszą gamą produktów i zajmował się bankami i instytucjami finansowymi w całym regionie.

Zostało to gwałtownie przerwane 9/11, co zmniejszyło apetyt Banku na działalność na Bliskim Wschodzie i pozostawiło Alana “na lodzie”.

W niedługim czasie skontaktowali sie z nim jego poprzedni pracodawcy w Rijadzie, którzy, szukali kogoś z doświadczeniem i wiedzą Alana do pracy nad rozległym projektem przebudowania całej oferty produktów korporacyjnych Banku we wszystkich dziedzinach. Był to projekt dwuletni, a Alan był znaczącą postacią tego procesu, współpracując z Booz Allen Hamilton, znaną na całym świecie firmą konsultingową.

Po zakończeniu projektu Alan wrócił do Skarbu Banku, gdzie starał się znaleźć odpowiednią rolę dla siebie. Zarząd Skarbu chciał korzystać z jego doświadczenia, ale jednocześnie byli zobowiązani do promowania miejscowego personelu. Trzy lata spędził jako wirtualny konsultant w dziale sprzedaży, uczestnicząc w różnych spotkaniach z ważniejszymi klientami i opracowując produkty inwestycyjne.

W 2007 roku Alan zdecydował się utworzyć zespół sprzedaży skarbowej na wg. własnych wzorców, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie. Okazją było dołączenie do Commercial Bank of Dubai w Dubaju, gdzie rozpoczął budowanie zespołu sprzedaży skarbu z naciskiem na sprzedaż walut. Zespół osiągnął sukces, ale integracja z resztą banku była trudna, zważywszy na pewną apatię na nowe produkty.

Gdy kryzys światowy osiągał już swoje apogeum i przyszłość Dubaju stawała sie niepewna w połączeniu z trudnością wewnętrznej „sprzedaży” jego produktu Alan zdecydował, że najwyższy czas na zmiany i rozpoczął pracę na podobnym stanowisku w Doha Bank w Doha, Katar.

Po roku Alan opuścił Doha i osiadł w swoim domu na Cyprze.

/2011 do 2018/

Okoliczności wyjazdu Alana nie były jednak tak przypadkowe. Cierpiał na poważną kontuzje której nabawił się podczas wakacji w swoim domu na Cyprze i był przez rok niepełnosprawny. W tym czasie napisał powieść i zaczął rozważać podjęcie działalności doradczej i możliwości pisania. Od tego czasu rozwijał tę firmę i obecnie współpracuje z kilkoma pośrednikami i uczestnikami rynku, tak daleko jak Nowa Zelandia, Polska, Izrael i Cypr.

Obecnie mieszka w Devon w UK i krótko pracował dla HSBC jako Corporate Officer ale okazało się, że bankowość uległa tak dużym zmianom w czasie gdy pracował poza UK , że stała się anatemą jego wiedzy i doświadczenia.

Obecnie pisze artykuły, blogi i właśnie ukończył swoją drugą książkę; “The Days the Earth Stood Still” poświęconą swoim doświadczeniom w bankowości.

*) Ekspata (expat) to słowo, które weszło do międzynarodowego użycia oznacza specjalistę, który zdecydował się na czasowy lub stały pobyt za granicami własnego kraju. Ekspata tym różni się od emigranta zarobkowego, że praca którą podejmuje to najczęściej specjalistyczne stanowisko wymagające dużej wiedzy i umiejętności.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here