Zgodnie z raportem datowanym na 15 marca, dom maklerski Banku Ochrony Środowiska obniżył rekomendację fundamentalną Asseco BS do “trzymaj” oraz rekomendację relatywną “przeważaj”. Wycena w horyzoncie dwunastu miesięcy prognozowana jest na poziomie 30,2 zł za akcję. Dla spółki Sanok obniżono krótkoterminową rekomendację relatywną do “neutralnie”.
Asseco BS
“Pod względem biznesowym i inwestycyjnym Asseco BS pozostaje interesującym podmiotem oferując prawie czystą ekspozycję na oprogramowanie ERP z opcją wielokrotnej monetyzacji w połączeniu z dużym (>60%) powtarzalnym składnikiem przychodów (…). Jednak ostatnie wzrosty kursu akcji Spółki spowodowały, naszym zdaniem, zmniejszenie fundamentalnie uzasadnionego potencjału wzrostu poniżej szacowanej przez nas wymaganej stopy zwrotu z inwestycji. W konsekwencji obniżamy długoterminową rekomendację fundamentalną do Trzymaj (poprzednio Kupuj). Jednocześnie podtrzymujemy krótkoterminową rekomendację relatywną (do rynku) Przeważaj, gdyż oczekujemy dobrych wyników finansowych w nadchodzących 2 kwartałach (I-II kw. 2018) i prognozujemy ok. 23% wzrost EBITDA r/r w I poł. br., co powinno wspierać kurs akcji Asseco BS.” – czytamy w uzasadnieniu.
Spółka opublikowała 6 marca swoje wyniki finansowe, które były bardzo mocne, wzrost przychodów wyniósł 49% i był napędzany przejęciem spółki Macrologic. 4 kwartał to także mocne przepływy operacyjne z działalności podstawowej, można powiedzieć, że był to najlepszy okres dla spółki w całej historii i oczekuje się kontynuacji w 2018 roku.
Analitycy oczekują także obniżenia dywidendy, ze 100% wypłacanego zysku właśnie przez przejęcie Macrologic (kolejne 2 lata), choć nie powinno to znacząco odbić się na wartości dywidendy na akcję.
Sanok
“Wyniki okazały się bardzo słabe poczynając od nieznacznie niższego od naszych oczekiwań zysku brutto na sprzedaży i wyższych kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu, kończąc na gorszym od oczekiwań saldzie pozostałej działalności operacyjnej i wyższym podatku. Jednostkowy zysk netto za 2017 rok wyniósł 107 mln zł, co wskazuje na ujemny udział spółek zależnych (-26 mln zł). W takim kontekście nasze prognozy na 2018 rok mogą okazać się zbyt optymistyczne i obniżamy krótkoterminową rekomendację relatywną dla walorów Spółki do Neutralnie (poprzednio Przeważaj).” – czytamy w komentarzu