Naga MarketsZgodnie z raportem wydanym 1 lipca br.  dom maklerski  Banku Ochrony Środowiska rekomenduje „kupuj” dla spółki PGNiG oraz wskazuje na rekomendację relatywną „przeważaj”. Wycena w najbliższych dwunastu miesiącach została podniesiona z poziomu 6,90 zł i obecnie jest prognozowana na poziomie 7,05 zł. Decydującym zdarzeniem dla dalszego kierunku kursu akcji spółki będzie niewątpliwie ostateczna decyzja Trybunału Arbitrażowego w postępowaniu spółki przeciwko Gazpromowi.


Zobacz również: DM BOŚ rekomenduje “kupuj” dla Lotosu i PKN Orlen

“Zgodnie z naszymi szacunkami w okresie IV kw. 2014 – III kw. 2017 roku ceny kontraktowe importowanego gazu jamalskiego były średnio wyższe o ok. 3,1 USD za MWh niż średnie ceny niemieckiego gazu importowanego z Rosji. Historycznie występowała zmienność spreadu między cenami osiągając nawet 4,2 USD za MWh w 2014 (przy wzroście cen ropy do 100 USD/bbl), a 2,7 USD za MWh w 2016 (przy spadku cen ropy do 40 USD/bbl). W okresie IV kw. 2014 – III kw. 2017 roku połączony wolumen gazu jamalskiego importowanego przez PGNiG wyniósł 27,3 mld m3, a średni kurs USD/PLN wyniósł 3,8124. a Na podstawie powyższych danych można oszacować, że w okresie IV kw. 2014 – III kw. 2017 roku Spółka przepłaciła ok. 3,6 mld zł za rosyjski gaz przyjmując podany wyżej spread. Innymi słowy, gdyby ceny w kontrakcie jamalskim były równe cenom importowanego niemieckiego gazu, PGNiG miałby oszczędności rzędu 3,6 mld zł w tym okresie.”

Najbliższe publikacje wyników finansowych dla PGNiG:

  • 22 sierpień – wyniki za II kw. 2018;
  • 14 listopad – wyniki za III kw. 2018;

“W naszym bazowym scenariuszu zakładamy, że PGNiG otrzyma jednorazową wypłatę w wysokości ok. 1,8 mld zł z mocą wsteczną w III kw. 2018 roku i zakończy sukcesem renegocjację kontraktu jamalskiego uzyskując upust cenowy ok. 1,7 USD/MWh. Zakładając wyższy wolumen importowanego gazu w przyszłych latach oczekujemy ok. 800 mln zł rocznych oszczędności. Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że oczekiwana płatność z mocą wsteczną jest księgowana w raportowanej EBITDA, ale nie uwzględniamy jej w naszych skorygowanych szacunkach na 2018 rok.”

Od strony technicznej i wolumenowej, dwie główne strefy wolumenowe (UHVA) na interwale W1 utrzymują notowania spółki w trendzie wzrostowym.

Źródło: stooq.pl

DM BOŚ wymienia również ryzyka związane z zachwianiem kursu cen akcji PGNiG:

  • Spadek cen ropy poniżej 65 USD/bbl w 2018
  • Utrzymujące się duże straty na hedgingu
  • Spadek rentowności segmentu obrotu
  • Możliwe rosnące nakłady inwestycyjne dotyczące PGG i projektu gazociągu
  • Ryzyko spadku marż wskutek upustów cenowych i rosnącej konkurencji
  • Obniżenie elastyczności importu gazu


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNiemiecki bank proponuje konta dla firm kryptowalutowych
Następny artykułStrategia EMA10/20 – long na EURNZD?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here