Naga MarketsSymbol GPW na tle wykresuPodczas poniedziałkowej sesji handlowej Dom Maklerski BOŚ banku udostępnił notę, według której, analitycy podmiotu podnieśli rekomendację polskiego przedsiębiorstwa produkcyjnego działającego w sektorze chemicznym – spółce Ciech z wcześniejszego “trzymaj” do obecnego “kupuj”. DM obniżył przy tym poziom docelowy dla cen akcji spółki z 46,4 zł do obecnego poziomu równych 43 zł. Spółka podczas dzisiejszej sesji traci 2,67 procent zbliżając się do najniższego poziomu od czterech lat. 


Dziś udostępniona została rekomendacja DM BOŚ dotycząca przedsiębiorstwa chemicznego Ciech, która zostaje podniesiona. Analitycy przed dwoma tygodniami skupili się w niej na analizie finansowej spółki – która okazała się wykazywać o wiele słabsze wyniki. EBITDA  za ten rok może okazać się bardzo słaba – na poziomie wyniku ubiegłego roku, co może rozczarować rynek, który na początku obecnego roku był pozytywnie nastawiony do wyników spółki.

A raporcie podano również: “Po drugie, problemy podatkowe spółki i związany z tym wypływ gotówki zaskoczyły nieprzyjemnie inwestorów. Po trzecie, sytuacja w Rumunii i bardzo prawdopodobne zamknięcie CSR również dołożyły element niepewności, a pogorszenie przepływów gotówki i silny wzrost dźwigni spowodowały wstrzymanie wypłaty dywidendy, co musiało dodatkowo obciążyć kurs akcji“.

Mimo wszystko jednak, analitycy nadal oczekują poprawy sytuacji oraz lepszych wyników końcowych w 2020 oraz 2021 roku. “Oczekujemy przede wszystkim, że inwestycje w produkcję sody oczyszczonej i soli wreszcie ruszą i zwiększą o około 100 mln zł EBITDA Ciechu rocznie.” – podaje w raporcie DM BOŚ.

Według DM BOŚ, skorygowana EBITDA Ciechu w 2019 roku powinna wynieść 625 mln zł i wzrosnąć w roku kolejnym do 700 mln zł.

Sytuacja na wykresie

Wykres spółki spada już od roku 2015, przeceniając się do aktualnego poziomu 31 zł za akcje. W tym momencie również ceny akcji podczas poniedziałkowej sesji handlowej spadając kolejne 2,6 procent zbliżając się do dotychczas najniższego punktu na wykresie – 29 zł. Zdaje się, że trudno będzie mówić o spółce w sposób inny, aniżeli dalszych spadków – które mogą ponownie wybić dołek oraz zejść do niższego poziomu. Jedyną szansą dla wykresu zdaje się być popytowa reakcja w okolicach widocznego na wykresie dołka, która mogłaby podbić ceny akcji do poziomów 35 – 37 zł. Cel wyznaczony przez DM dla spółki w tym momencie wydaje się być zdecydowanie zbyt odległy.

wykres Ciech D1 28.10.2019, Źródło - Tradingview
Ciech D1 28.10.2019, Źródło – Tradingview

Autorem raportów jest Łukasz Prokopiuk. Artykuł jest skrótem raportu przygotowanego przez DM BOŚ SA, którego dystrybucja nastąpiła 18 października 2019 roku, o godzinie 08:20. Wymagane prawnie informacje dotyczące rekomendacji domu maklerskiego zostały zamieszczone poniżej:

DM BOŚ – CIECH 18.10.2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here