Naga MarketsDM BDM spodziewa się 135,4 mln zł zysku netto dla Selena FM w 2021W swojej najnowszej prognozie wyników finansowych Dom Maklerski BDM podtrzymał założenia z ostatniej rekomendacji. Według analityków spółka Selena FM zanotuje wzrost przychodów (o ok. 10%), jednak wynika to głównie z wyższych cen produktów. Prognozowany zysk netto, za okres trzech pierwszych kwartałów, to 65,7 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1,26 mld zł.

Prognozy na 3 kw. bez zmian

W swojej najnowszej prognozie wyników Dom Maklerski BDM podtrzymał założenia z ostatniej rekomendacji w sezonowo najlepszym kwartale roku, wskazując jednocześnie, że rekordowa baza wynikowa jest trudna do przebicia przez Selena FM.– W 3Q’21 oczekujemy ok. 10% r/r wzrostu przychodów spółki, co będzie wynikać gł. z wyższych cen produktów. Spółka od początku roku wyraźnie podnosi ceny sprzedaży w związku z dynamicznym wzrostem kosztów surowcowych. Po dwucyfrowych wzrostach w 2Q’21 surowce te były względnie stabilne w minionym kwartale. Koszty MDI wzrosły o ok. 8% q/q (+68% r/r), a polioli spadły o ok. -8% q/q (+68% r/r). Tym samym liczymy, że marża brutto nie pogarszała się w relacji do 2Q’21 (28,4% ), co powinno dać ponad 50 mln PLN EBITDA (-31% r/r). Podkreślamy, że prognoza ta nie odbiega od założeń z naszej ostatniej rekomendacji z września 2021 – wskazują analitycy DM BDM.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Wysoka baza wynikowa

– Neutralny. W 3Q’21 spółka zmierzy się z rekordowo wysoką bazą wynikową. Rok temu korzystała z odbicia popytu po pandemii (koniunktura remontowa) i z niskich cen surowców strategicznych (MDI i polioli), które zaczęły dynamicznie rosnąć w 4Q’20. Tym samym mimo wciąż wysokiego popytu na materiały budowlane, 1Q’21 przyniósł spadek rentowności (29,8% m. brutto), który pogłębił się w kolejnym kwartale (28,4% m. brutto). W 3Q’21 koszty surowców się ustabilizowały, przez co marża nie powinna się już pogarszać. Pozytywnych zaskoczeń, tak jak w 2Q’21, upatrujemy w większej sprzedaży. W 3Q’21 zakładamy „tylko” ok. 10% r/r wzrost przychodów, co przy wzrostach cen produktów rzędu 18% r/r oznacza spadek wolumenów w relacji do rekordowego 3Q’20. – informuje DM BDM.

– W 1H’21 szacujemy, że wolumeny wzrosły o ok. 20% r/r, a przychody ze sprzedaży o ponad 30% r/r, przez co uważamy, że jest to założenie konserwatywne. Liczymy więc na pozytywne zaskoczenia w tym obszarze. Z drugiej strony wzrosty MDI i silikonów związane z ograniczeniem produkcji w Chinach (administracyjne decyzje zmniejszające pobór energii) rodzą obawy o rentowność w 4Q’21/1Q’22. Zwracamy uwagę, że silikony, gdzie problem i dynamika kosztów jest największa (kilkadziesiąt procent), stanowią tylko 4-5% w kosztach zużycia surowców spółki. Największy koszt to MDI (ok. 40% kosztów surowcowych), gdzie ceny kontraktowe wzrosły o ok. 300 EUR na 4Q’21 (+11% q/q, +54% r/r). – dodają także.

Dobre wyniki finansowe

Według prognozy przygotowanej przez DM BDM Selena FM zanotuje 1,26 mln zł przychodów ze sprzedaży w okresie trzech pierwszych kwartałów obecnego roku. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to 1,03 mln zł, tak więc w tej płaszczyźnie spółka pochwalić może się wzrostem o 22,1% r/r.

Prognozowany zysk netto wyniesie natomiast 65,7 mln zł, co jest wynikiem zauważalnie gorszym od tego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wtedy to Selena FM zarobiła 75,5 mln zł, tak więc mowa tutaj o spadku rzędu 13% r/r. Analitycy spodziewają się również obniżenia marży zysku brutto na sprzedaży ze 34,6% w okresie 1-3 kw. 2020 do 28,8% w 2021, choć warto dodać, że względem poprzedniego kwartału poziom ten pozostaje na bardzo zbliżonym poziomie.

Grupa Selena FM to globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej. Główne marki to Tytan, Artelit oraz hiszpańska Quilosa. Jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. Zakłady produkcyjne Grupy Selena zlokalizowane są w Polsce, Chinach, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Kazachstanie, Korei Południowej oraz we Włoszech.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji pkn orlen | lotos notowania | indeks dow jones | kurs akcji oncoarendi | dolar nowozelandzki euro | akcje amrest | ten square games kurs akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here