Naga Markets

Długi Polaków topnieją – jak to możliweZ informacji publikowanych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowych wynika, że z baz tych ubyło prawie 9 mld zł długów. Polacy spłacają swoje zobowiązania, ale czy to oznacza, że społeczeństwo się bogaci? Niekoniecznie.

72,5 mld zł długów

Jeszcze na koniec 2020 roku przeterminowane zobowiązania pozakredytowe i kredytowe Polaków wynosiły 81,4 mld zł, podczas gdy na koniec 2021 roku było to 72,5 mld zł. To oznacza spadek wysokości kwoty łącznych zobowiązań polskich konsumentów o 11 proc., czyli dokładnie o 8,9 mld zł.

Jednocześnie zmniejszyła się liczba niesolidnych dłużników – pod koniec 2020 roku było ich 2,8 mln osób, a w analogicznym okresie 2021 roku – 2,66 mln. To mniej o 143,1 tys. osób, czyli o 5,1 proc.

Podobne statystyki obserwowaliśmy w 2018 roku, jeśli chodzi o kwoty zaległości, oraz do 2017 roku, jeśli mowa o liczbie dłużników.

Od początku pandemii maleją długi Polaków

Pandemia COVID-19 bez wątpienia wpłynęła na status materialny Polaków. W jednej chwili na długie tygodnie trzeba było ograniczyć konsumpcję. Sklepy pozostawały zamknięte, więc zakupy przeniosły się do sieci. To wszystko działało na korzyść dłużników, którzy mogli zredukować wydatki i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na pokrycie istniejących zaległości.

Długi, o których mowa w Raporcie InfoDług, są coraz mniejsze, ponieważ konsumenci o wiele rozważniej podchodzą do kwestii zaciągania zobowiązań finansowych. Spłacie zaległości od początku pandemii sprzyjało niskie bezrobocie, tarcze antycovidowe oraz ostrożność w sprawach wydatków.

Lepsza sytuacja kredytowa Polaków

W bazie BIK, tak samo jak w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, zmniejszyła się liczba nierzetelnych kredytobiorców oraz kwota ich zaległości. Niespłacone kredyty zmalały o 3,9 mld zł w ciągu 12 miesięcy 2021 roku, a to o 10,7 proc. rok do roku mniej. W BIK na koniec 2021 roku notowano 33,1 mld zł zaległości kredytowych. Obecnie o 79 tys. osób mniej ma długi wynikające z nieuregulowanych zobowiązań kredytowych.

Jak radzić sobie z długami?

Zbyt duża liczba kredytów i pożyczek zaciągniętych w jednym czasie, spadek dochodów, zwolnienie z pracy i wiele innych sytuacji losowych powodują, że raty zobowiązań mogą być trudne do spłaty w założonym terminie.

XTB

Nie wolno w takiej chwili uciekać od odpowiedzialności. Należy spróbować wyjść obronną ręką z pętli zadłużenia. Jest to możliwe dzięki konsolidacji zobowiązań finansowych. Eksperci ze splatachwilowek.pl przekonują, że jest to realna perspektywa nawet dla osób, które mają problemy z pokryciem chwilówek zaciągniętych w firmach pożyczkowych. Jeśli termin płatności raty lub całego zobowiązania już minął, ale nie upłynęło zbyt dużo czasu, konsolidacja bankowa może pomóc uniknąć poważnych kłopotów finansowych. Wsparcie to umożliwia połączenie kilku różnych zobowiązań w jedno, z niższą ratą miesięczną.

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>1 KOMENTARZ

  1. no nie wiem, moje nie topnieją, chociaż odkad kruk mi pomógł i ustalił sensowne spłaty, to widzę że jest szansa na spłatę tych zadłużeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here