Długa czy krótka? to nowy cykl analiz giełdowych, którego celem jest wykorzystanie nowych możliwości jakie otworzyły się przed inwestorami na GPW po wprowadzeniu w ofercie brokera HFT 29 kontaktów CFD na polskie spółki, na których można grać zarówno pozycje długie jak i krótkie, czyli jednym słowem zarabiać jeśli spółka rośnie, jak również kiedy spada. Warto dodać, że można wspomagać się dźwignią finansową 4:1, czyli kupować/sprzedawać akcje o wartości 4x większej niż środki na rachunku.
Można to bardzo prosto wytłumaczyć:
- Kupujemy akcje KGHM po 100zł. Sprzedajemy po 110zł nasz zarobek to 10zł na akcję.
- Sprzedajemy akcje KGHM po 100zł. Odkupujemy je (zamykamy pozycję) po 90zł. Nasz zarobek to 10zł na akcję.
Pozostaje poszukać jakiś ciekawych okazji do otwarcia pozycji:
BHW:
Bank Handlowy domknął w piątek lukę bessy, która powstała w zeszły poniedziałek. Poziom ten powinien stanowić opór i wydaje się to dobrą okazją do otwierania shortów na spółce. Trend bez wątpienia jest spadkowy dlatego taka pozycja będzie zgodna z nim.
KGH:
KGHM odrobił część spadków jednak wydaje się kwestią czasu powrót do trendu spadkowego. Tym bardziej, że rynek chiński jest naprawdę słaby i ciężko oczekiwać, że szybko się podniesie po przecenie, albo że trend się odwróci. W okolicach 84 – 85zł znajduje się silny opór zarówno techniczny jak i wynikający z luki spadkowej. Tam warto rozważyć otwieranie shortów.
LTS:
Silne spadki ostatnio na Lotosie. Częściowo zostały odrobione, ale świeca z czwartku dobitnie pokazuje dużą podać powyżej oporu. Raczej nie zagrywałbym tu shorta bo trend jest wzrostowy, ale dalsze spadki są prawdopodobne.
MBK:
Kurs mBanku zbliża się do oporu, który stanowi ostatnie maksimum z 14 sierpnia, jak również okolice te stanowiły barierę chroniącą przed spadkami. Może to być dobry poziom do dołączenia do trendu spadkowego.
PGE:
PGE domknął lukę i wyraźnie też zareagował na poziom oporu. Takie złożenie oporów może być bardzo mocną barierę dla wzrostów. Trend jest spadkowy i warto na razie szukać jedynie pozycji krótkich. Przypomnę, że kontynuacja trendu jest zawsze bardziej prawdopodobna niż jego odwrócenie, a profesjonalni traderzy i inwestorzy szukają na rynku przewagi.
PZU:
Również kurs polskiego ubezpieczyciela dotarł do oporu. Jest to bardzo silny poziom, który przez ponad miesiąc bronił spółkę przed większą przeceną. Teraz zgodnie z zasadą zmiany biegunów (wsparcie -> opór, opór -> wsparcie) poziom powinien stanowić opór.
Jeśli spółka wzrośnie to kolejny poziom oporu jest niedaleko, na 441zł.