Naga MarketsKurs funta pod 1,22 USD! Deficyt budżetowy UK rośnie w zawrotnym tempieNapływające dane z Wielkiej Brytanii nie napawają optymizmem. Blokada mająca na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa postawiła kraj w trudnej sytuacji. Deficyt budżetowy rośnie w zawrotnym tempie, a sprzedaż detaliczna zanotowała rekordowy spadek. Kurs funta do dolara traci dziś około 0,3 proc. i wraca pod poziom 1,22 USD.

  • Dług publiczny Wielkiej Brytanii wzrósł w kwietniu do poziomów z 1963 roku
  • Sprzedaż detaliczna osunęła się najmocniej w historii
  • Zastępca gubernatora BoE nie wyklucza ujemnych stóp procentowych

Dług UK najwyższy od prawie 60 lat

Pożyczki rządowe w wysokości 62,1 mld funtów w kwietniu były tylko o ułamek niższe niż ich suma w całym roku budżetowym 2019/20. Prognozy zakładały, że uplasują się na poziomie 40 mld funtów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dług publiczny osiągnął prawie 98 proc. produktu krajowego brutto (PKB) i był to najwyższy udział PKB według tego wskaźnika od 1963 r. W kwietniu ubiegłego roku wynosił on 80 proc. PKB.

Wzrost długu powiązany jest ze zwalczaniem negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Część pieniędzy pochłonął rządowy program ratowania miejsc pracy, a ponadto obniżyły się wpływy z podatków.

Sytuacji nie pomaga sprzedaż detaliczna, która w kwietniu spadła o rekordowe 18,1 proc. Był to największy spadek odkąd ONS zbiera dane dotyczące retail sales.

Bank Anglii wprowadzi ujemne stopy procentowe?

Inwestorzy zaczęli nabierać ostatnio przekonania, że Bank Anglii do końca roku wprowadzi ujemne stopy procentowe. Jest to spowodowane między innymi wypowiedzią głównego ekonomisty Banku Anglii Andyego Haldanea, który stwierdził, że BOE dużo pilniej przygląda się niekonwencjonalnej polityce monetarnej, w tym również ujemnym stopom procentowym.

Wskazówki mówiące o tym, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii mogą spaść na ujemne terytoria przekazał dziś zastępca gubernatora BOE, Dave Ramsden. W wywiadzie dla Reutera powiedział, że jest otwarty na obniżenie stopy referencyjnej poniżej zera. Ramsden powiedział ponadto, że ożywienie może potrwać dłużej niż oczekiwano. Uważa on także, iż Bank centralny może rozszerzyć luzowanie ilościowe w przyszłym miesiącu.

Kurs funta wraca pod 1,22 USD

Notowania funta szterlinga do greenbacka przetestowały w tym tygodniu opór w okolicach poziomu 1,23. W rezultacie notowania zniżkują już trzeci dzień i dziś znalazły się pod poziomem 1,22 USD.

wykres dzienny pary walutowej GBPUSD

Zamknięcie dnia / tygodnia pod 1,22 otwierałoby drogę dalszym spadkom w przyszłym tygodniu. Najbliższy cel stanowić będzie wtedy strefa wsparcia w obrębie 1,2060.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here