Naga MarketsDług publiczny Włoch kształtuje się na poziomie 2,4 biliona euro, co odpowiada 2,7 biliona dolarów amerykańskich. Aktualnie jego poziom znacznie przekracza rozmiar gospodarki włoskiej i jest największy w całej Unii Europejskiej. Tak duży ogromny dług publiczny zagraża nie tylko gospodarce włoskiej ale całej strefie euro.


Przez wieki, bankierzy z Włoch pomagali innym państwom radzić sobie z problemami finansowymi. Bardzo duża część zobowiązań nie została spłacona, przez co kraj również zaczął mieć problemy. W konsekwencji tego w XX wieku Włochy z roli pożyczkodawcy stały się kredytobiorcą. Gwałtowny wzrost długu mogliśmy obserwować w latach 70 i 80. Wynosił on wtedy 46% PKB w 1969 r., a do 1994 roku podskoczył aż do 121 procent. W ciągu kolejnych lat włosi zwiększyli wydatki publiczne, pomimo braku wzrostu dochodów, co przełożyło się na pogorszenie sytuacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ostatnich latach Włochy próbowały zmniejszyć swoje zadłużenie. Częściowo się to udało, przed kryzysem z roku 2007, zadłużenie wynosiło około 100% PKB. Jednak światowy kryzys z powrotem doprowadził do zwiększenia zobowiązań Włoch do ponad 130% PKB.

Zobacz także: Poranny przegląd rynkowy, jak zachowa się AUD/USD i EUR/USD na dzisiejszych danych z USA?

Sytuację we Włoszech można by porównywać do Belgii, gdzie w 1993 roku dług publiczny wynosił 138% PKB, czyli był on nawet wyższy. Jednak do 2018 roku spadł on do 103%, a w przypadku Włoch jest to 131%. Kiedy w 2015 roku Europejski Bank Centralny na czele z Mario Draghim wprowadził program luzowania ilościowego, Włochy delikatnie odżyły. Rentowności spadły, co przełożyło się na oszczędności dla rządu. Dług ustabilizował się, a politycy mieli szansę na jego zmniejszenie, niestety jej nie wykorzystali. Zamiast tego rząd zdecydował się na obniżenie podatków.

Rosnący dług publiczny Włoch może wpłynąć na źle na zdolność całej strefy euro do odporności na kryzys. Unia walutowa, musi stworzyć wspólny system gwarancji depozytów, który będzie odporny na ewentualne zawirowania. Jednak pomimo nieciekawej sytuacji we Włoszech, Europejski Bank Centralny nie może sam podjąć kroków mających na celu ratowanie gospodarki tego kraju. Włochy musiałby najpierw wystąpić Do EBC z prośbą o pomoc. Niemniej przyszłość strefy euro może w dużej mierze zależeć od tego, co będzie chciało się we Włoszech. Jeżeli nie uda się tam obniżyć długu publicznego, to cała strefa euro może być podatna na kryzys gospodarczy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here