Naga Marketssztabki złotra i srebraDo niedawna ceny złota rosły równolegle z akcjami i dolarem amerykańskim, ale w tym tygodniu przecena akcji miała wpływ zarówno na dolara amerykańskiego, jak i na ceny złota. Ta korelacja jest dość niezwykła, zauważa Georgette Boele z ABN Amro. Natomiast eksperci z TDS wskazują, iż główną przyczyną spadków na srebrze i platyna jest koronawirus, który zagraża sektorowi przemysłowemu. Tylko w tym tygodniu złoto straciło na wartości ponad 2%, a platyna aż 12 procent.


Złoto: Panika wpływa na długie pozycje – ABN Amro

Złoto inwestycyjne mają tendencję do osłabiania, gdy dolar rośnie i/lub gdy rośnie rynek akcji. Wynika to z tego, że złoto nie daje zarobić, tj. odsetki od dolara i dywidendy z akcji są bardziej atrakcyjne niż alternatywa złota o zerowym dochodzie

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak dynamika zmieniła się w 2019 roku. Oczekiwania na obniżki stóp przez Fed oraz ujemne stopy w strefie euro, Szwajcarii i Japonii wsparły ceny złota. Nie z punktu widzenia bezpiecznej przystani, ale dlatego, że złota nie można dodrukować – napisano w raporcie.

Ekspert z ABN Amro zauważa, że żółty kruszec wzrastał wraz z rynkiem akcji, ponieważ w tamtym czasie była to inwestycja obarczona ryzykiem (spekulacyjna). Tak było przez ostatnie 6 miesięcy, co sprawiło, że pozycje inwestorów stanowią około 80% rocznej podaży i mogą zostać upłynnione na rynku w dowolnym momencie, gdy inwestorzy zmienią zdanie.

W miarę pogorszenia nastrojów inwestorzy zamknęli niektóre z otwartych pozycji na walutach, ale najprawdopodobniej także w złocie. Dlatego ceny złota nie osiągnęły nowych szczytów, gdy rynki akcji są agresywnie wyprzedawane. Jeśli awersja do ryzyka doprowadzi do paniki na rynku, inwestorzy mogą uznać za bardziej atrakcyjne od złota m.in. gotówkę i bardzo płynne aktywa. To może sprawić, że prawdopodobnie zlikwidują pozycje inwestycyjne w złocie, a w konsekwencji kurs zanurkuje jeszcze bardziej – dodano.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Metale szlachetne dołączają do strony sprzedającej – TDS

Pomimo zawirowań na rynkach i najgorszego tygodnia dla rynków akcji od czasu kryzysu finansowego z 2009 r., złoto i jego rówieśnicy z metali szlachetnych dołączyli do strony sprzedającej, zauważają analitycy TD Securities.

Uważamy, że spadki na złocie wynikają z wyjątkowo rozciągniętego pozycjonowania, ponieważ liczba długich pozycji jest na rekordowym poziomie, co podniosło ryzyko znaczącego wycofania się z wysokich poziomów cen. Sądzimy, że złoto będzie sprzedawane w celu generowania płynności i pokrycia marż – wskazano w raporcie.

Z kolei srebro i platyna cierpią z powodu zmartwień o popyt ze strony przemysłu, zwłaszcza z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Korei Południowej i Europie, a także z powodu anomalii pozycji podobnie jak w przypadku złota.

Presja podaży przyniosła wyraźny spadek zarówno srebra, jak i platyny. Podczas gdy wartość srebra znajduje się na dwuletnim wsparciu 16,92 USD/uncję, platyna mogłaby zaobserwować większą falę wyprzedaży w krótkim okresie czasu, gdyby ceny spadły poniżej 865 USD/uncję – podsumowano.

Kurs Platyny na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Kurs Platyny na interwale tygodniowym, tradingviewcom

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here