Naga Markets

Nial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why You Exit Trades Too Early & How To Stop Doing It

Zbyt wczesne zamykanie pozycji jest czymś, z czym wielu z was zmaga się regularnie. Wiem, że dla mnie był to jeden z największych błędów tradingowych do wyeliminowania. Ile razy zdarzyło się, że manualnie zamknąłeś pozycje z małą wygraną lub małą stratą, a następnego dnia miałeś ochotę uderzyć się za to w twarz? Jestem skłonny założyć się, że zdarzyło się to więcej niż kilka razy.

Poniższy artykuł jest dla tych, którzy mają trudności z utrzymaniem pozycji i którzy wychodzą z zyskownych transakcji zbyt wcześnie lub zamykają straty przed osiągnięciem stop-lossa regularnie.

Zazwyczaj istnieje mieszanka wielu czynników, które powodują, że traderzy zamykają pozycje zbyt wcześnie. Może to być spowodowane procesem handlowym, psychologią handlu (nastawieniem), osobistymi systemami przekonań bądź tendencjami do wycofywania się. Czasem może to być również kombinacja tych czynników.

Oto najczęstsze rodzaje przedwczesnego zamykania pozycji:

  • Zamknięcie pozycji na progu rentowności (ang. breakeven) z powodu strachu przed stratą, tylko po to, by obserwować jak duża część tych transakcji staje się później zwycięzcami. (Pamiętajcie, że breakeven jest w rzeczywistości stratą z powodu spreadu lub prowizji, którą płacisz brokerowi)!
  • Zamknięcie pozycji z niewielkim zyskiem, ale znacznie przed zaplanowanym celem, ponieważ obawiasz się, że rynek się odwróci, tylko po to, aby zobaczyć, jak transakcja trafia w założony cel, a nawet więcej.
  • Zamknięcie pozycji z częściową stratą z jakiegokolwiek powodu, który można wymyślić, na długo przed osiągnięciem stop-lossa, tylko po to, aby obserwować jak transakcja staje się zwycięzcą
  • Niezdolność do piramidowania pozycji (dodawania do pozycji wygrywających) i ciągłe wychodzenie z tych większych pozycji w obawie, że rynek się odwróci.

Cztery główne czynniki przyczyniające się do wczesnego zamykania naszych pozycji

1. Nieprawidłowy proces inwestycyjny i słabe zrozumienie realiów rynkowych

Najczęstszą przyczyną zbyt wczesnego zamykania pozycji przez inwestorów jest to, że po prostu nie wiedzą co robią. Handlują prawdziwymi pieniędzmi, zanim faktycznie rozwiną koncepcję tego, jakie jest ich ogólne podejście do inwestowania/tradingu i jak prawidłowo funkcjonować na rynku w odniesieniu do wejść, wyjść i zarządzania otwartymi pozycjami i kapitałem.

XTB

Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Jeśli jesteś zbytnio zaangażowany w swoje transakcje, siedząc cały dzień i noc wpatrując się w wykresy, prawdopodobnie skończysz wkręcając się w zamykanie pozycji. Traderzy, którzy jeszcze nie nauczyli się „ustawiać i zapominać” pozycji po ich zawarciu są tymi, którzy mają tendencję do zamykania pozycji zbyt wcześnie przez cały czas.

Jeśli jeszcze nie nauczyłeś się znaczenia pozwalania rynkowi na ruch to naprawdę musisz to zrobić, jak najszybciej. Pozwalając, by rynek poruszał się w założonym kierunku, handlujesz zgodnie z nim, a nie walczysz lub próbujesz go kontrolować. Jest to właściwy sposób na zarzadzanie swoimi transakcjami. Nie można przewidzieć, które transakcje będą wielkimi zwycięzcami, ale pozwalając rynkowi na ruch, ustawiasz się tak, aby wykorzystać duże ruchy, wtedy kiedy występują. W ten sposób powstają fortuny, a nie małe, emocjonalne wygrane.

Ważne aby pamiętać, że transakcje sięgają dalej niż myślisz. Oznacza to, że dobry ruch lub trend może trwać znacznie dłużej niż początkowo zakładasz. Podczas gdy amatorzy/przegrani nieustannie próbują przewidzieć zmianę trendu, profesjonaliści są szczęśliwi, że mogą zabrać „kawałki” z rynku, gdy ten konsekwentnie zmierza w górę lub w dół.

Jednym z największych winowajców wczesnego zamykania pozycji jest sam inwestor, który ryzykuje zbyt wiele pieniędzy na jedną transakcję. Kiedy nadmiernie lewarujesz swoje konto, jesteś naturalnie bardziej nerwowy i wrażliwy na każdy ruch za lub przeciw swojej pozycji. Wyobrażasz sobie, że każdy ruch przeciwko Tobie jest końcem, a każdy ruch na Twoją korzyść to pieniądze, które musisz od razu zabezpieczyć; dlatego też zamykasz pozycje zbyt wcześnie! Należy zmniejszyć ryzyko kapitału na jedną transakcję aż do momentu, kiedy emocje zostaną opanowane i będziesz w stanie zasnąć nie martwiąc się o swoje transakcje.

2. Recency Bias – efekt świeżości

Efekt świeżości (ang. recency bias) jest zjawiskiem ludzkiej psychologii, które zasadniczo mówi, że nasze ostatnie doświadczenia mają większy wpływ na nasze zachowanie niż starsze doświadczenia.

Chodzi o to, jak ostatnie straty w tradingu lub inne negatywne doświadczenia mogą wzmocnić zbyt konserwatywne lub defensywne uczucia na rynku. Innymi słowy, mogą sprawić, że będziesz się bał.

Traderzy często ulegają nadmiernemu wpływowi swoich ostatnich transakcji, więc jeśli zaliczą kilka strat z rzędu, zaczynają się bać i postrzegają rynek jako bardziej ryzykowny niż może być w rzeczywistości. Zaczynają tracić wiarę w swoją przewagę handlową (co jest bardzo niebezpieczne). Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że Twoja przewaga handlowa urzeczywistnia się tylko w przypadku dużej próby transakcji. Pamiętaj również, że nigdy nie możesz wiedzieć, KTÓRA transakcja będzie zwycięska, a która przegrana – oczywiście dopóki nie zamkniesz pozycji. Dlatego też, pozwalanie, by ostatnia transakcja lub nawet kilka ostatnich transakcji wpływało na Twoje odczucia i zachowanie podczas otwierania następnej pozycji, nie jest ani produktywne, ani logiczne.

3. Psychologia inwestowania – Twoje nastawienie

Brak właściwego sposobu myślenia o tradingu i niezrozumienie kluczowych realiów tego jak poruszają się rynki, jest czymś co zdecydowanie przyczynia się do zbyt wczesnego zamykania pozycji.

Wiele osób zaczyna trading myśląc, że szybko się wzbogacą i nawet rzucają pracę zanim faktycznie zarobią na handlu, ponieważ są “tak pewni”, że będą zarabiać na życie handlując.

Prawda jest taka, że tylko około 10% traderów przetrwa w długim okresie czasu – jeśli chcesz być jednym z nich musisz działać i zachowywać się inaczej niż pozostałe 90%. Jak to zrobić? Cóż, zachowanie jest wynikiem sposobu myślenia. Twój sposób myślenia wpływa na Twoje nawyki, a Twoje nawyki w zasadzie są tym, co czyni lub łamie Cię na rynku. Tak więc, wszystko zaczyna się od posiadania i utrzymywania właściwego sposobu myślenia o handlu.

Musisz zaakceptować, że inwestowanie to nie wyścig lecz maraton, a „szybkie” zarabianie pieniędzy w długim terminie nie prowadzi do niczego dobrego. Im bardziej starasz się zarabiać pieniądze, tym więcej stracisz. Sukces w handlu jest wynikiem skupienia się na wydajności handlu; bycia konsekwentnym i trzymania się swojego trading planu. Kiedy naprawdę zaakceptujesz te fakty, Twój sposób myślenia będzie znacznie bliższy miejscu, w którym musi być, abyś stał się odnoszącym sukcesy traderem.

4. Systemy przekonań i przeszłe doświadczenia życiowe

Wielu traderów wchodzi na rynek niemalże spodziewając się, że nie wyjdzie im to na dobre. Myślą oni o samodeprecjonujących rzeczach, na zasadzie: “Cóż, zawsze byłem biedny, więc prawdopodobnie nadal będę biedny”, zwłaszcza po tym, jak odnotują serię stratnych transakcji. Nie możesz pozwolić, by negatywne myśli zainfekowały Twój sposób myślenia, bo doprowadzą one do negatywnych emocji i złych nawyków handlowych, które spowodują więcej strat!

Czy Ci się to podoba czy nie, to w co wierzysz na wiele różnych tematów może mieć wpływ na to jak myślisz o pieniądzach, handlu i bogactwie. Może to oczywiście również negatywnie wpłynąć na Twoje zamykanie pozycji. Jeśli jesteś bardzo sceptycznym lub negatywnym typem osoby lub kimś, kto nie wierzy, że ludzie powinni zarabiać pieniądze poprzez spekulację (z jakiegokolwiek powodu), wtedy będziesz sobie utrudniał proces tradingowy. To nawet nie musi być świadoma rzecz, zazwyczaj jest to coś podświadomego, co wpływa na Twoje decyzje na rynku.

Najważniejsze jest to, że aby skutecznie handlować, powinieneś tak naprawdę stać się uczniem nie tylko rynków, ale także samego siebie, a następnie musisz opanować oba. Jeśli nie opanujesz siebie i swojego błędnego myślenia, zobaczysz, że nie będziesz regularnie zarabiał na rynku bez względu na to, jak dobrym traderem jesteś.

Nie wszyscy przedsiębiorcy zarabiają dużo pieniędzy na spekulacji – moim celem jest pomóc Ci, abyś stał się jednym z „niektórych”, którzy robią to regularnie.

Jak zapobiegać wczesnemu zamykaniu pozycji?

Wyeliminowanie błędu wczesnego zamykania pozycji wymaga odrobiny edukacji połączonej z samodyscypliną. Mogę pomóc Ci z tym pierwszym, ale to drugie jest tak naprawdę w Twoich rękach (nie mogę Cię zmusić do bycia zdyscyplinowanym).

Najlepszym sposobem na uniknięcie zbyt wczesnego zamykania pozycji jest posiadanie trading planu, który określa strategię wyjścia z transakcji, a następnie trzymanie się jej, bez względu na wszystko. Będziesz musiał zrozumieć, dlaczego handel typu “ustaw i zapomnij” jest tak potężny i być w stanie odejść od rynku, kiedy twoje transakcje są otwarte. Znajdź rozproszenie, zdobądź hobby itp. Kardynalnym grzechem w tradingu jest nadmierne oglądanie wykresów, zwłaszcza tych na żywo.

Inne rzeczy, które mogą pomóc to, posiadanie dziennika handlowego, w którym zapisujesz wszystkie swoje transakcje i wyniki. Jest to coś, co pomoże Ci zachować odpowiedzialność podczas handlu. Posiadanie niektórych afirmacji handlowych, które czytasz regularnie, pomoże również przypomnieć Ci o podstawowych zasadach, których musisz przestrzegać.

Unikanie typowych scenariuszy wczesnego zamykania pozycji

W tej części chciałbym zagłębić się i nieco bardziej sprecyzować na czym polega problem i jak go rozwiązywać. Omówię niektóre wspólne problemy, które dotykają traderów w odniesieniu do zbyt wczesnego zamykania pozycji i przedstawię moje spostrzeżenia, które mogą pomóc.

Scenariusz:

Zamknięcie pozycji na progu rentowności z powodu strachu przed stratą

Rozwiązanie:

Straty się zdarzają. Szczególnie w tradingu. Będziesz miał wiele stratnych transakcji, to jest oczywiste. Pytanie brzmi, jak dobrze jesteś na nie przygotowany i czy nauczyłeś się prawidłowo tracić? Strach jest wrogiem sukcesu w tradingu i jeśli jesteś w stanie ciągłego strachu, prawdopodobnie będziesz regularnie przedwcześnie zamykał swoje pozycje.

Oczekuj, że stracisz 1R (1-krotność ryzyka)na każdej transakcji, którą otworzysz i daj rynkowi przestrzeń do oddychania poprzez ustawienie szerokiego stop-lossa, jeśli to konieczne. Po pierwsze, należy określić, jakie jest ryzyko 1R na transakcję – jaką kwotę można „wygodnie” stracić na danej transakcji?

Następnie, kiedy znajdziesz odpowiedni setup transakcji, ustawiasz odpowiednio swój stop-loss i dostosowujesz wielkość pozycji, aby utrzymać ryzyko 1R. Kiedy transakcja jest już otwarta, mówisz „w porządku”, nie mam nic przeciwko jeśli przegram, ponieważ czuję się komfortowo, potencjalnie tracąc kwotę, którą zaryzykowałem. Wiem, że aby wygrać muszę zostawić transakcję w spokoju i pozwolić rynkowi robić swoje. Możesz myśleć, że wychodząc po breakeven unikasz straty, ale potencjalnie unikasz również wygranej! Musisz dać każdej transakcji szansę, by działała na twoją korzyść. Zaakceptuj, że istnieje ryzyko w handlu i zarządzaj nim odpowiednio, nie bój się go!

Scenariusz:

Zamknięcie pozycji z niewielkim zyskiem, ale znacznie przed zaplanowanym celem

Rozwiązanie:

Rozumiem, rozumiem. Zamykasz pozycję z niewielkim zyskiem i myślisz „naprawdę powinienem wziąć ten zysk, więc ta transakcja jest zwycięzcą”. Jednak chcąc dokonywać „wielkich” rzeczy, nie przetrwasz tylko na „małych” zwycięzcach. Zwycięzcy nie wystarczą nawet 1R, by naprawdę zarabiać pieniądze w długim okresie czasu. Potrzebujesz 2R zwycięzców, 3R zwycięzców i kilku „home-runów”, aby naprawdę mieć szansę na długoterminowy sukces.

Musisz zignorować pokusę wyjścia z transakcji z mały zyskiem tylko dlatego, że widzisz “1-godzinny pin bar przeciwko Twojej pozycji”. Na jakiej ramie czasowej dokonałeś transakcji? Dziennym? Więc dlaczego patrzysz na 1-godzinny pin bar, aby wyjść z transakcji?! Trzymaj się planu, człowieku! Nie panikuj! Musisz mieć cierpliwość, jeśli chcesz zawierać duże zwycięskie transakcje. Musisz dać każdej transakcji przestrzeń i czas na rozwój.

Oczywiście nie oznacza to, że nie ma czasu i miejsca dla zwycięzcy 1R, ponieważ z pewnością czasami ma to sens. Ale jeśli myślisz, że będziesz szedł do przodu poprzez chroniczne „branie małych wygranych”, to grasz w grę powolnej, bolesnej porażki mój przyjacielu.

Scenariusz:

Zamknięcie pozycji z częściową stratą z jakiegokolwiek powodu, który można wymyślić

Rozwiązanie:

Słyszałeś kiedyś o “śmierci przez tysiąc cięć”? Wielu traderów zabija swoje konta handlowe poprzez zamykanie zbyt wielu pozycji z małymi stratami. Z pewnością, jest to lepsze uczucie niż większa lub standardowa strata 1R, ale kiedy ręcznie zamykasz transakcję z małą stratą, zanim osiągnie ona Twój stop loss wówczas dobrowolnie eliminujesz okazję na potencjalny zarobek zgodny z wcześniej założonym przez Ciebie scenariuszem. Rynek pokaże Ci czy miałeś rację czy nie, jeśli poświęcisz mu wystarczająco dużo czasu. Nie masz pojęcia, gdzie rynek pójdzie, kiedy Twoja transakcja będzie otwarta. Pamiętaj, że przy otwarciu pozycji miałeś wcześniej pomysł na transakcję i ten pomysł ma reprezentować Twoją przewagę. Nie daj się skusić na ruch cenowy w ciągu dnia i nie ulegaj pokusie wczesnego zamknięcia pozycji tylko dlatego, że emocje biorą górę. TRZYMAJ SIĘ PLANU.

Scenariusz:

Niezdolność do piramidowania pozycji

Rozwiązanie:

Jak stworzyć prawdziwe bogactwo w trakcie tradingu? Poprzez wykorzystanie rzadkich momentów, kiedy jeden z Twoich ulubionych rynków jest naprawdę silnie trendujący. Mówię tu o tych trendach, które wydają się podążać w jednym kierunku. Wielu inwestorów zmaga się z takimi ruchami, ponieważ wydają się one niemal “nierealne” lub “zbyt dobre, by mogły być prawdziwe”. Jednak mogą się one zdarzyć i trzeba je naprawdę wykorzystać, aby wyjść na prowadzenie.

Dodawanie kolejnego kapitału do zwycięskich pozycji wywoła efekt kuli śnieżnej i na samym końcu nagrodzi każdego cierpliwego inwestora. Nawet jedna bardzo dobra transakcja w ciągu roku może czasami stanowić różnicę między rokiem straconym a bardzo dochodowym dla wielu traderów.

Nie możesz bać się i myśleć, że nie będziesz w stanie wykonać dużych, zyskownych ruchów na rynku. Pomaga to zrozumieć, jak czytać akcję cenową – dzięki czemu można zidentyfikować, kiedy rynek jest naprawdę potężny i może być dojrzały do piramidowania.

Wniosek

Popełniłem wszystkie błędy wymienione powyżej i doświadczyłem tego wszystkiego sam, odkąd zacząłem handlować ponad 18 lat temu.

Bardzo szybko nauczyłem się, że podczas gdy posiadanie dobrej strategii handlowej jest kluczowe, równie ważne jest posiadanie właściwego procesu handlowego (jak się zachowujesz, zamykasz pozycje i nimi zarządzasz), właściwego sposobu myślenia, jak również systemu przekonań. Fundament mojego stylu handlowego jest zbudowany na założeniu, że jeśli wchodzi się w transakcję to 90% pracy jest już wykonane. Po otworzeniu pozycji należy pozostawić wszystko rynkowi, zamiast ciągle myśleć i nadmiernie analizować

Wszyscy wiemy, że nie możemy kontrolować rynku, jednak wielu z nas tak desperacko próbuje to robić, nawet jeśli nie jesteśmy świadomi, że to robimy. Aby odnieść sukces musimy odpuścić tak bardzo jak to jest możliwe i pozwolić naszej transakcji egzystować bez żadnych zakłóceń.

Kiedy zastosujesz styl inwestowania “ustaw i zapomnij”, omówiony w dzisiejszej lekcji i rozwinięty w moim profesjonalnym kursie inwestowania na rynku Forex, będziesz inwestował zgodnie z tym, co rynek ma do zaoferowania, a nie próbował go kontrolować. Tak właśnie zaczyna się prawdziwy życiowy sukces w tradingu.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why You Exit Trades Too Early & How To Stop Doing It


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułZłoto i Jen – wyraźne ożywienie przed środową decyzja FED
Następny artykułDogecoin: Elon Musk jedną wiadomością po raz kolejny podbija cenę DOGE
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here