Naga MarketsDlaczego WIG20 jest tak słaby? Wykład Invest Cuffs 2021Choć od pandemicznego załamania minął ponad rok, to zrzeszający największe polskie spółki WIG20 dalej nie osiągnął poziomów z „normalnych” czasów. Wpływ na ten stan rzeczy ma wiele aspektów, jednak do największych problemów indeksu zaliczyć można jego strukturę, a mianowicie składa się on w większości ze spółek skarbu państwa, czy też spółek z branż, które trapione są poważnymi problemami, wskazuje Konrad Ryczko.

  • WIG20 jest obecnie relatywnie tani, a na jego złą kondycję wpływa struktura spółek, które wchodzą w jego skład.
  • Często są one państwowe, a dodatkowo reprezentują branże z poważnymi trudnościami (np. sektor bankowy).
  • W trakcie środowych notowań indeks zwyżkował o 1,54%, co spowodowało, że po raz kolejny zbliżył się do oporu na poziomie 2034 pkt.
  • Zarejestruj się bezpłatnie na stronie investcuffs.pl i odbierz dostęp do wszystkich wykładów z konferencji Invest Cuffs 2021.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gdzie jest obecnie WIG20?

Zrzeszający 20 największych spółek notowanych na GPW indeks WIG20 w ostatnim czasie coraz bardziej zdaje się odstawać nie tylko od zachodnich indeksów typu S&P500, czy też DAX-a, a również (lub wręcz przede wszystkim) od MSCI Emerging Markets, który odzwierciedla rynki wschodzące.

Pomimo tego, że od pandemii korowirusa minął już ponad rok (w tym od marcowego krachu), to nasz główny indeks dalej znajduje się „pod kreską”, trwając w ponad 3-miesięcznej konsolidacji, pomimo wybijania kolejnych szczytów przez zagraniczne parkiety. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest naturalnie wiele, a wśród nich wymienić można m.in. strukturę spółek wchodzących w jego skład.

Biorąc pod uwagę różne wskaźniki, można wskazać, że WIG20 jest relatywnie tani, twierdzi Konrad Ryczko. Co więcej, prowadzona polityka zerowych stóp procentowych w połączeniu z ilością gotówki, która jest w posiadaniu inwestorów, może skutkować poszukiwaniem bardziej rentownych źródeł alokacji zasobów, na czym mogłaby skorzystać polska giełda (po wyczerpaniu dynamiki na rynkach zachodnich).

Jak wskazuje rozmówca wykładu Invest Cuffs, obecna wycena zagranicznych parkietów nie musi również świadczyć o wytworzeniu się bańki spekulacyjnej. Oczywiście istnieje możliwość, że poszczególnie firmy mają skrajnie przesadzone wyceny i dochodzi tam do tego typu zjawisk, to jednak w ogólnym rozrachunku wysokie ceny wynikają z sytuacji makroekonomicznej, a dokładnie z zerowych stóp procentowych i ogromnej podaży gotówki, która gdzieś musi się akumulować.

Problemy WIG20 – słabe spółki

Jako największy problem indeksu WIG20 wymienić należy spółki, które wchodzą w jego skład. Po pierwsze, wiele z nich są to spółki skarbu państwa, które mają gorszą sławę aniżeli w pełni prywatne podmioty. Wynika to oczywiście z tego, że podmioty te mogą realizować szeroko pojmowany interes państwa zamiast akcjonariuszy.

Drugim aspektem są również branże, które nie należą do przyszłościowych. Znaczna część indeksu składa się ze spółek wydobywczych, czy też tych z branży bankowej, a wszystkie te są raczej uznawane za sektory tracące na znaczeniu (odejście do „zielonej energii”, rozwój fintechów).

Co więcej, sektor bankowy ciąży na indeksie dodatkowo, ponieważ nie dość, że musi operować w środowisku niskich stóp procentowych, to również już wkrótce czeka na niego wyrok Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów, co może pociągnąć za sobą ogromne straty.

Kolejnym ważnym zagadnieniem są również spółki pokroju Allegro i Mercatora, ponieważ te choć co prawda operują w perspektywicznych branżach, to jednak ich wzrosty miały miejsce przed wejściem w skład indeksu (czy też tylko w początkach pobytu na giełdzie w przypadku allegro), a obecnie są one w mocnym trendzie spadkowym.

Oczywiście nie jest tak, że w indeksie znajdują się tylko „słabe” spółki. Jako bardziej pozytywne przykłady wymienić można m.in. Dino Polska z branży spożywczej, Asseco z branży IT, czy też CD Projekt z gamingu, choć ten ostatnio ma nieco gorszy czas.

Czy indeks ma szansę wybić?

W trakcie ostatnich miesięcy (niemalże od początku 2021 roku) WIG20 znajdował się w konsolidacji, czyli trendzie bocznym. W tym czasie wielokrotnie bronił swojego wsparcia w okolicy 1900 pkt, jednocześnie nie mogą przebić na stałe poziomów 2000 pkt (lub jak niektórzy wskazują ok. 2030 pkt).

Dlaczego WIG20 jest tak słaby? Wykład Invest Cuffs 2021
Notowania indeksu WIG20. Źródło: Comparic.pl

W trakcie dzisiejszej sesji indeks wzrósł jednak o 1,54%, osiągając poziom 2029,64 pkt. W tym miejscu pojawiają się jednak potencjalne trudności, ponieważ jak informowaliśmy na łamach Comparic.pl, na poziomie 2034 pkt widoczny jest opór, który skutecznie niszczył wszelkie ruchy wzrostowy w ostatnim czasie.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza btc | dax30 wykres | kurs dolara notowania | dow jones index | s&p 500 index |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here