Naga MarketsFaktoring to usługa, której głównym celem jest pomoc przedsiębiorcom w ciężkich czasach i sytuacjach, gdy kontrahenci płacą z opóźnieniem lub faktury są z długim terminem płatności. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego warto korzystać z usługi faktoringu przy prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz poznasz największe zalety tego rozwiązania.

Czym właściwie jest faktoring?

W ogromnym skrócie mikrofaktoring można nazwać formą krótkoterminowego finansowania dla przedsiębiorców. Usługa polega na wykupie przez faktora od firmy nieprzeterminowanych faktur wierzytelności. Wyobraź sobie sytuację, w której Twój kontrahent nie zapłacił lub wystawiona faktura ma wydłużony termin płatności. Czekasz na pieniądze, a w międzyczasie nie masz środków na bieżącą działalność. Faktoring gwarantuje Ci wtedy wypłacenie zaliczki na poczet odzyskania przyszłej należności od współpracownika.Kto bierze udział w faktoringu?

Najczęściej w usłudze faktoringu biorą udział trzy podmioty:

  • faktor – bank lub inna instytucja finansowa, która kupuje wierzytelność od swojego klienta,
  • faktorant – przedsiębiorstwo, które sprzedaje swoją wierzytelność,
  • kontrahent – strona obciążona wierzytelnością.

Jak w praktyce działa faktoring?

Cały faktoring można opisać w 4 prostych krokach. To właśnie nieskomplikowany charakter usługi sprawia, że jest ona tak popularna wśród przedsiębiorców.

Krok 1 – wystawiasz fakturę

Jako faktorant musisz wystawić fakturę kontrahentowi. Bez tego dokumentu nie będziesz w stanie dochodzić swoich praw i egzekwować wypłaty należności.

Krok 2 – przekazujesz fakturę

Dokument powinien trafić teraz do faktora, którym często jest bank lub inna instytucja finansowa. W momencie, gdy faktura trafi do firmy, zacznie być procesowana i przejdzie do realizacji.

Krok 3 – otrzymujesz zaliczkę

Faktor po otrzymaniu dokumentu wypłaci Ci zaliczkę o ustalonej wcześniej wysokości. Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy sprawdzić, jaki procent faktury będzie stanowić zaliczka.

Krok 4 – czekaj na ściągnięcie wierzytelności

Od tego momentu to nie Ty, a faktor zajmuje się egzekwowaniem należności od kontrahenta. Twoim zadaniem jest skupienie się na bieżącej działalności i jej rozwijanie.

invest

Co jeszcze oferuje faktoring?

Faktoring pozwoli Ci na weryfikacje kontrahentów pod kątem ich wypłacalności oraz poprzednich doświadczeń. Banki oferują też monitoring płatności, czyli kontrolę nad tym, kto i kiedy powinien Ci zapłacić.

Ile to kosztuje?

Zazwyczaj firmy faktoringowe proponują rozliczenie, składające się z dwóch elementów:

  • prowizji – określonego w umowie procentu faktury,
  • odsetek – oprocentowanie ustalane na podstawie WIBOR.

Jakie rodzaje faktoringu są dostępne dla klientów?

Obecnie na rynku funkcjonują trzy rodzaje faktoringu – niepełny, pełny i mieszany. Poniżej znajdziesz opis każdego rodzaju.

Faktoring niepełny – w tym przypadku przedsiębiorca przekazuje fakturę i otrzymuje określony procent jej wartości. Następnie bank lub inna instytucja finansowa zajmuje się egzekwowaniem należności od kontrahenta. Gdy ten zapłaci, pozostała kwota trafia do faktora i jest pomniejszana o prowizje i inne opłaty. Jeśli nie uda się ściągnąć należności, to przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty. W tym wariancie faktor nie bierze na siebie ryzyka niewypłacalności kontrahenta.

Faktoring pełny – tutaj sytuacja jest całkowicie odwrotna. Cała procedura wygląda tak samo, ale różnica polega na braku konieczności zwrotu pieniędzy w przypadku, gdy kontrahent okaże się niewypłacalny. Faktoring pełny zazwyczaj jest ubezpieczony i w razie problemów faktor otrzymuje pieniądze z polisy.

Faktoring mieszany – łączy w sobie cechy usługi niepełnej i pełnej. Polega on na tym, że przedsiębiorca przed podpisaniem umowy ustala z bankiem lub instytucją bankową kwotę, do jakiej ponosi odpowiedzialność za brak spłaty faktury przez kontrahenta.

Poznaj zalety faktoringu

Niewątpliwie faktoring ma wiele zalet, które sprawiają, że ta usługa jest popularna i chętnie wybierana przez polskich przedsiębiorców. Do największych atutów faktoringu należy zaliczyć:

szybkość – pieniądza trafiają na konto przedsiębiorcy nawet w 15 minut po przekazaniu faktury;

funkcję ochronną – szybki dostęp do pieniędzy to również mniejsze ryzyko utraty płynności;

uniwersalność – z faktoringu dzisiaj mogą skorzystać zarówno duże, jak i małe firmy bez zdolności kredytowej. Coraz częściej można również spotkać się z faktoringiem dla startupów;

zwiększenie konkurencyjności – faktoring nie polega tylko na ściągnięciu należności. Usługa pozwala również na wydłużenie terminu płatności, a to z kolei sprawia, że Twoja firma będzie bardziej konkurencyjna na rynku.  Kontrahenci chętniej podejmują współpracę z przedsiębiorstwem, które oferuje późniejsze terminy zapłaty;

poczucie spokoju – przekazujesz faktury, otrzymujesz pieniądze i możesz skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa. Wiesz bowiem, że to faktor zajmuje się ściąganiem dla Ciebie należności.

Artykuł partnera

 

 

 Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here