Naga MarketsBNP-Paribas-logoNowozelandzki dolar jest jedną z ulubionych walut tego francuskiego banku. Jak kształtuje się sytuacja techniczna na niektórych z par NDZ już pisaliśmy. Poniżej znajduje się lista 5 przyczyn dla których BNP Paribas stawia właśnie na NDZ:


Przyczyna 1: Stopy procentowe Nowej Zelandii znajdują się aktualnie na najwyższym poziomie od niemal 5 lat. Nie jest to poziom z okresu ostatniego kryzysu, kiedy Nowozelandczycy pożyczali pieniądze po stopie 8%, ale nadal jest on wysoki w porównaniu z innymi państwami o podobnym poziomie rozwoju. Stosując strategię carry trade na parach powiązanych z NDZ, możemy liczyć na dochód rzędu 350bp (basic points).

Przyczyna 2: Zdaniem analityków BNP Paribas wytrzymałość cen surowców pochodzących z Nowej Zelandii jest większa niż w Kanadzie lub Australii. Porównując wyniki tych państw możemy zauważyć, że w dwóch ostatnich, ceny surowców od roku 2011 spadły o ok. 34% podczas gdy w nowej Zelandii ten spadek wyniósł tylko 11%. Jak można zauważyć, aktualne ceny surowców w Nowej Zelandii kształtują się na wyższym poziomie, niż w roku 2012.

v79

Przyczyna 3: Nowa Zelandia jest również krajem mleczarskim. Około 30% całości eksportu stanowi eksport produktów mleczarskich. Z kolei ceny nabiału zaczynają stopniowo rosnąć, co przełoży się na zwiększone dochody producentów z Nowej Zelandii.

Przyczyna 4: Zdaniem BNP rynek przez ostatnie dni dosyć mocno shortował NDZ. Analitycy banku widzą tutaj potencjał do odbicia i potencjalnego dużego ruchu w górę.

Przyczyna 5: W najbliższej przyszłości NDZ powinien utrzymać swoją pozycję carry w stosunku do nisko oprocentowanych walut takich jak: EUR, JPY czy CHF.

Wykres dzienny pary EUR/NDZ z zaznaczoną strefą wsparcia, oraz możliwym przyszłym kierunkiem ruchu ceny.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. M, rozumiem, że wykres może wydawać się pomyłką 😉 zaznaczyłem na nim wtedy prawdopodobny ruch ceny. Jak pewnie zauważyłeś, mieliśmy w zaznaczonej strefie niewielką korektę, jednak warunki makroekonomiczne nie pozwoliły cenie długo rosnąć. Jak teraz patrzę, jesteśmy już sporo niżej na EUR/NDZ i prawdopodobnie ten trend będzie się utrzymywał przez następne tygodnie 😉
    Pozdrawiam

  2. Nie rozumiem, cały artykuł jest o kupowaniu NZD, i sprzedawaniu EUR, CHF, JPY – a załączony wykres sugeruje odwrotną pozycję, a więc kupowanie EUR i sprzedawanie NZD… czyli pod prąd…
    pomyłka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here