Naga MarketsInwestorów kryptowalutowych wzburzyła ostatnio opinia Tima Buckleya – CEO w Vanguard – na temat Bitcoina. Dołączył do niego główny ekonomista firmy – Joe Davis. Powiedział on, że cena najpopularniejszej kryptowaluty spadnie w długim terminie do zera. Swoją tezę poparł dwoma argumentami. Czy szefowie funduszu o wartości ponad 5 bln USD ma rację? Ich wypowiedzi można z łatwością podważyć.

Najważniejszym argumentem Davisa jest brak konkretnego sposobu wykorzystania Bitcoina. Odniósł się do tego, że technologia blockchain przetrwa, ale kryptowaluty w obecnej formie już nie. Bitcoin jednak można wykorzystać na wiele sposobów.Dla przykładu, szwajcarska spółka Xapo zajmuje się przechowywaniem Bitcoinów w fizycznych skarbcach. Jest to sposób przechowywania wolnych funduszy zamożnych osób. W ten sposób ochraniają kapitał o wartości 10 mld USD.

Bitcoin dzięki swojej bezpiecznej, zdecentralizowanej i kompaktowej naturze jest wydajnym sposobem na przechowywanie wartości. Ochrania kapitał lepiej niż jakiekolwiek fizyczne aktywa, na przykład dzieła sztuki czy złoto. Nie wspominam już nawet o możliwości wykorzystania Bitcoina jako wirtualnej waluty.

Kolejnym argumentem jest brak fundamentalnej wartości Bitcoina i innych kryptowalut. Mimo tego, że największe kryptowaluty są wyceniane na miliardy dolarów, Davis uważa, że inaczej niż ma to miejsce w przypadku akcji czy obligacji, jest to wartość typowo spekulacyjna. Ponadto tradycyjny pieniądz ma wsparcie w postaci państwa, czego nie można powiedzieć o zdecentralizowanych kryptowalutach.

Argument Davisa opiera się jednak na założeniu, że każda gospodarka czy rząd na świecie pozostanie solidny i niezachwiany. Takie założenie jest jednak z miejsca nierealistyczne. Najlepszym przykładem jest Wenezuela. Kraj ten był jeszcze parę lat temu stawiany jako przykład socjalistycznego raju, a dziś już zbankrutował, nawet ze wsparciem w postaci jednych z największych na świecie złóż ropy naftowej. Bitcoin i inne kryptowaluty są odporne na lokalne zawirowania i w czasach kryzysu mogą stać się bezpieczną przystanią.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here