Naga MarketsCzym jest trading “Na koniec dnia”, co dla Ciebie zrobi i jak dokładnie zastosować tę strategię? Kontynuuj czytanie, by się tego dowiedzieć…

Kiedy mówię o strategiach “Na koniec dnia”, zasadniczo chodzi mi o handel bazujący na wykresie dziennym. Skupiamy się na świecach z wykresu dziennego, które są zamknięte, a nie na tych wciąż otwartych. Rzeczywiste zamknięcie dnia na rynku Forex ma miejsce o godzinie 17:00 czasu nowojorskiego, jednakże nie wszyscy brokerzy dostarczają wykresy, na których świeca dzienna zamyka się o tej porze. By upewnić się, że patrzysz na prawidłowe zamknięcie sesji, potrzebujesz brokera, który oferuje 5 świec dziennych w tygodniu, które zamykają się o godz. 17:00 czasu nowojorskiego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co trading na koniec dnia może uczynić dla Ciebie? Jeśli właściwie go wykonujesz, poprawi Twoje wyniki i znacznie uprości cały tradingowy proces. Zrobić to wykorzystując kilka kanałów; zmniejszy ilość czasu i liczbę zmiennych potrzebnych do tradingu, co w naturalny sposób pomaga ukształtować prawidłowy sposób myślenia o tradingu, ponieważ nie patrzysz się na wykresy przez cały dzień. Zbyt długie wpatrywanie się w wykresy jest tym, co powoduje nadmierne myślenie i nadmierną analizę, a ostatecznie prowadzi do over-tradingu (i straty pieniędzy). Trading “Na koniec dnia” również naturalnie pomaga w zarządzaniu pieniędzmi i transakcjami dzięki stosowaniu podejścia Ustawi i Zapomnij (Set & Forget). Pomaga to wyeliminować gdybanie, dezorientację i emocje, które są plagą większość traderów.

Zasadniczo handel “na koniec dnia” daje traderom ramy, które jeśli wykorzystane są właściwie, pozwalają im uniknąć większości błędów tradingowych spowodowanych tym jak jesteśmy zaprogramowani. A zaprogramowani jesteśmy tak, by szukać przyjemności i unikać bólu, to jest w naszym DNA. Służyło to dobrze ludziom od wielu, wielu wieków. Jednakże w nowoczesnym świecie ten typ postępowania może powodować wiele problemów, szczególnie w tradingu. Dla przykładu: naturalnie chcemy często handlować, ponieważ daje nam to POCZUCIE bezpieczeństwa i “kontroli”, a także zastrzyk endorfin, gdy dokonujemy transakcji kupna lub sprzedaży, gdyż jesteśmy pełni nadziei na to, że osiągniemy zysk. Kiedy jednak transakcja obraca się przeciwko nam, jak ma to czasami miejsce, co naturalnie chcemy zrobić? Uniknąć bólu. Zatem zamykamy transakcję z niewielką stratą tylko po to, by następnie zobaczyć jak zawraca na naszą korzyść i staje się zyskowna, frustrujące! Jest to tylko jeden przykład tego jak jesteśmy zaprogramowani do autodestrukcji na rynku, a jest ich znacznie więcej.

Tak więc co handel “na koniec dnia” zrobi dla Ciebie? Wiele rzeczy, ale być może najbardziej korzystne jest to, że da Ci ramę, która pomoże ominąć własne tendencje i ‘wadliwe’ tradingowe zaprogramowanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej…

Kto naprawdę posiada kontrolę? (Ty czy rynek)

Jedyną rzeczą jaką możesz kontrolować w tradingu jesteś Ty sam. Jeśli zbyt dużo handlujesz (over-trading) handlujesz bardziej jakbyś strzelał z karabinu maszynowego aniżeli jak snajper, nie kontrolujesz siebie i skończysz na tym, że to rynek będzie kontrolował Ciebie. Rynek może wpływać na Twoje emocje w bardzo negatywny sposób, co spowoduje, że bardzo szybko oddasz na niego pieniądze. Jedynym sposobem na przeciwdziałanie temu jest kontrolowanie samego siebie.

Powodem przyciągającym ludzi do day tradingu jest to, że czują, iż bardziej kontrolują rynek patrząc na niższe interwały i wielokrotnie wchodząc i wychodząc z pozycji. Na nieszczęście dla nich, nie zorientowali się, że mają tyle samo kontroli co swing trader, który może trzymać pozycje tygodniami lub dłużej patrząc na rynek tylko przez 20 minut dziennie lub nawet mniej. Żaden trader nie ma kontroli nad rynkiem, jednak day trading i scalping daje traderom iluzję większej kontroli. Jedyne co naprawdę możemy kontrolować w tradingu to my sami.

Które podejście jest dobre, by być pewnym tego, że kontrolujesz siebie i nie jesteś kontrolowany przez rynek? Trading “Na koniec dnia”!


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Oto jak się to robi…

Jak handlować “Na koniec dnia”

Najlepszym sposobem na ‘wyjaśnienie’ tego jak handlować strategiami na koniec dnia jest po prostu pokazanie Ci tego. Odpowiedź leży na widoku, że tak powiem, zatem spójrzmy na niektóre z moich ulubionych sygnałów price action oraz to jak można handlować w ten sposób ‘Na koniec dnia’.

OK, najpierw sprawdzimy jak możesz handlować na koniec dnia z moją formacją price action w postaci inside bara. Na poniższym wykresie zwróć uwagę, że przed uformowaniem inside bar obecny był trend wzrostowy, a my zazwyczaj lubimy handlować inside bary zgodne z trendem na wykresie dziennym, więc wyglądało to dobrze. Oczywiście również znajdowaliśmy się na WYKRESIE DZIENNYM, a formacja inside bar była zamknięta przed wejście, dlatego też handlowaliśmy na koniec dnia.

Tutaj jest miejsce, gdzie przychodzi FAKTYCZNA SIŁA TRADINGU NA KONIEC DNIA…

Na powyższym przykładzie z inside barem zauważyć możesz, że transakcja ta świetnie się spisała. Oczywiście, nie dzieje się tak zawsze, ponieważ zyskowne i stratne transakcje dystrybuowane są losowo w jakiejkolwiek strategi, jednak w tym przypadku była to transakcja zyskowna. Najważniejsza rzecz do odnotowania jest tu taka, że dosłownie nie musiałeś robić nic poza umieszczeniem zlecenia, ustawieniem stopa i celu dla pozycji, a rynek zadbał o resztę. Można było dosłownie wyjechać na 7-, 6-dniowy rejs po Karaibach nie patrząc w ogóle na transakcję i wrócić z zyskiem 5R wykorzystując metodę ‘Ustaw i Zapomnij’ oraz trading ‘Na koniec dnia’ .

Wyeliminowałeś najtrudniejszy element tradingu; prowadzenie pozycji. Przez trading ‘Na koniec dnia ‘wyeliminowałeś’ ludzkie emocje’, ustawiłeś wszystko zawczasu i po prostu pozwoliłeś transakcji działać. Wyniki mówi sam za siebie!

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Spójrzmy na inny przykład…

Teraz zajmiemy się innym przykładem, gdzie trading ‘Na koniec dnia’ zastosowany został w strategii z pin barem…

W poniższym przykładowym wykresie mieliśmy solidny i dobrze zdefiniowany zakres handlu na rynku złota, kiedy otrzymaliśmy sygnał kupna z interwału dziennego w dolnej części tego zakresu (kluczowy poziom wsparcia). Tak właściwie na tym kluczowym wsparciu dostaliśmy dwa zakupowe pin bary pod rząd, tak więc mieliśmy bardzo dobre potwierdzenie i konfluencję dla wejścia ‘na koniec dnia’. Zbiegiem okoliczności omawialiśmy dokładnie ten setup w naszym dziennym komentarzu dla członków jako potencjalną okazję zakupową, gdy już się uformował.

Od tej pory można było uzyskać solidny zysk na poziomie 3R z tejże transakcji bez jakiegokolwiek zaangażowania z Twojej strony. Mogłeś wejść w tę transakcję i dać jej działać, by po 11-dniach lub później mieć w banku zysk trzykrotnie przewyższający ryzyko. Czy łatwo jest ignorować rynek przez tydzień lub dwa podczas gdy Twoja transakcja cały czas jest aktywna? Być może nie jest to takie łatwe jak się wydaje, ale jeśli chcesz handlować ‘na koniec dnia’, musisz wierzyć w siłę cierpliwości, innymi słowy, musisz walczyć z własnym pragnieniem, by nadmiernie analizować, przemyśliwać i nadmiernie handlować, a wtedy będziesz ZNACZNIE wyprzedzał 90% traderów.

Zanim przejdziemy do naszego następnego przykładu, oto kilka dodatkowych korzyści z handlu na wykresie dziennym czy też ‘na koniec dnia’, które chociaż są oczywiste, to należy je wskazać…

Wielu traderów woli rozgrywać sygnały z wykresu dziennego, ponieważ jest to mniej stresujący sposób handlu, nie musisz przy tym ‘przebijać się’ przez godziny mniej istotnej akcji cenowej. Pomyśl o tym, wolałbyś siedzieć nad swoimi wykresami starając się znaleźć ‘igłę w stogu siana’ na interwale 5-minutowym czy siąść i przeanalizować interwał dzienny i skupić się tylko na oczywistych sygnałach powstałych ‘na koniec dnia’?

Nie daj się zwieść myśleniu, że patrząc na krótsze interwały czasowe dostrzeżesz więcej ‘okazji’, to po prostu nieprawda. Jest więcej słupków cenowych, ale czy doprawdy więcej okazji? Czy są on może tylko szumem? Pamiętaj, im większy interwał odwiedzasz tym większe znaczenie ma każdy słupek czy świeca, a wykres dzienny jest naprawdę złotym środkiem dla tradera.

Spójrzmy teraz na innym przykład tradingu ‘na koniec dnia’ z formacją Fakey

Na poniższym wykresie widzimy dobry przykład formacji fakey + pin bar, która utworzyła się zgodnie z bazowym trendem wzrostowym na indeksie Dow Jones.

Gdybyście weszli po tej wybiciu maksimów inside bara albo pin bara ze stop lossem poniżej minimów świecy matki, mielibyście teraz ładny zysk na poziomie 2R. “Załap” jeśli tak chcesz to nazwać, że musiałeś siedzieć na dłoniach przez około 10 tradingowych dni zanim zdałeś sobie sprawę z tego zysku,

Większość traderów przez te 10 dni uległo over-tradingowi i wyczyściło swoje rachunki. Chcesz być traderem, który cierpliwie oczekuje na wysoce prawdopodobne setupy jak te powyżej, czy chcesz być traderem handlującym intra-day w ciągu tych dziesięciu dni. Mogę Ci zagwarantować, że trader, który wszedł w jedną transakcję i cierpliwie czekał na rozegranie radził sobie lepiej niż gość handlujący codziennie przez cały ten czas.

Wniosek

Teraz rozumiesz dlaczego strategia handlu ‘na koniec dnia’ może znacznie polepszyć Twoje rezultaty w handlu na rynku, a także masz podstawowe zrozumienie jak w ten sposób handlować. Nie chcę, by zabrzmiało to jakoby było to łatwe jednak o wiele łatwiej jest handlować na koniec dnia aniżeli tak jak robi to większość traderów. Większość traderów handluje zbyt często, ingerują w swoje transakcje i marnują zbyt dużo mentalnej energii na swój trading. Prowadzi to do coraz większych strat.

Trudna częścią tradingu jest walka ze swoimi wewnętrznymi demonami, a nie znajdowanie wejść czy zrozumienie tego jak czytać wykres cenowy. To co wyjaśniłem w dzisiejszej lekcji i bardziej szczegółowo tłumaczę na moim kursie jest dokładnie tym jak używam strategii na koniec dnia, by obejść swoje ludzkie, wadliwe ‚oprogramowanie’ (wszyscy je mamy) dotyczące tradingu. Poprzez kontrolowanie siebie i skupianie się tylko na tym, mogę naprawdę skorzystać z niewiarygodnych możliwości jakie oferuje mi rynek.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here