Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Traders Give Back Profits After Winning Streaks


Ile razy zdarzyło Ci się mieć bardzo zyskowną transakcję lub całą serię takich transakcji i krótko po tym oddałeś całe zyski, a nawet więcej? Nie wiem za wiele o Tobie, ale ten scenariusz był jednym z tych, w których wielokrotnie znajdowałem się na początku mojej kariery. Dlatego też wiem jak może to być frustrujące.

Kontynuuj czytanie, by dowiedzieć się co odkryłem o tym, dlaczego traderzy oddają zyski i jak raz na zawsze położyć temu kres…

Psychologia oddawania zysków

Prawdopodobnie istnieje wiele powodów oddawania zysków znowu i znowu, to jedna rzecz jest wspólna: efekt świeżości.

Efekt świeżości to zjawisko psychologiczne, które opisuje jak ludzie są bardziej skłonni pamiętać i działać zgodnie z ostatnimi wydarzeniami, a nie z tym, co miało miejsce wcześniej. Wygląda na to, że taka jest ludzka natura, jednak jako traderzy musimy zrozumieć głębokie implikacje wpływu efektu świeżości na nas, o ile pozwolimy mu na siebie wpłynąć.

Kiedy trader zbyt mocno skupia się na swoich ostatnich wynikach, powoduje to utratę perspektywy. W tradingu NIEZWYKLE łatwo ulec wpływowi naszych ostatnich transakcji, a to może powodować, że robimy wszelkiego rodzaju głupstwa.

Efekt świeżości jest podstawową przyczyną oddawania przez traderów swoich zysków z powrotem na rynek. Głównym powodem jest tu fałszywa pewność siebie w stosunku do własnych zdolności tradingowych…


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Fałszywa pewność siebie: Wróg w przebraniu

Kiedy stajemy się zbytnio dotknięci naszymi ostatnimi transakcjami (efekt świeżości), to zazwyczaj objawia się to uczuciem fałszywej pewności siebie.

Dla przykładu, początkujący trader może mieć szczęście i bardzo dobrze zacząć trafiając w serię trzech zyskownych transakcji z rzędu, co jest możliwe nawet jeśli nie wie co robi. Teraz powiedzmy, że warunki rynkowe w czasie kiedy zyskowna passa trwała były ‘proste’; bardzo silny trend, łatwy do szybkiego zysku. Następnie załóżmy, że warunki rynkowe nagle się zmieniają, ale trader po prostu dalej handluje, ponieważ czuje się bardzo pewny siebie w następstwie zarobienia ‘łatwych pieniędzy’. Brak edukacji, zrozumienia i doświadczenia w połączeniu z fałszywą pewnością siebie powoduje, że trader nadal handluje, jednak teraz traci wszystkie pieniądze zarobione na trzech wcześniejszych transakcjach.

Tego typu sytuacja ma miejsce bardzo często i prawie każdy trader doświadcza jej w pewnym momencie. Fałszywa pewność siebie powoduje, że czujesz się mądrzejszy niż rzeczywiście jesteś, tak jakbyś posiadł jakiś ‘dar’, którego ‘inni ludzie po prostu nie mają’. Cóż, prawdopodobnie nie masz takiego daru (to rzadkie) i gdy się tak czujesz, jest to znak ostrzegawczy informujący o Twoich potencjalnych stratach na rynku.

Kluczem do pokonania Efektu Świeżości i fałszywej pewnoście siebie jest pamiętanie o tym, że istotą trwałego sukcesu w tradingu jest myślenie w kategoriach prawdopodobieństwa. Innymi słowy, handlujemy prawdopodobieństwa, nie pewniki, a każda transakcja jest unikalna i niezależna od poprzedniej; tak więc wynik Twojej poprzedniej transakcji nie ma wpływu na kolejną. Tak musisz myśleć jeśli chcesz mieć dobry mindset w tradingu. To właśnie wtedy, gdy zaczynasz przypisywać zbyt duże znaczenie ostatnim transakcjom, tracisz z oczu trading plan i długoterminowe cele, a także zaczynasz regularnie tracić pieniądze.

Zimna, twarda, kasa.

Nie ma nic bardziej realnego niż zimna, twarda, gotówka w Twoich dłoniach. Uczucie i zapach jest czymś, co powoduje połączenie sensoryczne, a w rezultacie także emocjonalne i psychologiczne. Jest to nieco inne niż kiedy tylko patrzy się na cyfry, na ekranie komputera.

Do czego zmierzam?

Kiedy nigdy nie dotykamy pieniędzy z tradingu, szczególnie zysków, które mamy z transakcji stają się one nienamacalne, a tym samym dla nas nieistotne. Krótko mówiąc, mniej się nimi przejmujemy.

Co jest łatwiejszego niż oddanie zysków z handlu, którymi się nie przejmujesz? Gwarantuje Ci, że kiedy potrzymasz 500 USD w rękach, a inny trader podejdzie i będzie chciał Ci je zabrać, prawdopodobnie walniesz go w twarz, prawda? Jednak kiedy te same 500 USD jest na ekranie Twojego komputera i nie możesz zobaczyć kto je zabiera, po prostu wzruszasz ramionami i czujesz lekkie zdenerwowanie stratą, a być może wrzucasz na rachunek kolejne 500 USD.

Widzisz tu jakiś problem?

Oto rozwiązanie: Każdego miesiąca, jeśli zarobiłeś pieniądze, choćby 10 dolarów, WYPŁAĆ TO, a następnie dokonaj jeszcze wypłaty z bankomatu. Połóż tę gotówkę na swoim biurku lub umieść ją w słoiku, tak by można było łatwo do niej dotrzeć. Wyjmij ją raz w tygodniu, pobaw się, powąchaj, cokolwiek.

Uświadom sobie, że to PRAWDZIWE pieniądze i naprawdę nie chcesz ich stracić! Handluj następnie zgodnie z tym, co czujesz. Innymi słowy, handluj defensywnie w celu ochrony kapitału, ponieważ w ten sposób przetrwasz i ostatecznie rozwiniesz się w świecie tradingu.

Wniosek

Niepotrzebne oddawanie zysków z tradingu jest prawdopodobnie jego najbardziej frustrującą częścią i jeśli pozwoliłeś temu wymknąć się spod kontroli, może uwolnić lawinę tradingowych błędów, które ostatecznie doprowadzą do wyczyszczenia Twojego rachunku.

Dzieląc się tymi spostrzeżeniami mam nadzieję, że unikniesz sytuacji, w których zbudowałeś już swój rachunek, a następnie utraciłeś wszystkie swoje zyski. Psychiczny aspekt takiego wydarzenia może spowodować długotrwały uszczerbek ‘traderskiej’ pewności siebie. Może być trudno się po tym pozbierać zarówno psychicznie jak i pod względem finansowym, dlatego tak ważne jest, by trader był przygotowany.

Po przeszło dekadzie pracy z moimi uczniami widzę, że najczęściej spotykana ich cecha sprowadza się do nadmiernej pewności siebie po doświadczeniu okresu zysków. Zachęcam ludzi, by pozostali skromni i traktowali każdą transakcję i każdy dzień tak samo jak wszystkie pozostałe. Nie ma miejsca dla ego na rynku, tak samo jak nie ma miejsca dla porywczych traderów, który czują potrzebę udowodnienia rynkowi, że jest w błędzie handlując zwykle chaotycznie, by odzyskać straty lub uparcie trzymając swoje pozycje.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Traders Give Back Profits After Winning Streaks


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here