Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why It’s Crucial To Master Just One Price Action Trade Setup First


Od dawna mówię o tym jak wartościowe jest opanowywanie tylko jednego setupu price action na raz. Podczas dzisiejszej lekcji zamierzam omówić dlaczego to takie ważne oraz jak głębokie konsekwencje będzie to miało dla twojego tradingu.

Często spotykam się z tym, że traderzy nie do końca rozumieją jak handlować własną metodą lub nie bardzo wiedzą czego tak naprawdę szukać na rynku; jest to coś w stylu ‘improwizowania z niewielkim przygotowaniem’. To bardzo niebezpieczne, ponieważ jeśli nie znasz dobrze swojej metody tradingu lub nie wiesz jak nią odpowiednio handlować,  tak właściwie na rynku jesteś hazardzistą. Głównym zadaniem w tradingu jest zarabianie pieniędzy w serii transakcji przez bezbłędne wykonywanie swojej strategii (twoja strategia to w zasadzie miejsce wejścia lub setup), ale jest to bardzo trudne do zrobienia jeśli jeszcze nie opanowałeś jej do końca.

Zostań ‘specjalistą’ tradingu

Próbujesz handlować łącząc ze sobą różne metody, wskaźniki czy systemy? Nie czujesz się trochę tym wszystkim przytłoczony? Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest zmiana sposobu myślenia o strategii tradingowej.

Trading nie polega na uczeniu się jak największej liczby metod lub systemów, a następnie łączeniu ich w jakąś ‘hybrydową strategię Świętego Graala’. To ci w niczym nie pomoże, a niestety może ci raczej zaszkodzić. Trading jest po prostu uczeniem się skutecznej strategii lub systemu, a następnie wyspecjalizowaniu się w nim. Patrzysz wtedy na rynek przez pryzmat swojej strategii i masz ją opanowaną, będziesz wiedzieć kiedy jest obecna i będziesz działać bez wahania.

Trading to wchodzenie na rynek kiedy zdecydowałeś, że szala korzyści jest przechylona na twoją stronę. Twoja strategia jest tym, co daje ci większe szanse zarobienia pieniędzy na rynku. Jednakże jak wspominałem w jednym z moich poprzednich artykułów o kluczu do trwałego sukcesu w tradingu, zwiększanie szans dzięki strategii to znaczy przechylanie szali na swoją korzyść w serii transakcji, a nie tylko w jednej z nich. Ważne jest by to rozróżniać, tak więc przeczytaj ten artykuł jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Odniosę się teraz do stawania się specjalistą w tradingu. Jest to naprawdę dość proste, dopóki nie opanujesz strategii, której używasz, nie wykorzystasz w pełni swojego potencjału jako trader. Tak więc, zalecam bardzo mocno, by traderzy koncentrowali się tylko na jednym setupie price action na raz, dopóki naprawdę nie będą przekonani, że opanowali go w pełni. Może to oznaczać, że będziesz rozgrywał tylko jeden setup na pół roku. Gdy już opanujesz jak rozgrywać go w każdych warunkach rynkowych i nie masz wątpliwości jak i kiedy go używać, wtedy i tylko wtedy, możesz przejść do kolejnego setupu.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Tym sposobem staniesz się specjalistą od tradingu. W tym momencie jesteś prawdopodobnie pobieżnie nauczony tradingu. To znaczy, próbujesz handlować przy pomocy kombinacji metod tradingowych, których nauczyłeś się na różnych stronach internetowych. Jestem tu, by powiedzieć ci, że musisz to zakończyć, by zrealizować swój prawdziwy, tradingowy potencjał. Wszystko co musisz zrobić, to mistrzowsko opanować jeden setup i handlować nim za każdym razem, gdy pojawi się na rynku oraz rzecz jasna robić to z dyscypliną i odpowiednim zarządzaniem ryzykiem.

Eliminuj niezdecydowanie

Zauważyłem, że wielu ludzi nie chce poświęcić czasu, by nauczyć się i opanować swoją metodę tradingu. Następnie, gdy tracą pieniądze, zachowują się jakby byli zagubieni i zszokowani. Dla wielu ludzi problem z tradingiem polega na tym, że nie mają oni żadnych zasad, nie mają szefa, nie mają nikogo kto by im powiedział w twarz, że musi zrobić TO jeśli chce osiągnąć TO. Ludzka natura i przyzwyczajenia wygrywają i ludzie w końcu robią tak mało jak to tylko możliwe. 

Dlatego też otrzymuje maile od ludzi pytających mnie o ich strategię, o to czy XYZ ‘jest setupem czy nie’… ponieważ nie dają sobie czasu by opanować tradingową metodę. Kiedy staniesz się mistrzem swojej strategii, nie będziesz musiał się nikogo pytać czy pojawia się okazja do handlu, ponieważ będziesz doskonale zdawał sprawę sobie z tego, czy okazja jest, czy jej nie ma.

Niezdecydowanie i wahanie podczas tradingu na rachunku rzeczywistym jest jednym z szybkich sposobów na stratę pieniędzy, tylko dlatego że nie byłeś przygotowany. Jeśli chodzi o ryzykowanie własnych, ciężko zarobionych pieniędzy, czy nie chcesz być przygotowany najlepiej jak to możliwe? Jestem pewien, że tak. Zatem jeśli tracisz pieniądze na rynku dlatego, że nie poświęciłeś czasu by mistrzowsko opanować jeden setup swojej tradingowej metody na raz, nie możesz winić nikogo poza sobą samym.

Gdy już staniesz się specjalistą w swojej strategii, a twoja przewaga ujawni się na rynku, nie poczujesz zawahania. Jest to niezwykle ważne, by w pełni realizować założenia własnej strategii, musisz zajmować pozycję, gdy zobaczysz na rynku dogodną okazję, ponieważ twoja strategia wymaga serii kolejnych zagrań. Musisz więc usunąć wahanie i niezdecydowanie ze swojego umysłu, a sposobem by to uczynić jest opanowanie jednego setupu na raz, a w przypadku mojej metody chodzi o setup price action.

Konkluzja

Traderzy zalewają się danymi, wiadomościami ekonomicznymi i metodami tradingowymi i wierzą przy tym, że ‘więcej znaczy lepiej’ oraz, że muszą wiedzieć więcej lub uczyć się kolejnej metody tradingu, by zacząć konsekwentnie zarabiać. Ostatecznie, gdy zdają sobie sprawę z tego, że to nie działa, rezygnują z wyczerpania i frustracji.

Dotknąłem tego już wcześniej, ale uproszczenie metody tradingu jest kolejnym wielkim powodem, dla którego musisz opanować tylko jeden setup price action na raz. Mógłbym nawet pójść dalej i powiedzieć, że wystarczy byś opanował tylko jeden setup w ogóle, jeśli oczywiście chcesz. Wyobraź sobie, siedzisz przed wykresami i wiesz, że szukasz tylko jednego setupu, a jeśli go nie ma, odchodzisz od komputera. Trading nie musi być skomplikowany, ani nie powinien taki być. Sposobem na pozbycie się komplikacji i zakłopotania z tradingu jest nauka jednego setupu price action na raz. Jak to omówiliśmy w tym artykule, jest wiele powodów dla których powinieneś to zrobić i najlepiej, jeśli chcesz, zacznij od teraz.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why It’s Crucial To Master Just One Price Action Trade Setup First


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here