Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Swing Trading Gives You The Best Chance to Succeed


Jeśli trading wydaje ci się frustrujący i trudny – nie przejmuj się, nie jesteś sam. Wielu traderów, jeśli nie większość, zaczyna swoją tradingową karierę z wzniosłymi celami i pełnym bakiem nadziei. Jednak te rzeczy mogą bardzo szybko zniknąć jeśli nie podchodzą oni do rynku z właściwego “kąta”.

Na mojej witrynie Learn To Trade The Market uznajemy pogląd, że będąc traderem detalicznym (jak Ty czy ja) osiągnięcie trwałego sukcesu na rynku, zależne jest w dużej mierze od metody jakiej używa trader. Oznacza to, że wierzymy, iż przy handlu niewłaściwą metodologią, nie sposób kiedykolwiek zarobić, nawet jeśli wszystko inne robisz poprawnie.

Sukces w tradingu jest końcowym rezultatem prawidłowego działania w trzech płaszczyznach jakimi są: metoda, sposób myślenia oraz zarządzanie pieniędzmi. Nie możesz odnieść sukcesu kiedy powodzi ci się tylko w dwóch z trzech tych płaszczyzn. Musisz opanować wszystkie trzy.

W tej lekcji skupimy się na pierwszej płaszczyźnie jaką jest metoda. Metoda, która daje największe szanse na sukces w tradingu. Musisz zrozumieć, która jest najlepsza, dlaczego jest najlepsza i jak możesz ją opanować. Zacznijmy zatem…

Swing Trading: jedyna realna szansa dla tradera detalicznego

Nie chcę cię okłamywać, jednak wiele sił sprzymierza się przeciw traderom detalicznym na rynku Forex, ale też na każdym innym rynku. Mogłeś być zupełnie tego nieświadomy aż do tej chwili.

Szczerze mówiąc, jesteś tak naprawdę jednoosobowym zespołem kiedy handlujesz. Dopóki nie masz dostępu do ogromnych sum pieniędzy / zdolności do wytrzymywania dużych osunięć kapitału – nie przetrwasz zbyt długo jeśli nie będziesz korzystać z odpowiedniej metody handlu.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Duzi gracze na rynku tacy jak banki, fundusze hedgingowe, itp., wiedzą gdzie mali traderzy detaliczni mają swoje zlecenia i co najczęściej “robią” na rynku (kupują wybicia, grają jednosesyjnie, itp.). Oni znają wszystkie strategie krótkoterminowe i wierz mi lub nie, mają niezły ubaw zabierając z rynku twoje pieniądze każdego dnia. Nie możesz przetrwać bez stop lossa, natomiast oni mogą, przynajmniej znacznie dłużej niż Ty czy ja i to z tego powodu daytrading jest niebezpieczny. Traderzy często umieszczają bardzo wąskie zlecenia stop loss dla swoich pozycji i są wtedy równie często wyrzucani z rynku poprzez zwykłe dzienne wahania.

Nie zamierzam mówić, że twój broker “chce żebyś tracił”, ale myślę, że jest mu bardzo na rękę kiedy uprawiasz daytrading. Dlaczego miałby tego chcieć, możesz zapytać? Cóż, po pierwsze daytrading generuje dużo opłat związanych ze spreadem i prowizjami, a po drugie, będziesz tracił w wielu transakcjach z powodu, który opisałem w poprzednim akapicie. W skrócie, daytrading jest grą głupców, która wciąga ludzi poprzez odwoływanie się do ich chciwości / niecierpliwości i pragnienia zarobienia “szybkich pieniędzy”.

Na przeciwległym końcu skali tradingowej mamy handel pozycyjny i inwestowanie, co w zasadzie jest długoterminową strategią typu ‘kup i trzymaj’. Strategie te co prawda mogą dać zarobić, kiedy będziesz gotowy, by przejść na emeryturę. Jednak nie są one odpowiednie dla każdego kto chce zarabiać na życie jako trader, to znaczy tak jak Ty lub ja.

To prowadzi nas do tego, co nazywam ‘słodkim punktem’ tradingu, a więc swing tradingu. Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest swing trading, już wyjaśniam. Swing Trading jest metodą analizy technicznej, która pomoże ci zlokalizować silne ruchy kierunkowe na rynku trwające średnio od dwóch do sześciu dni. Metoda ta pozwala indywidualnym traderom takim jak my, wykorzystywać silne, krótkoterminowe ruchy tworzone przez graczy instytucjonalnych, którzy nie mogą tak szybko wchodzić i wychodzić z rynku.

Czym jest jest “punkt swingu” na rynku?

Dla ujęcie tego prościej, zakładam, że wcześniej widziałeś już podstawowy wykres akcji cenowej (price action). Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że rynek nie porusza się w linii prostej zbyt długo. Zamiast tego, cena tworzy swingi od punktu szczytu do punktu dołka i na odwrót.

Szczególnie na rynku w trendzie, punkty te są krytycznymi miejscami, gdzie oczekujemy na uformowanie się sygnałów price action. Sygnały te często zapewniają okazję do wejścia na rynek z wysokim prawdopodobieństwem wznowienia trendu.

Poniższy wykres pokazuje nam jak mogą wyglądać takie punkty. Rynek na tym wykresie porusza się w trendzie wzrostowym, tak więc swing traderzy mogą poszukiwać okazji do wejścia w pobliżu dołka…

Swing trading to sztuka i umiejętność czytania wykresu cenowego do przewidywania kolejnego ruchu na rynku. Ja używam strategii price action do znajdywania wysoce prawdopodobnych wejść na rynek w punktach swingów. Możesz to znać znać pod określeniem “kupowania spadków” lub “kupowania słabości” na rynku rosnącym lub “sprzedawania siły” albo też “sprzedawania rajdów” na rynku zniżkującym.

Terminologia ta odnosi się do głównego podejścia jakie stosują swing traderzy. Podejście to polega na kupowaniu jak rynek spada z nadzieją, że kupuję w dołku ruchu (lub blisko niego) w trakcie trendu wzrostowego. Odwrotna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku trendu spadkowego.

Inne powody, dla których powinieneś zostać swing traderem

Omówiliśmy już czym jest swing trading, a także jakie są główne powody, dla których powinieneś się go uczyć i stosować. Teraz omówmy więc niektóre z pozostałych korzyści jakie z niego płyną.

Wykresy dzienne

Jak już pisałem obszernie w innych artykułach, gdy handlujesz na dziennym wykresie, tak jak robią to swing traderzy, czerpiesz wiele korzyści w porównaniu z nieszczęśnikami, którzy nadal wierzą, że skalpowanie na wykresach 5-minutowych jest kluczem do sukcesu.

Jednym z powodów, dla których swing trading daje tak duża przewagę traderom detalicznym jest fakt, że pozwala on uniknąć rynkowego “szumu” jaki występuję na niskich interwałach, poniżej godzinowego. Brokerzy i duzi traderzy instytucjonalni CHCĄ, by mali traderzy handlowali na niskich interwałach przy skalpingu czy day-tradingu, ponieważ wiedzą, że dzięki temu w prosty sposób przejmą twoje pieniądze.

Swing trading na wyższych ramach czasowych takich jak 4-godzinowa i dzienna pozwala uniknąć wykiwania cię przez ruchy, które kreują duzi gracze, a to z kolei umożliwia umiejscawianie stop lossa poza ich zasięgiem, co daje “moc pozostawania” na rynku dłużej, a tym samym zwiększenia szans na złapanie dużego, zyskownego ruchu.

Trading dopasowany do twojego harmonogramu

Swing trading pozwala ci dopasować godziny handlu bez względu na to jak bardzo zajęty jesteś, a jeśli nie jesteś zbyt zajęty, pozwoli ci zarabiać pieniądze i wciąż cieszyć się wolnym czasem. Nie ma wszak nic nudniejszego niż siedzenie cały dzień przed wykresami, nie wspominając już o tym, że jest to szkodliwe dla zdrowia.

Swing trading pozwoli ci analizować rynek zgodnie z twoim harmonogramem, przez krótki okres czasu, ponieważ jak wcześniej wspomniałem – skupiasz się wyłącznie na wysokich interwałach czasowych. Także dlatego, że trzymasz swoje pozycje przez jeden dzień lub dłużej w większości przypadków i powiedzmy, że jeśli wchodzisz na rynek we wtorek, idziesz potem normalnie spać i dopiero następnego dnia sprawdzasz swoją transakcje. Nie musisz siedzieć całą noc i martwić się o swoją transakcję, powiem więcej – nie powinieneś tego robić. Niemal “magiczne” jest to, co potrafi się wydarzyć kiedy nie przywiązujesz tyle uwagi do transakcji – zaczynasz mieć wtedy lepsze rezultaty.

Ludzie zbytnio komplikują swój trading poprzez bycie zbyt zaangażowanymi. Swing trading jest najlepszą metodą, ponieważ uzupełnia się z tym, jak powinieneś postępować na rynku i nagradza cię za bycie mniej zaangażowanym oraz zawieranie mniejszej ilości transakcji. Dokładnie to powinieneś robić jeśli chcesz mieć jakąkolwiek szanse na sukces. Należy zapamiętać istotną rzecz, a mianowicie to, że swing trading pozwoli Ci uniknąć over-tradingu, a to właśnie on jest najczęstszym powodem utraty pieniędzy przez ludzi.

Konkluzja

Nie daj się nabrać na marketing i cudowne systemy. Wiesz zapewne, co mam na myśli jeśli choć trochę czasu spędziłeś w tradingu. Rzuca się wiele obietnic i gwarancji w świecie tradingu, ale pytanie jakie powinieneś zadać nie powinno tyczyć się gwarancji, a metody samej w sobie.

Czy dana metoda rzeczywiście nauczy mnie rozumieć wykres cenowy oraz łapać duże ruchy na rynku? Jeśli tak jest, to czy nauczy mnie robić to właściwie? Tego typu pytania należy sobie zadać jeśli chodzi o jakikolwiek system czy szkolenie, które rozważasz wziąć pod uwagę, gdyż to one tak naprawdę mają znaczenie.

Nie daj się nabrać na szybkie zyski i w pełni automatyczne roboty. Pamiętaj o tym, że jeśli coś brzmi zbyt pięknie by mogło być prawdziwe, prawdopodobnie jest nieprawdziwe.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Swing Trading Gives You The Best Chance to Succeed


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here