Naga MarketsSEC ccPrzewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler wyjaśnił, dlaczego amerykański regulator zdecydował się zatwierdzić fundusz ETF oparty o kontrakty terminowe na bitcoina i dopuścić go do obrotu na NYSE. Decyzja nastąpiła po tym, jak Komisja odrzuciła szereg wniosków o utworzenie podobnego instrumentu, bazującego jednak na cenach spot BTC.

  • 19 października na Wall Street rozpoczął się handel na pierwszym w historii USA funduszu ETF opartym o kontrakty futures na bitcoina
  • SEC przez lata odrzucał wnioski o utworzenie tego typu funduszu śledzącego ceny spot BTC, jednak nagle zgodził się uruchomić podobne rozwiązanie dla BTC futures
  • Gary Gensler wyjaśnia, że najważniejsza jest zgodność z amerykańskim prawem oraz ochrona inwestorów
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Dlaczego SEC zatwierdza Bitcoin Futures ETF?

Podczas gdy na NYSE zadebiutował pierwszy w USA bitcoinowy exchange-traded fund (ETF) oparty na kontraktach terminowych, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyjaśnił, dlaczego regulator zaakceptował instrument w formie śledzącej ceny futures, a nie ceny rynku kasowego (spot).W wywiadzie dla CNBC powtórzył, że jego agencja “powinna być neutralna pod względem technologii, ale nie neutralna pod względem polityki”.

– To, co próbujemy zrobić, to zapewnić, jak najlepiej możemy w ramach naszych działań, aby zadbać o ochronę inwestorów. Kontrakty terminowe na BTC są od niemal czterech lat nadzorowane przez naszą pokrewną agencję, Commodity Futures Trading Commission [CFTC], której kiedyś miałem zaszczyt i dumę służyć – mówił Gensler.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego SEC zatwierdził bitcoin futures ETF, ale nie spot bitcoin ETF, Gensler stwierdził, że nie będzie komentował żadnego konkretnego wniosku lub projektu.

– Mamy tutaj produkt nadzorowany, który jest kontrolowany przez cztery lata przez federalnego regulatora USA, CFTC, i który jest rozwijany wewnątrz czegoś, co znajduje się w naszej jurysdykcji, w ramach Investment Company Act of 1940. Mamy więc pewne możliwości, aby zadbać o ochronę inwestorów – wyjaśniał.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Podkreślił, że bitcoin jest “wciąż wysoce spekulacyjną klasą aktywów”. Jak przyznał, SEC nadzoruje BTC dopiero od czterech lat, a musi dostosować go do przepisów, które obowiązują od 80 lat.

Proshares Bitcoin Strategy ETF, dostepny pod symbolem “BITO”, rozpoczął obrót we wtorek na New York Stock Exchange (NYSE). “Fundusz dąży do zapewnienia wzrostu wartości kapitału przede wszystkim poprzez zarządzaną ekspozycję na kontrakty terminowe na bitcoina” – wyszczególnia jego strona internetowa, dodając, że “nie inwestuje bezpośrednio w BTC”.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here