Naga Markets

Złoto jest najpopularniejszym metalem szlachetnym na świecie i odgrywa ważną rolę w światowej gospodarce. Żółty metal zawsze był wysoko ceniony na światowych rynkach i w różnych kulturach, służąc jako wyznacznik bogactwa i dobrobytu.

 • Złoto najpopularniejszym metalem szlachetnym na świecie 
 • Jego złoża są rzadkie i trudne do znalezienia, a samo wydobycia czasochłonne i kosztowne 
 • Handlować złotem można z różnych powodów i w różny sposób 
 • Oryginalny artykuł został przygotowany przez analityków Capital.com i dostępny jest w tym miejscu

Doceniane nie tylko ze względu na swoje przemysłowe zastosowanie, złoto jest jednym z najbardziej popularnych surowców metalicznych. Złoża złota są rzadkie i trudne do znalezienia. Ponadto, jego wydobycie w kopalniach jest bardzo czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem.Według najnowszych szacunków, całkowita globalna podaż złota wynosi 170 tysięcy ton, zaś roczna wielkość produkcji złota już od lat siedemdziesiątych potrajała się co roku, zaś nabywana ilość zwiększała się czterokrotnie.

Dlaczego warto handlować złotem?

Istnieje kilka głównych powodów, dla których warto handlować złotem, jednak najczęściej są to :

 • Hedging na wypadek inflacji – w przeciwieństwie do walut fiat, złoto tradycyjnie zachowuje bowiem swoją siłę nabywczą w okresach rosnącej inflacji.
 • Zabezpieczenie przed międzynarodową niestabilnością – w burzliwych czasach w gospodarce światowej złoto sprawdza się dobrze na tle innych aktywów. Historycznie złoto inwestycyjne jest postrzegane jako bezpieczna przystań.
 • Spekuluj na cenie złota – złoto zawsze było uważane za atrakcyjny instrument handlowy ze względu na jego historyczną zmienność.
 • Dywersyfikacja portfela – złoto cieszy się popularnością wśród inwestorów, którzy chcą zrównoważyć swoje inwestycje w zdywersyfikowanym portfelu.

Handel złotem zasługuje na uwagę, ze względu na dużą zmienność rynku i szeroki wybór dostępnych instrumentów, od pochodnych złota, takich jak kontrakty terminowe typu futures i CFD, po akcje spółek wydobywających złoto.

Jak handlować kontraktami CFD na złoto?

Jednym z najprostszych i najbardziej popularnych sposobów handlu złotem jest handel CFD. Kontrakt na różnice kursowe (CFD) jest rodzajem kontraktu pomiędzy inwestorem a brokerem, który ma na celu osiągnięcie zysku z różnicy kursu pomiędzy otwarciem a zamknięciem transakcji.

Inwestując w kontrakty CFD na złoto unikasz niedogodności związanych z płaceniem za przechowywanie złota. Ponadto, kontrakty CFD dają możliwość handlu złotem w obu kierunkach. Bez względu na to, czy masz pozytywny czy negatywny pogląd na prognozę i przewidywania dotyczące ceny złota, możesz próbować czerpać zyski z przyszłych ruchów cen w górę lub w dół.

capital.com
 

XTB

5 największych spółek na rynku złota według kapitalizacji

Kolejnym popularnym, choć pośrednim sposobem handlu złotem jest nabywanie akcji spółek wydobywczych i poszukiwawczych. W czasach, gdy złoto rośnie, inwestorzy w ich akcje mogą czerpać zyski. Na liście kluczowych graczy na rynku złota znajdują się następujące firmy:

 • Barrick, z siedzibą w Toronto w Kanadzie, jest największą firmą wydobywającą złoto na świecie. Pierwotnie specjalizowała się w wydobyciu ropy naftowej i gazu. Akcje spółki są notowane na giełdach w Toronto (TSX) i Nowym Jorku (NYSE).
 • Newmont Mining, z siedzibą w Colorado, USA, jest jedyną spółką złotą, która znalazła się w indeksie Standard & Poor’s 500 (S&P 500). Akcje spółki są notowane na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (NYSE).
 • Polyus Gold, z siedzibą w Moskwie, jest największym górnikiem złota w Rosji. Akcje Polyus są notowane na giełdach w Londynie (LSE) i Moskwie (MCX).
 • AngloGold Ashanti, z siedzibą w Johannesburgu jest międzynarodową firmą zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem złota. Prowadzi 17 kopalń w 9 krajach. Akcje spółki są notowane na giełdach w Johannesburgu (JSE), Australii (ASX) i Nowym Jorku (NYSE).
 • Newcrest Mining, wiodąca australijska firma wydobywająca złoto, była pierwotnie spółką zależną Newmont Mining. Akcje spółki są notowane na australijskiej giełdzie papierów wartościowych (ASX).

Resztę artykułu znajdziesz w tym miejscu

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pgnig najnowsze wiadomosci | kurs akcji asseco | giełda polenergia | dom development akcje kupno | kurs akcji cd projekt | kurs jena kantor | kryptowaluta | średni kurs korony norweskiej |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułHester Peirce wzywa do przyśpieszenia regulacji stablecoinów po fiasku UST
Następny artykułDolar kanadyjski korzysta ze statusu waluty towarowej i aktywnej postawy BoC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here