Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Professional Traders Make Money & You Don’t


Jestem pewien, że zastanawiałeś się, co robią profesjonalni traderzy, by odnieść sukces w długim terminie. Łatwo jest bowiem trafić kilka zyskownych transakcji, jak jednak przekuć to w coś bardziej konsekwentnego, długoterminowy sukces w tradingu, który możesz zmienić w pełnoetatowy dochód? Co profesjonalni traderzy robią inaczej od Ciebie?

Typowy dzień z życia zawodowego tradera prawdopodobnie różni się od Twojego. Począwszy od tego co myślą do tego co robią, można wiele nauczyć się z codziennych nawyków profesjonalistów. Nowicjusze pośpiesznie przeglądają wykresy desperacko szukając transakcji, podczas gdy profesjonaliści spokojnie zabierają się za swoje rutynowe czynności, ponieważ wiedzą, że nic ich nie goni. Początkujący trader nieustannie rozmyśla nad transakcjami jakie zawarł, natomiast profesjonalista ufa swojemu procesowi i trading planowi, dlatego też nie ma potrzeby się martwić.

Jak myślą profesjonalni traderzy?

Profesjonalni traderzy rozumieją swoje własne umysły oraz to, jak ich osobowość może kolidować z sukcesem w tradingu. Zidentyfikowali oni i opracowali rozwiązania mentalnych problemów stając się tym samym zarówno lepszymi traderami jak i lepszymi osobami. Niektóre z tych problemów to over-trading, uprawianie hazardu na rynku, obawa przed wejściem w transakcje, bycie chciwym, transakcje zawierane by się odegrać, a to tylko niektóre z nich.

Rozwijanie zyskownego sposobu myślenia w tradingu jest niezbędne, by stać się profesjonalnym traderem. Jest to coś nad czym musisz pracować, to się po prostu “nie stanie”. Zaczyna się od edukacji, uczenia się o najczęstszych pułapkach i zrozumienia dlaczego się w nie wpada, a następnie opracowania planu działania, tak by je zwalczyć i przypuszczalnie, rozprawić się z nimi raz na zawsze.

Profesjonalni traderzy wiedzą, że nie zawsze mogą być w transakcji

Większość pro-traderów nie jest day-traderami, ponieważ całkiem szczerze mówiąc, niezwykle trudno jest odnieść sukces w day-tradingu. Większość zawodowych traderów to cierpliwi swing traderzy, którzy wiedzą czego szukają. Tak więc profesjonalni traderzy nie myślą o rynku w kategoriach potrzeby bycia w transakcji. Myślą o nim znacznie bardziej obiektywnie; “Czy moja przewaga występuje? Jeśli tak, wtedy egzekwuje mój trading plan, jeśli nie, to nie zawieram transakcji, ot nic wielkiego”. Podstawowa różnica w rozumowaniu amatora i profesjonalisty jest taka, że ten drugi nie czuję pilnej potrzeby w stosowaniu swojego podejścia. On lub ona po prostu gra w tę grę, ponieważ chcę wygrać, a nie dlatego, że ‘próbuje’ zarobić pieniądze. Zarabianie pieniędzy jest tu produktem ubocznym robienia wszystkiego na tyle dobrze, by wygrać.

Profesjonaliści handlują kiedy większość ludzi obawia się to robić

Bardziej niż cokolwiek innego, znakiem rozpoznawczym profesjonalnego tradera jest to, że handluje wtedy kiedy pozostali nie chcą tego robić. Mówiąc bardziej szczegółowo, zawodowy trader będzie zazwyczaj po przeciwnej stronie transakcji amatora.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Dla przykładu – trend może wydawać się bardzo ‘stary’, ‘powinien‘ się skończyć lada dzień, ale profesjonalista wie, że rynki mogą zajść znacznie dalej niż ludziom się wydaje; nawet kiedy wygląda jakby było ‘zbyt’ wysoko lub nisko rynki mogą kontynuować ruch. Profesjonalny trader nie ma więc problemu z kupowaniem ‘bardzo wysoko’ w trendzie wzrostowym lub sprzedawaniem ‘bardzo nisko’ w trendzie spadkowym. Amator natomiast będzie próbował łapać szczyty lub dołki i stale wylatywał na stopie, kiedy nieuchronnie dojdzie do kontynuacji trendu.

Strategia profesjonalnego tradera

Zawodowcy czekają cierpliwie na przewagę dla swojego setupu. To nie zawsze musi być czarno-białe jak choćby formacja price action czy przecięcie średnich EMA; niektórzy profesjonaliści po prostu wiedzą, kiedy warunki rynkowe sprzyjają wejściu. Może to być połączenie wiedzy technicznej i fundamentalnej lub tylko jednego z tych elementów.

Chodzi tutaj o to, że zawodowcy wiedzą czego szukają i nie tracą pieniędzy oraz energii przeprawiając się przez coś, co dokładnie nie spełnia ich wymogów. Rozwijali oni swoją przewagę przez lata nauki, prób i błędów, co doprowadziło do wytworzenia silnej intuicji przy czytaniu wykresów i analizach rynku.

Profesjonaliści mają zaufanie do swojej strategii i jednocześnie nie mają wątpliwości, co do tego czy ona działa, czy powinni dalej z niej korzystać. Jeśli nie czujesz 100-procentowego zaufania do swojej strategii, wtedy powinieneś ponownie ją przemyśleć i być może nauczyć się jakiejś nowej.

Metafora ze snajperem i krokodylem

Oczywiście nie mogę wypowiadać się tu za każdego, ale znam wspólny wątek, który łączy wszystkie nasze strategie. Wszyscy wykorzystujemy do naszego tradingu podejście w stylu snajpera, co w zasadzie oznacza, że handlujemy tylko wtedy, gdy występuje nasza przewaga i nie marnujemy ‘pocisków’ na mniej oczywiste cele.

Kolejną dobrą metaforą wyjaśniającą strategię i mentalność profesjonalnego tradera jest ta związana z zachowaniem krokodyla. Krokodyl jest precyzyjnie dostrojoną maszynką do zabijania. Swoją strategię łowiecką rozwijał przez miliony lat ewolucji, do momentu aż stała się ona nawykiem. On się nie zawaha. Czeka cierpliwie, ponieważ doskonale wie czego szuka, może to poczuć. Więcej o tym czego krokodyl może nauczyć Cię o tradingu przeczytasz w jednym z moich artykułów.

Zarządzanie kapitałem i ryzykiem 

Zawodowcy mają plan zarządzania ryzykiem i kapitałem. Ty najprawdopodobniej nie, o ile tracisz pieniądze. Rozumiesz dlaczego zarządzanie ryzykiem jest tak ważne? Rozumiesz na czym polega ochrona kapitału? Rozumiesz znaczenie posiadania właściwej strategii wyjścia dla każdej transakcji jaką podejmujesz? Profesjonaliści rozumieją te kwestie i mają przeznaczony dla nich plan.

Bycie świadomym unikania handlu na rynkach skorelowanych

Profesjonalny trader zdaje sobie sprawę, że handlowanie na skorelowanych rynkach i niewłaściwe redukowanie ryzyka spowoduje wystawienie się na większe ryzyko aniżeli to, z którym czuje się komfortowo. Musisz rozumieć w pewnym stopniu korelacje rynkowe i upewnić się, że nie podwajasz pozycji poprzez równoczesny handel na dwóch wysoce skorelowanych rynkach takich jak choćby EURUSD czy GBPUSD.

Bycie świadomym aktualnej zmienności, zmiana odległości stopa

Zawodowi traderzy mają silną świadomość rynkowej zmienności. Rozumieją często zachodzące zmiany w wahaniach cen i wiedzą, że muszą do tego odpowiednio dopasować swoje podejście. Przykładowo, nie użyłbyś tej samej odległości dla stopa czy zlecenia take profit na rynku, który charakteryzuje się bardzo niską zmiennością, jak w przypadku tego o bardzo wysokiej zmienności.

Trading plan

Profesjonalny trader budował swój trading plan na solidnym fundamencie składającym się z trzech głównych punktów omawianych powyżej: Sposób Myślenia (Mindset), Metoda i Pieniądze (Money). Odnoszę się do tego jako do handlu na podstawie ‘Podejścia 3M’. Bez dokładnego zrozumienia, opanowania i rozwinięcia tych trzech elementów, nie masz szans na odniesienie sukcesu. Musisz budować swój tradingowy fundament właśnie na 3M.

Nawet jeśli Twoja strategia i stan umysłu są w porządku, a brakuje Ci odpowiedniego zarządzania pieniędzmi, to nie wypali. To samo tyczy się każdej innej części, jeśli jedna z tych trzech zawodzi, nie podołasz.

Profesjonaliści kontynuują naukę i badania

Zawodowcy uczą się od innych, bardziej doświadczonych od nich. Nie obawiaj przyznać się, że nie wiesz wszystkiego i zdobądź instrukcję oraz wiedzę od innych, którzy wiedzą więcej niż Ty. Znakiem rozpoznawczym osoby skutecznej i inteligentnej nie jest ogromna wiedza, ale to, że potrafi przyznać, iż nie wie wszystkiego i wciąż się uczy.

Biednym człowiekiem jest ten kto uważa, że wie już wszystko co ma wiedzieć i dalej się nie rozwija. Z kolei bogaty człowiek jest skromny i wie, że aby zarobić fortunę musi nadal się uczyć, a jego pragnienie wiedzy i rozwoju osobistego jest niezaspokojone. Dlatego też, jeśli naprawdę chcesz zacząć zarabiać pieniądze z tradingu, zacznij od nauki tego jak handlować, ucz się cały czas i nigdy nie przestawaj.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Professional Traders Make Money & You Don’t


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Przyszłych graczy mami się wysokimi zarobkami, w reklamach pokazuje że to jest proste a później większość takich osób zmamionych wysokimi zarobkami jest dawcą kapitału dla profesjonalistów jak w artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here