Naga MarketsWpis ten przeznaczony jest dla traderów (nowych lub doświadczonych), którzy mają problem z księgowaniem zysków. Czy często widzisz jak wyparowują duże zyski, kiedy rynek odwraca się przeciwko Tobie pozostawiając Cię w poczuciu bezsilności i zagubienia? Jeśli tak, wiesz o czym mówię i jak bardzo może to być frustrujące.

Słabe rozmieszczanie celu (tp), brak doświadczenia, chciwość, arogancja i upór są tymi problemami, które mogą powodować, że traderzy nie biorą zysków ‘ze stołu’.

Zdaję sobie sprawę z tego, że artykuł ten może być sprzeczny z niektórymi moimi podstawowymi przekonaniami i naukami dotyczącymi brania zysków. Zwykle bowiem zachęcam traderów do osiągania zysku na poziomie 2R lub większym i ustawiania stopa oraz take profit, a następnie zapominania o nich (metoda Ustaw i Zapomnij). W teorii ma to sens, ale jak już pewnie wiesz w świecie rzeczywistym bywa nieco inaczej. Wciąż jest wiele transakcji, które prawie osiągnęły cel lub gdzie pozycja szybko ruszyła w obranym kierunku i wpatrywałeś się w ogromny zysk… a wtedy następnego dnia lub tygodnia rynek skierował się w drugą stronę, a niegdyś wielki zysk obrócił się w znacznie mniejszy, a być może nawet w stratę.

W dzisiejszym artykule zamierzam nawiązać do ochrony niezaksięgowanych zysków oraz tego jak poznać kiedy brać kasę i uciekać, a także jak zawierzyć swojej intuicji. Przedstawię także kilka innych wskazówek, które pomogą Ci zacząć księgować zyski, a co za tym idzie, budować swój rachunek tradingowy.

Powinieneś brać pieniądze i uciekać?

Ile razy miałeś duży zysk w krótkim czasie, ponieważ rynek wystrzelił na Twoja korzyść? Cóż, tak się zdarza, jednak nie tak często jakbyś (lub ja) sobie tego życzył. Odkryłem jednak, że traderzy przy takich scenariuszach prawie zawsze postępują nieprawidłowo.

Szybkie i duże ruchy występują stosunkowo rzadko (zazwyczaj transakcja potrzebuje więcej czasu na rozegranie), a zatem powinieneś starać się zabezpieczyć większość lub cały zysk, kiedy już go masz. Sposobem by to uczynić jest przesunięcie stopa blisko obecnej ceny rynkowej po dużym ruchu na Twoją korzyść. W ten sposób zabezpieczysz większość zysków, jednak wciąż dasz rynkowi szansę, by dalej dla Ciebie działał. Alternatywą jest tu obserwowanie odwrócenia oraz tego jak topnieją niezaksięgowane zyski.

Wiem już teraz co sobie niektórzy pomyślą: “Ale Nial, czy nie powinienem po prostu skorzystać z metody Ustaw i Zapomnij jakiej uczysz?”. Cóż, jest czas na handel z wykorzystaniem metody Ustaw i Zapomnij, a także czas na aktywne księgowanie zysków i właśnie o to chodzi w tej lekcji. Wszyscy staramy się zarabiać pieniądze z tradingu, więc kiedy zyskujesz szybko i dużo, czas na to, by zacząć myśleć o zaksięgowaniu tych zysków. Ustaw i Zapomnij to bardziej ‘domyślna’ strategia zarządzania transakcjami, którą powinieneś rozpatrywać jako Twoją podstawową technikę. Innymi słowy, ustawiaj i zapominaj o swoich transakcjach dopóki nie ma powodu, by robić inaczej (jak w przypadku dużych ruchów na Twoją korzyść). Oto przykład…

Jeśli złapałeś duże wybicie i byłeś w pozycji długiej, czas na księgowanie zysków… | Rozglądaj się by wychodzić w miejscach jak te zaznaczone kółkiem na wykresie. | Jeśli nie realizujesz zysków, łatwo możesz je stracić na wyprzedaży takiej jak ta…

Kolejny często spotykany scenariusz: nie ma wyraźnego wybicia (poza poziom) lub trendu, ale rynek porusza się silnie w krótkim czasie. Przy tym scenariuszu powinieneś rozważyć zaksięgowanie zysków, kiedy te wystąpią. Podam przykład:


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Poniższy wykres przedstawia rynek poruszający się w zakresie oraz zakupowego pin bara, który uformował się blisko dolnego ograniczenia tego zakresu. Przy tym scenariuszu oczywistym jest, że mógłbyś rozglądać się za księgowaniem zysków w pobliżu oporu konsolidacji, jednak byłbyś zaskoczony tym jak wielu traderów tego nie robi. Zamiast tego będą patrzyć jak ich zysku wyparowują, ponieważ “czują”, że dojdzie do wybicia z zakresu, a profit będzie jeszcze większy. To właśnie jest chciwość w najczystszej formie. Możesz zobaczyć na poniższym wykresie, co wydarzyłoby się jeśli trzymałbyś pozycję. Prawdopodobnie straciłbyś pieniądze, a w najlepszym razie zarobił o wiele mniej. Nie staraj się przewidzieć wybicia zanim do niego nie dojdzie; jeśli masz dobry zysk handlując w zakresie, KSIĘGUJ GO!

Sygnał zakupowy pin bar na wsparciu. Księguj zyski na oporze.

Jeśli panuje silny trend i w jego obrębie następuje wyraźne wybicie, możesz rozejrzeć się za przesunięciem stop lossa poniżej lub powyżej logicznego, kluczowego lub krótkoterminowego poziomu. Nie chcesz przecież trwać w transakcji jeśli rynek wraca do poziomu, który właśnie wybił, co może zakończyć się fałszywym wybiciem prowadząc tym samym do straty. W przykładzie poniżej widzimy jak cena wybija się ponad kluczowy poziom na AUDUSD, tak więc jeśli byłeś w pozycji długiej po zaznaczonym na wykresie pin barze, zdecydowanie chciałbyś przesunąć swojego stopa z minimów pin bara do kluczowego poziomu lub trochę niżej. Kiedy widzisz oczywiste wybicie rzucającego się w oczy poziomu, patrz na to jako na dobry poziom do przesunięcia stop lossa, ponieważ jeśli cena wraca z powrotem do tego poziomu wskazuje nam, że dynamika rynku uległa diametralnej zmianie i prawdopodobnie Twoja koncepcja na transakcję jest już nieważna.

Jeśli wszedłeś po tym pin barze, powinieneś przesunąć stop loss do tego poziomu po wybiciu.

Poczucie emocjonalnego przywiązania do pozycji…

Kiedy Twoja pozycja zarabia 2R lub 3R nie bierzesz tego zysku, ponieważ myślisz tylko o zarobku jaki MOŻESZ przegapić jeśli zamkniesz pozycję, jesteś chciwy i pozbawiony logiki. Pamiętaj, rynek prawdopodobnie wkrótce cofnie (ponieważ rynki nie poruszają się w linii prostej przez długi czas), więc lepiej zaksięgować zysk kiedy go mamy, a wtedy zawsze możesz poczekać i wejść później, po cofnięciu. Stawiasz się w lepszej pozycji kiedy księgujesz zysk, ponieważ masz pieniądze w banku i wciąż możesz ponownie wejść na rynek, kiedy dojdzie do cofnięcia i ten da Ci drugą szansę na wejście, co dzieję się dość często. Nie ma bowiem nic zabawnego w oglądaniu jak wyparowuje duży zysk…

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Winowajcą jest tu emocjonalne przywiązanie do pozycji. Czujesz, że jeśli zamykasz pozycję z zyskiem, to w jakiś sposób zmniejszasz swój potencjał do zarabiania pieniędzy. Jednak jest to niedorzeczne! Zawsze możesz wejść ponownie. Jednakże kiedy zysk wyparuje, może nigdy nie wrócić! Szczególnie w sytuacjach jak te wspomniane wyżej, musisz księgować profit kiedy jest taka możliwość.

Najlepiej przed wejściem w transakcję warto mieć już pomysł na strategię realizacji zysków.

  • Jeśli handlujesz na zmiennym rynku, który wykonuje duże swingi w obu kierunkach, rozglądaj się za księgowaniem zysków po takim dużym ruchu, nie czekaj aż ponownie pojawi się przeciwny swing i Cię wykończy.
  • Jeśli jest to silny trend, wtedy możesz prowadzić transakcję jakiś czas i przesuwać stopa poniżej lub powyżej oczywistego poziomu, etc. Kiedy takiego poziomu nie ma, to możesz zawsze przesunąć stop loss poniżej lub powyżej maksimów albo minimów poprzedniego dnia.
  • Jeśli wykres wskazuje na zakres (konsolidację) i kupujesz blisko wsparcia, rozglądaj się by wychodzić przed oporem lub w jego pobliżu. Odwrotna sytuacja ma miejsce jeśli sprzedajesz na oporze (patrz by wychodzić blisko lub przed uderzeniem we wsparcie). Nie trzymaj pozycji przy tym scenariuszu – księguj zyski!

Powyższe punkty to przykłady działań, które możesz włączyć do sekcji dotyczącej księgowania zysków w swoim trading planie. Nie twórz rygorystycznych / sztywnych zasad, które musisz przestrzegać, ponieważ to daremny wysiłek. Zamiast tego nakreśl kilka ogólnych scenariuszy i zaplanuj jakie działanie jest najlepsze dla każdego z nich oraz dlaczego właśnie te. Kiedy jeden ze scenariuszy się zrealizuje w rzeczywistości – nie panikuj, po prostu postępuj zgodnie z planem.

Podsumowanie

Psychologia dotycząca brania zysków jest zarówno fascynująca jak i frustrująca. Bardziej niż cokolwiek, powinieneś zaczerpnąć z tego artykułu to, że księgowanie zysków prawie nigdy nie jest złym posunięciem. Oczywiście, przez większość czasu starasz się i bierzesz zysk dwukrotny lub większy niż ryzyko, ale są takie momenty, kiedy trzymanie się ustalonego profitu nie jest najlepszym ruchem. Musisz być elastyczny i mieć możliwość dostosowania się do różnych warunków rynkowych, by efektywnie realizować zyski, a co za tym idzie skutecznie handlować.

Sugeruję byś poświęcił trochę czasu na wypracowanie planu ‘brania’ zysków zawierającego różne scenariusze podobne do tych, o których wspominam w artykule. Weź pod uwagę także inne scenariusze w jakich się znalazłeś i zaplanuj co zrobisz, kiedy ponownie znajdziesz się w takiej sytuacji. Rynki mają tendencję do podobnego zachowania w tych samych, ogólnych warunkach; w trendzie, konsolidacji, zakresie lub meandrując bez kierunku. Zrób plan tego jak będziesz handlować i realizować zysk dla każdego warunku, a znajdziesz się lata świetlne przed większością traderów.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here