Naga MarketsKorelacje pomiędzy instrumentami rynku finansowego są czymś naturalnym. Wynikają one przede wszystkim ze stopnia awersji do ryzyka dla danego instrumentu jak na przykład jen japoński i złoto, zakwalifikowane do grupy „bezpiecznych przystani” .Mimo, że walory zachowują się bardzo podobnie, osoba nie mająca na co dzień styczności z rynkiem finansowym mogłaby mieć problem ze wskazaniem co je fizycznie łączy. Na rynku surowców rolnych, podobne korelacje również występują, ale jest jedna szczególna para aktywów, które są ze sobą związane nie tylko na wykresach – mam na myśli soję i kukurydzę.

Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem jak i eksporterem zarówno kukurydzy jaki i soi. Oba surowce mogą rosnąć w tym samym klimacie, więc amerykańscy farmerzy mają wybór które z nich wybrać. Kiedy zima ustępuje, w okolicy lutego lub wczesnym marcem decydują która roślina znajdzie się na ich polach. Oczywiście nie jest to rzut monetą – farmerzy w USA to poważni biznesmeni, którzy używają dokładnych danych do maksymalizacji przyszłych zysków. Najważniejszym wskaźnikiem jest tzw. Soybean-corn price ratio, który określa stosunek cen soi do cen kukurydzy.

Rys.1 Relacja cen soi do kukurydzy. Źródło: https://farmdocdaily.illinois.edu

Im ratio jest wyższe, tym lepiej siać soję. Jednak jeśli znacząco wzrośnie podaż soi – spadnie jej cena, a farmerzy w kolejnym sezonie przerzucą się na kukurydzę, której podaż spadła (wykres cenowy zareaguje znacznie wcześniej). Silne powiązania pomiędzy ziarnami są odpowiedzią dlaczego kukurydza tak silnie reagowała na chińskie taryfy, nakładane przede wszystkim na soję. W porównaniu właśnie do soi, Państwo Środka importuje znacznie mniej kukurydzy. Dla farmerów sytuacja wydaje się być skomplikowana, natomiast w Stanach Zjednoczonych opracowano wiele strategii które pozwalają zabezpieczyć się przed nagłą zmianą cen – zarówno obejmują handel na tzw. Spredach kalendarzowych, ale także zabezpieczanie się poprzez kontrakty na pogodę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here