Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Short-Term Market Fluctuations are Almost Irrelevant


Znasz odpływy i przypływy rynku, nawet jeśli obserwowałeś go tylko przez dzień lub dwa. Jednakże nie każdy ruch jest ważny, a próby rozgrywania każdego z nich nie tylko doprowadzą cię do szaleństwa, ale spowodują, że stracisz dużo pieniędzy.

Jak często zdarzało się, że próbowałeś handlować pod wahania ceny w ciągu dnia, tylko po to by sparzyć się przez trend dominujący na wykresie dziennym, który wraca do swojego głównego kierunku i wykopuje cię z rynku? Zadaj też sobie pytanie ile razy wychodziłeś z przynoszącej zysk transakcji tylko dlatego, że rynek zaczął cofać się troszkę przeciwko twojej pozycji, a następnie widziałeś powrót do trendu, w którym już nie uczestniczyłeś? Te typy błędów są wynikiem przywiązywania zbyt dużego znaczenia i uwagi do wahań cen na rynku w ciągu dnia.

Omówmy zatem kilka faktów na temat akcji cenowej i dynamiki rynku, które pomogą ci uświadomić sobie, dlaczego w tradingu ‘mniej’ naprawdę znaczy ‘więcej’, a także kilka sposobów na uniknięcie pokusy nadawania znaczenia każdemu ruchowi na rynku. 

Fakt 1: Trudno zatrzymać pociąg towarowy

Spójrz teraz na prezentowany poniżej wykres dzienny EURUSD, a zobaczysz długi, wielomiesięczny trend. Za tym trendem kryje się silne momentum i jest on jak pociąg towarowy co oznacza, że nie zamierza szybko i łatwo zmienić zmienić swojego kierunku. Tak więc krótkoterminowe wahania cen przeciwko temu trendowi po prostu nie mają zbyt wielkiego znaczenia, a już na pewno nie ma sensu byś sam pchał się w szalone próby handlowania każdego ruchu.

Na poniższym wykresie możemy zobaczyć parę walutową EURUSD. Trend z wykresu dziennego wygląda jak pociąg towarowy, ponieważ poruszać się w jednym, głównym kierunku przez długi okres czasu i potrzeba naprawdę dużej ‘siły’ i zazwyczaj również czasu, by zmienić jego kierunek…

Chyba wszyscy słyszeliśmy już stare powiedzenie “Trend jest twoim przyjacielem”. Zgoda, to faktycznie prawda. Trend rzeczywiście jest twoim przyjacielem jeżeli nie chcesz z nim walczyć, próbując handlować przeciwko niemu, wykorzystując jego najdrobniejsze przypływy i odpływy. Jeśli tak robisz, trend cię przeżuje i wypluje szybciej niż zdążysz się obejrzeć. Tak samo jak pociąg towarowy, trend może cię zmiażdżyć jeśli staniesz mu na drodze. Traderzy często stają na drodze silnemu trendowi przez cały czas próbując złapać każdy szczyt lub dołek i grać przeciwko niemu.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Jeśli ulegniesz pokusie rozgrywania każdej, nawet fluktuacji cen na rynku w trendzie, nic z tego trendu nie zarobisz. Trendy są najlepszym czasem do handlu, ponieważ oferują wysoce prawdopodobne okazje. Zatem upewnij się, że odpowiednio korzystasz z przewagi jaką daje siła trendu poprzez handel W JEGO KIERUNKU. Nie próbuj przy tym rozgrywać każdego, małego ruchu ceny przeciwko niemu. Chyba nie chcesz zostać zmiażdżony przez ‘pociąg towarowy’, prawda?

Fakt 2: Utrata pieniędzy jest DO BANI

zmartwiony mężczyzna patrzy na smartfonaJeśli zapytasz kogokolwiek na ulicy: “Czy lubisz tracić pieniądze?”, prawdopodobnie wszyscy zgodnie odpowiedzą: “NIE”. Posadź jednak 10 osób przed platformą i opowiedz im trochę o tradingu, wtedy 9 na 10 osób będzie siedziało i patrzyło na każde, małe wahanie ceny na wykresie intraday, prawdopodobnie na każdym z możliwych interwałów czasowych. Zrobią to NAWET, gdy powiesz im, że w ten sposób będą tracić pieniądze. Jak na ironię, nikt nie chce tracić pieniędzy, a jednak wielu ludzi gra w sposób, który pokazuje, że najwyraźniej chcą to robić. 

Tracenie pieniędzy jest do bani. Nienawidzę tego. Ty też powinieneś. Dlatego jako trader, twoim głównym zadaniem powinna być ochrona kapitału znana jako nietracenie pieniędzy. Najprostszym i najpewniejszym sposobem, by nie tracić pieniędzy na rynku jest po prostu unikanie patrzenia, handlowania, a nawet myślenia o każdym małym wahaniu ceny na rynku. Nie możesz po prostu rozgrywać ich wszystkich, a ponadto większość z nich jest bez znaczenia. Musisz wyeliminować pokusę siedzenia przed komputerem godzinami i patrzenia na wykresy, próbując przy tym wyszukać jakąś okazję. Przez zrozumienie kilku kluczowych kwestii, możesz ograniczyć lub wyeliminować tę pokusę:

  • Najlepsze setupy są oczywiste. Nie trzeba być geniuszem, by je zlokalizować. Jeśli siedzisz i walczysz, by znaleźć transakcję, z pewnością nie jest ona warta ryzykowania pieniędzy! Odejdź! Ratuj swoje pieniądze! Jeśli lubisz swoje pieniądze, nie będziesz ich tracił przez handlowanie, gdy tak naprawdę nie ma setupu wartego rozegrania. W przeciwnym razie, do dzieła, postaw je, wyrzuć pieniądze w błoto i strać wszystko jeśli chcesz.
  • Pieniądze zarabiasz poprzez ochronę kapitału (nie trading), kiedy nie ma powodów do grania; w ten sposób masz ich więcej, by rozegrać naprawdę dobre sygnały. Musisz sobie uświadomić, że nie każdy ruch ceny na rynku ma znaczenie, bo w rzeczywistości większość z nich jest bez znaczenia. Ucz się skutecznej metody tradingu, takiej jak np. price action, opanuj ją i wtedy będziesz wiedział czego szukać na rynku. Bardzo ważne jest byś miał cierpliwość i dyscyplinę do działania tylko wtedy gdy wskazuje na to przyjęta strategia. Natomiast jeśli siedzisz godzinami przed komputerem wpatrując się w wykres i próbując uczynić sensownym każde wahanie ceny z pewnością stracisz pieniądze, a wszyscy zgadzają się przecież z tym, że tracenie jest do bani.

Fakt 3: Ruchy długoterminowe dyktują kierunek ruchom krótkoterminowym

Jeśli masz wielomiesięczny trend jak ten spadkowy na EURUSD, który widzieliśmy na wykresie powyżej jest mało prawdopodobne, by krótkoterminowe ruchy cen w górę mogły trwać bardzo długo. Zatem długoterminowe ruchy ceny dyktują kierunek ruchom krótkoterminowym.

Jest to ogromna ‘wskazówka’, której możemy użyć jako traderzy price action, by przechylić szalę korzyści na naszą stronę. Pozwala to na rozwinięcie własnego poglądu na rynek i szukanie sygnałów, które są z nim zgodne. Możesz zignorować wahania ceny przeciwko trendowi i zamiast tego skupić się na handlu z trendem. Wielu traderów próbuje grać każdy mały ruch na rynku; myślą, że mogą rozegrać każde cofnięcie przeciw trendowi, ale to nigdy nie działa.

Nigdy nie wiesz jak długo potrwa ruch kontr-trendowy i zazwyczaj jest on dużo krótszy niż oczekujemy. To po części sprawia, że rozgrywanie tych ruchów jest tak trudne.

Podsumowując, fakty, że silny trend zachowuje się jak “pociąg towarowy”, tracenie pieniędzy jest do bani, a długoterminowe trendy dyktują kierunek krótkoterminowym, są to wystarczająco istotne powody by stwierdzić, że krótkoterminowe wahania cen są prawie bez znaczenia.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Short-Term Market Fluctuations are Almost Irrelevant


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here