Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Trading Against the Trend Will Destroy Your Account


W świetle obecnych [wpis z 2014 roku, ale wciąż aktualny] warunków rynkowych, które obejmują bardzo silne, ‘jednokierunkowe’ trendy na parach z dolarem amerykańskim, chciałem napisać lekcję nie tylko o korzyściach handlu z trendem, ale również o tym, jak handel przeciwko trendowi może zniszczyć Twój tradingowy rachunek, o ile oczywiście na to pozwolisz.

Mówiąc wprost, najłatwiejszym sposobem na zarabianie pieniędzy jako trader czy inwestor jest handel zgodny z trendem dominującym na wykresie dziennym. Jednak od kiedy uczę ludzi jak handlować uznałem, że niemal ludzką naturą wydaje się być chęć handlu przeciwko trendowi, przynajmniej w początkowej fazie ich ‘podróży’. Tak więc mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja pomoże Ci uniknąć popełniania tych ogromnych błędów, których ofiarą padają początkujący traderzy poprzez pokazanie namacalnego dowodu na to, że trend jest zdecydowanie Twoim najlepszym przyjacielem. Dowiesz się także, dlaczego zwykle nie powinieneś zawierać transakcji do niego przeciwnych.

Nie walcz z linią najmniejszego oporu…

Kiedy rynki przebywają w trendzie, chcą poruszać się w jego kierunku, ponieważ jest to ścieżka najmniejszego oporu. Jak uczę bardziej szczegółowo na moim kursie i w strefie dla członków, kiedy rynek znajduje się w trendzie, będzie tworzył silny ruch w jego kierunku, a następnie zazwyczaj pojawi się cofnięcie lub ‘powrót do średniej’. To w zasadzie oznacza, że cena wróci do swojej niedawnej ‘średniej’ ceny, zwanej też czasem ‘wartością’.

Wiedząc to, możemy rozglądać się za handlem z wartości na rynku w trendzie, ponieważ w tym punkcie, tendencja ma największe szanse na kontynuację. Poszukując możliwości wejścia, które ma konfluencje z trendem i ‘obszarem wartości’ możemy znacznie zwiększyć nasze szanse na sukces. Zerknijmy na kilka przykładów niedawnych transakcji, gdzie mogliśmy handlować z wartości w trendzie, a także jak ponieślibyśmy stratę handlując przeciwko trendowi.

Na poniższym wykresie dziennym AUDUSD widzimy linię najmniejszego oporu wyraźnie skierowaną w dół. Zauważ czerwoną i niebieską linię, które są 8- i 21-dniowymi EMA, pamiętasz jak wyżej omawiałem ‘średnią cenę’? Te średnie ruchome pokazują niedawne uśrednione ceny odpowiednio z 8- i 21-okresów, co zapewnia nam ‘obszar wartości’, by poszukiwać w nim okazji sprzedażowych price action i dołączyć do trendu spadkowego:

Sprzedażowy pin bar na 8/21-dniowej EMA stanowiącej “obszar wartości” na rynku w trendzie spadkowym

Zauważ, że na wykresie powyżej znalazł się jeden dobry sygnał sprzedaży jak również wiele innych okazji do krótkiej gry na średnich ruchomych, kiedy cena zawracała w górę. Cena nie zawsze respektuje średnie tak dobrze, ale w silnych trendach jak ten na powyższym wykresie AUDUSD często widzimy jak robi to właśnie w ten sposób.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Istotą powyższego przykładu jest to, że w silnych trendach należy szukać tylko transakcji zgodnych z linią najmniejszego oporu, tj. z dominującym trendem na wykresie dziennym. Spójrzmy na ten sam wykres powyżej z punktu widzenia tradera próbującego grać kontr-trendowo…

Na tym samym wykresie AUDUSD, któremu przyglądaliśmy się powyżej możemy zobaczyć czego mógłby doświadczyć ‘łapacz dołków’ starający się handlować przeciwko silnemu trendowi spadkowemu. Najwyraźniej, on lub ona straciłby pieniądze, na którymkolwiek z trzech pokazanych niżej pin barów. Niektórzy ludzie mają taką obsesje na punkcie łapania dołków (lub szczytów) na rynku jak ten, że wzięliby wszystkie trzy przeciw-trendowe sygnały zakupowe. Łatwo możesz dostrzec teraz dlaczego handel przeciw trendowi zniszczy twój rachunek handlowy!

Trzy przeciw-trendowe pin bary, które zawiodły | Próby walki z trendem spadkowym o silnym momentum to dobry sposób na stratę pieniędzy

Na wykresie USDCAD poniżej widzimy wyraźny trend wzrostowy jaki miał miejsce na tym rynku od początku sierpnia 2014-go roku. Niebieska linia to 21-dniowa EMA i wskazuje nam kierunek trendu jak również obszar wartości, z którego możemy kupować zgodnie z trendem wzrostowym.

Zauważ, że trakcie tego trendu było wiele sygnałów kupna price action z tej wartości blisko 21-dniowej EMA w postaci pin barów i inside barów. Wyraźnie widać, że ścieżka najmniejszego oporu na tym rynku prowadzi w górę, a zatem szukanie sygnałów kupna było oczywistym wyborem w ciągu ostatnich pięciu miesięcy…

Na tym samym wykresie USDCAD, na który patrzyliśmy wyżej widzimy, że doświadczenie było zupełnie inne gdybyś starał się ‘łapać szczyty’ tego rynku poprzez szukanie przeciw-trendowych sygnałów sprzedażowych. Nawet niedźwiedzia świeca z długim knotem i następujący po niej pin bar jaki widać poniżej prawdopodobnie zakończyłby się stratą lub w najlepszym razie na break-even. Kiedy na rynku jest wyraźna linia najmniejszego oporu, nie walcz z nią!

Przeciw-trendowe pin bary. Transakcje zakończone stratą lub w najlepszym razie na 0.

Na kolejnym wykresie poniżej widzimy rynek złota. Miał tam miejsce trend spadkowy, a więc ścieżka najmniejszego oporu wyraźnie kierowała w dół. W związku z tym szukaliśmy sygnałów sprzedaży na cofnięciach do wartości / oporu, tak by handlować w zgodzie z trendem spadkowym. Widzimy fajnego sprzedażowego pin bara i inside bary uformowane po cofnięciu w górę na tym zniżkującym rynku, oba te setupy doprowadziły do wznowienia trendu spadkowego i dużych ruchów w dół…

Ścieżka najmniejszego oporu wyraźnie prowadzi w dół

Na koniec patrzymy na ten sam wykres złota co powyżej tyle, że tym razem z punktu widzenia niefortunnie tracącego tradera, który próbuje handlować przeciwko trendowi. Zauważ, że na poniższym wykresie widać wiele przeciw-trendowych pin barów, które zawiodły i w rezultacie dałyby stratę jeśli trader podjąłby się spekulacji przeciw tendencji na ich podstawie.

Handel przeciwko silnemu trendowi spadkowemu był bardzo złym pomysłem…

Podsumowanie

Mam nadzieję, że stało się dla Ciebie bardziej oczywiste to jak bardzo niebezpieczne jest handlowanie przeciwko trendowi. Traderzy mają także tendencję do próbowania handlu po obu stronach rynku, zarówno z trendem jak i przeciwko niemu i robiąc tak zazwyczaj oddają większość lub całe zyski wypracowane na transakcjach zgodnych z trendem. Jest to jeden z największych błędów jakie widziałem, ponieważ uniemożliwia traderom osiągniecie prawdziwego sukcesu na rynku. Podczas swojej kariery jednym ze swoich największych celów powinieneś uczynić trzymanie się dominującego trendu rynkowego i unikać handlowanie przeciwko niemu. Twój rachunek później Ci za to podziękuje.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Why Trading Against the Trend Will Destroy Your Account


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here