Naga MarketsDlaczego Europa przegrywa? Wnioski z 2020 roku w rozmowie z prezesem AgioFunds TFIRok 2020 zapisał się wielkimi literami na kartach historii. Choć kryzys zapoczątkowany został w Chinach, to ostatecznie właśnie Państwo Środka może zostać uznane za zwycięzcę, podczas gdy Europa trawiona jest przez kolejne lockdowny. Warto jednak wskazać, że pandemia jest „jedynie” czynnikiem bieżącym. Długoterminowo państwa azjatyckie wygrywają z Europą pod względem opodatkowania, kosztów pracy czy też doganiają wielkość rynku zbytu. W związku z tym strategiczne, wieloletnie przepływy kapitału będą uciekały z Europy w kierunku Azji – uważa Mariusz Jagodziński, prezes zarządu AgioFunds TFI, w rozmowie z Comparic24.

  • Europa (jako całość) jest głównym przegranym ubiegłego roku.
  • W przyszłości kapitał będzie kierować się w stronę Azji (a nie jak dotychczas USA + UE).
  • Obserwowane odbicie na rynkach Azjatyckich może być początkiem długoterminowego trendu wzrostowego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Europa przegrywa rok 2020 i znowu nadgania wolniej

Ja widzę dwie takie zasadnicze przyczyny tych problemów. Jedna z nich jest długoterminowa i w pewnym sensie fundamentalna, a druga (ta bieżąca) związana z pandemią i strategią działania […]. Ta strategia powoduje wydłużenie tej walki. Trzeba zwrócić uwagę, że Chińczycy byli bardzo restrykcyjni, ale w dwa miesiące posprzątali ten problem. A my w Europie, robiąc raz krok do przodu, a raz do tyłu, ani nie wygraliśmy lock downem za pierwszym razem, ani teraz sobie nie radzimy, przez co wracamy do ograniczeń, a gospodarka cierpi. – wskazuje Mariusz Jagodziński.

Jednocześnie należy zauważyć, że w ostatnich miesiącach nastąpił przepływ kapitału do państw azjatyckich, które są niewątpliwym zwycięzcą pandemii (gospodarczym), co poniekąd potwierdzą prawidłowość, że sukces gospodarczy wyznacza również kondycje parkietów. Przejawem tego (zwycięstwa) jest Chińska gospodarka, która zasadniczo w roku 2020 zdeklasowała konkurencję m.in. poprzez rekordowy poziom bilansu handlowego (na korzyść eksportu) czy też sumę zagranicznych inwestycji, nie wspominając o wzroście gospodarczym.

To może Cię zainteresować: Obligacje w świecie zerowych stóp procentowych – czy to jeszcze ma sens?

Aspekt ten jest o tyle istotny, że rynki te (zaliczane do emerging markets) znajdowały się w wieloletnim trendzie spadkowym (w odróżnieniu m.in. od USA i UE), jednak od 2020 roku dzięki m.in. napływowi kapitału czy też wyjścia obronną ręką z kryzysu, zaobserwować można odwrócenie tego trendu – wskazuje Mariusz Jagodziński, prezes zarządu AgioFunds TFI.

Drugi, długoletni powód gorszego radzenia sobie. Mianowicie my (jako gospodarka europejska) i te tendencje, które są u nas, stajemy się coraz mniej konkurencyjni z uwagi na coraz to nowe legislacje, które to z jednej strony podnoszą podatki, a z drugiej utrudniają jakąś innowacyjną działalność i uruchamianie startupów. My oczywiście mamy jakieś programy pomoce (i to kwoto silne), które wspierają te obszary. Jednak Azja jest bardziej konkurencyjna od strony podatkowej, mniej uregulowana, czyli daje więcej swobody. I wydaje mi się, że chce im się bardziej pracować i korzystać z tego. W związku z tym strategiczne, wieloletnie przepływy kapitału będą szły w kierunku Azji i uciekały z Europy – podsumował prezes AgioFunds TFI

Elastyczność kluczem do sukcesu

Rok 2020 był absolutnie historyczny pod wieloma względami. Nie inaczej jest w przypadku rynku kapitałowego. Tak spektakularna dynamika spadków, a następnie odbić jest czymś, co zostanie zapamiętane na długo. Analizując ubiegły rok, można wskazać, że wśród „wygranych” wymienić należy osoby, które potrafiły być odpowiednio elastyczne.

Właśnie dzięki elastyczności osoby, które dały się zaskoczyć i przyjęły (nawet całość) straty na swój portfel to finalnie były w stanie wykorzystać późniejsze dynamiczne odbicie. Podjęcie decyzji o wejściu na rynek w okolicach marcowych dołków, na podstawie informacji o rzece pieniędzy uruchomionej przez rządy i banki centralnej, była z perspektywy ubiegłego roku kluczowa i pozwoliła inwestorom, na osiągniecie historycznych zysków. – uważa Mariusz Jagodziński, prezes zarządu AgioFunds TFI.

Oceniając natomiast konkretne rynki, warto wziąć pod lupę giełdę amerykańską, która niemalże codziennie bije historyczne rekordy. Jednocześnie wiele osób wieszczyło (zresztą od wielu lat), że rynek ten lada moment się zawali, co jednak jak do tej pory nie miało miejsca, choć niewątpliwie mają tam miejsce kontrowersyjne sytuacje (jak obecna z Gamestop).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda jsw | komentarz po sesji | kurs dolara | notowania pkn | akcje pgnige |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here