Naga MarketsDlaczego Euro jest takie mocne? - Credit Agricole i Citi

23.08.2013

Credit Agricole wyjaśnia: “Euro jest ostatnio pod presją z uwagi na wzmagające się oczekiwania, że Fed rozpocznie zwijanie QE już we wrześniu. Jednak może być jeszcze zbyt wcześnie, żeby oczekiwać zmiany trendu wzrostowego na EUR/USD, który trwa od kilku tygodni. Spodziewamy się raczej, że para w dalszym ciągu będzie skupowana w dołkach.

Przede wszystkim jest mała szansa, że aktualna perspektywa działań Fed pociągnie dolara jeszcze wyżej w krótkim terminie. Zgodne oczekiwania już zawierają wrześniowy termin zwijania i zachodzi ryzyko, że słabsze dane będą dla rynku rozczarowujące.

Z drugiej strony, aktywność gospodarcza w ostatnim czasie uległa w strefie Euro znacznej poprawie, szczególnie w Niemczech. Zwiększyła się aktywność w sektorze usług, co może oddziaływać na inflację,  (…) wskaźniki wyprzedzające, jak wzrost zamówień poprawiły się znacząco. Nie można wykluczyć, że oczekiwania odnośnie wzrostu w strefie Euro będą się nadal poprawiały w następnych tygodniach, zmniejszając jednocześnie ryzyko, że ECB będzie utrzymywał gołębią retorykę. Trzeba zauważyć, że dalsza poprawa perspektywy wzrostu gospodarczego w Niemczech będzie silnym poparciem dla ostatnich uwag członka rady wykonawczej ECB oraz prezesa Bundes Banku – Jens’a Weidmann’a. Podkeślił on, że instrukcje wyprzedzające nie zmienią faktu, że ECB będzie musiał zareagować na wzrost presji inflacyjnej [podniesieniem stóp procentowych – przyp. tłum.]. To by oznaczało, że długoterminowa wizja stóp procentowych w strefie Euro dopuszcza możliwość podwyżki.”

Citi natomiast pisze: “Siła Euro w ostatnim czasie wynika z napływu “real money” [celowo zostawiłem w oryginale, gdyż jest to branżowe określenie – przyp. tłum.] oraz odwracania pozycji z rynków wschodzących (EM). Jak podkreślaliśmy w Raporcie o przepływach, w ubiegłym tygodniu fundusze hedżingowe sprzedawały Euro, ale nielewarowane konta (tzw. “real money”) kupowały ogromne ilości.  Na podstawie kierunku, przepływy “real money” są większe niż trzy pozostałe typy klientów. Widzieliśmy taki wzór już wcześniej, na początku 2013 i ostatnio w czerwcu 2013. W obu przypadkach, gdy azjatyckie rynki wschodzące słabły, EUR/USD szarżował w górę łamiąc długotrwałą korelację. Ostatecznie korelacja wróciła – po 12 dniach za pierwszym razem i po 4 tygodniach za drugim. Im mniejsze ryzyko osłabienia strefy Euro, tym chętniej Europa postrzegana jest jako alternatywa dla US. Natomiast lepsze prognozy gospodarcze zachęcają kapitał do dywersyfikowania na wciąż niedowartościowane rynki europejskie. Długie pozycje kont “Real money” na rynkach wschodzących wciąż pozostają największą ekspozycją, jaką posiada ten typ klienta, a odpływ kapitału netto z LatAm [Ameryki łacińskiej], EMEA [Europy, bliskiego wschodu i Afryki] oraz Azji zaczął sę dopiero niedawno. Przepływy “Real money” są długotrwałe i z trudem ulegają odwróceniu. Jakkolwiek, jesli napływ kapitału do Euro opiera się na wyższym wzroście i prognozach gospodarczych, to powinien być wysoce wrażliwy na zaskakujące dane gospodarcze.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here