Naga MarketsDlaczego Elon Musk chce, żeby bitcoin (BTC) był zielony?
Elon Musk, prezes Tesli

Gdy Elon Musk poruszył kwestię zużywania energii przez bitcoina, okazało się to w zupełności wystarczające, aby na rynku w USA wdrożyć pierwsze inicjatywy mające na celu kontrolowanie zapotrzebowania energetycznego i wdrażanie planów przejścia na odnawialne źródła energii (OZE). The Value Trend w najnowszej analizie przygląda się dlaczego Muskowi może zależeć na “zielonym bitcoinie” i dlaczego jako prezes Tesli woli takie rozwiązanie niż zmianę protokołu z PoW na PoS.

Bitcoin spada przez Elona Muska i zestaw negatywnych informacji

W ciągu ostatnich dwóch tygodni bitcoin (BTC) i kryptowaluty znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Rynek obserwował nie tylko wahania cen głównej kryptowaluty, ale towarzyszył im również szereg wiadomości i “wydarzeń”, które pozostawiły zwolenników i entuzjastów co najmniej w zaniepokojeniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chińczycy “rozprawiają się” z BTC, Joe Biden chce się upewnić, że urząd skarbowy dostanie swój kawałek kryptowalutowego tortu, a Elon Musk staje na czele grupy amerykańskich kopalni BTC po tym jak, po raz pierwszy wyraził obawy dotyczące wpływu BTC na środowisko. Spowodowało to powstanie samozwańczej Rady Górnictwa Bitcoina, która teoretycznie będzie publikować informacje na temat ilości i rodzaju energii, jaką zużywają górnicy BTC.

– To, co nas teraz najbardziej interesuje to implikacje zużycia energii przez BTC i to jakie siły popychają narrację w tej chwili, aby odpowiedzieć na ostateczne pytanie: Kto może zyskać na “zielonym bitcoinie”? Najpierw trzeba odpowiedzieć jednak na kilka kluczowych pytań, w tym na podstawowe: ile energii tak naprawdę zużywa bitcoin? – zastanawiają się analitycy The Value Trend.

Te tematy również mogą Cię zainteresować:

invest

Jak dużo energii zużywa bitcoin (BTC)?

Na postawione w nagłówku pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, najczęściej cytowany jest jednak Uniwersytet w Cambrdige, który akumuluje dane w tym zakresie. Badacze uniwersyteccy podają zarówno szacunkowe dane jak i potencjalny zakres zużycia energii przez BTC. Zgodnie z szacunkami, sieć BTC zużywa 13,48 GW. Jest to tempo, w jakim BTC przetwarza energię elektryczną.

Poniżej mamy 114,97 TWh, co jest szacowanym rocznym zużyciem sieci Bitcoin. Szacunki te są weryfikowane codziennie, biorąc pod uwagę zmienne takie jak hash rate, cena, opłaty za wydobycie i sprzęt. (Możesz przeczytać więcej o metodologii tutaj). Dla porównania w 2019 roku USA zużyły 4194 TWh energii, a Chiny 6800 TWh.

Źródło: Zużycie energii przez bitcoina, szacunki według Cbeci.org

– Oczywiście, porównywanie zużycia energii przez bitcoina do kraju samo w sobie nie ma większego sensu. Bardziej interesującym porównaniem byłoby zobaczenie, jak zużycie energii przez BTC porównuje się do tych “sektorów”, które potencjalnie może zastąpić. Próbowali to zrobić między innymi analitycy z Galaxy Digital – wyjaśnia The Value Trend.

Prognozowane zużycie energii przez system bankowy, złoto oraz bitcoina. Źródło: Raport Galaxy Digital

Raport Galaxy Digital wskazuje na bardzo zbliżony poziom zużycia energii przez BTC do tego z Uniwersytetu Cambridge, w tym przypadku 113,89 Twh. Następnie raport stara się oszacować zużycie energii przez system bankowy i przemysł złota. Obliczanie tego jest skomplikowane i wymaga pewnego stopnia założeń.

Według raportu Galaxy, bitcoin zużywa o połowę mniej energii niż globalny system bankowy, który potrzebuje około 263,72 TWh. Bitcoin jest również o wiele mniej kosztowny pod względem energetycznym niż złoto.

– Powodem, dla którego porównujemy BTC do systemu bankowego i złota jest to, że są to przypadki zastosowania dla BTC. Hipotetycznie, Bitcoin mógłby wykonywać wiele, jeśli nie wszystkie funkcje wykonywane przez system bankowy – dodają analitycy.

Kiedy mówimy o zużyciu energii, nie wystarczy mówić tylko o energii, którą zużywa BTC. Musi to być ujęte w perspektywie i należy zrozumieć, że w odpowiednich okolicznościach, zużycie energii przez BTC może być więcej niż uzasadnione. Po drugie, daje nam to również głębsze zrozumienie wartości kryptowaluty.

Wielu twierdzi, że bitcoin nie ma “wewnętrznej” wartości. Można argumentować, że jest to prawdą w przypadku środka płatniczego. Ale potem znowu, wartość waluty jest subiektywna, nawet jeśli jest wspierana przez rząd. Jednakże, jako narzędzie, jest niezaprzeczalnie użyteczny, ponieważ może stanowić alternatywę dla bankowości, twierdzi The Value Trend.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji orlen | cd projekt kurs akcji | kurs dolara notowania | spółki gpw | mercator akcje | akcje orlen | co to jest cfd |

Czy bitcoin mógłby zużywać mniej energii?

Następnym ważnym pytaniem po znalezieniu odpowiedzi na to ile energii zużywa bitcoin byłoby, czy jest możliwe, aby zużywał on mniej energii. Jest to z pewnością możliwe, ale problem polega na tym, czy byłoby to korzystniejsze dla sieci jako ogółu. Bitcoin zużywa energię w procesie wydobywania będącym dowodem pracy (Proof-of-Work). Innymi słowy, ludzie, którzy wydobywają, zatwierdzają transakcje. Obawy Muska dotyczące zrównoważonego rozwoju bitcoina pojawiają się w bardzo interesującym czasie, gdy sieć Ethereum przechodzi na nowy łańcuch, Ethereum 2.0, który hipotetycznie może zmniejszyć zużycie energii o 99%.

Ethereum 2.0 przynosi wiele zmian w sieci, ale najbardziej znaczące jest chyba przejście z Proof-of-Work na Proof-of-Stake (PoS, czyli dowód stawki). W tym drugim systemie, nowe monety są przyznawane “losowo” stakerom. Stakowanie wymaga “zamrożenia” posiadanych ETF i „przywiązania” ich do łańcucha, a im więcej monet zablokuje się w ten sposób, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną w nagrodę przyznane nowe monety.

– Implikacje są tu ogromne, zarówno dla Ethereum jak i sieci Bitcoina. Protokół PoS nie wymaga mocy wydobywczej i dlatego nie zużywa prawie żadnej energii. Ludzie z największą “mocą” nie są górnikami z największą ilością hash rate, ale tymi z największą ilością monet. Jakie to przekłada się na bezpieczeństwo i wykonalność? Tu właśnie leży sedno sprawy. Czy PoS jest lepszy od PoW pod każdym względem, a nawet jeśli nie, to czy korzyści wynikające z niższego zużycia energii przewyższają koszty? – komentuje The Value Trend.

Zdaniem analityków oba systemy mają swoje mocne i słabe strony i oba powinny być cały czas rozwijane. Bitcoin mógłby pozostać siecią PoW zdaniem The Value Trend. Możnaby argumentować, że jest to bezpieczniejsze, ponieważ ataki na sieć wymagają energii. Niektórzy twierdzą też, że protokół daje monecie więcej “wartości”, ponieważ stoi za nią rzeczywisty koszt energii, a firmy ją wspierają. Można się z tym spierać, ale inwestycja w wydobycie rzeczywiście tworzy większe zaangażowanie.

Z drugiej strony, wydaje się, że przejście Ethereum na sieć PoS to dobra decyzja. Ostatecznie sieć ETH powinna być w stanie hostować znacznie więcej aplikacji, więc zużycie energii z całym czasem z pewnością by rosło.

Dlaczego Elon Musk jest tak zaangażowany w bitcoina?

Ostatnie pytanie, na które warto odpowiedzieć brzmi: dlaczego Elon Musk tak bardzo zainteresował się zrównoważonym rozwojem i OZE na rynku kryptowalut i dlaczego nie porusza tematu potencjału PoS w zapewnieniu mniejszej energochłonności?

– Intencje Elona w przestrzeni kryptowalutowej zaczynają mieć sens, gdy zaczniesz myśleć tak jak Elon, a raczej Tesla. Elon i nowe samozwańcze górnictwo mogą ostatecznie naciskać na “regulację” rynku, tak aby górnicy otrzymywali zachęty do korzystania z zielonej energii, lub być może zostali ukarani za nie robienie tego. Zielona regulacja już uczyniła Muska miliarderem, więc dlaczego nie pójść dalej tę samą drogą? – zastanawia się The Value Trend.

Największym źródłem dochodów Tesli jest sprzedaż kredytów regulacyjnych, a bez nich firma nadal nie przynosiłaby zysków. Tesla produkuje zarówno elektryczne samochody, jak i ma segment energii odnawialnej, więc rozsądne jest myśleć, że mogłaby zyskać na zwiększonej adopcji OZE w przestrzeni kryptowalutowej.

Firma mogłaby bezpośrednio zapewnić niezbędną infrastrukturę dla górnictwa BTC. W rzeczywistości, wydobycie bitcoina jest doskonałym przypadkiem użycia energii odnawialnej, ponieważ energia nie musi być transportowana ani przechowywana. Alternatywnie, w ten sam sposób, jak w przypadku działalności związanej z samochodami elektrycznymi, Tesla mogłaby sprzedawać kredyty regulacyjne innym firmom ze 100% marżą.

Obie te sytuacje przyniosłyby ogromne korzyści Elonowi Muskowi i Tesli, więc sensowne jest dla nich forsowanie agendy “zielonego bitcoina” przy jednoczesnym utrzymaniu protokołu PoW.

Podsumowując, zużycie energii przez bitcoina jest “problemem”, ale musi być ujęte w perspektywie. Można wysunąć pewne argumenty, że obecna konsumpcja jest konieczna i warta zachodu. Jednakże, przejście Ethereum na PoS może być sygnałem ostrzegawczym dla sieci Bitcoina. Czy wydobycie może zostać całkowicie wyeliminowane? Technicznie rzecz biorąc, tak. Ale wydaje się, że nie jest to droga, której chce Elon Musk, ponieważ byłby w stanie bardzo skorzystać z obecnego procesu wydobywania, jeśli odpowiednie “ramy regulacyjne” zostaną zbudowane wokół BTC bazującego na odnawialnej energii.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułIndeks WIG Banki zyskał w maju ponad 17%. SN odsuwa groźbę kredytów frankowych
Następny artykułKruk nie do zatrzymania. Notowania coraz bliżej 300 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here